Drewniane drzwi i podłoga – design czy tradycja?

Drewno wraca do łask i staje się materiałem coraz bardziej prestiżowym. Emanuje naturalnym pięknem, dzięki czemu może być mocnym akcentem dekoracyjnym w przestrzeni domu. Różnorodne odcienie, ciekawa struktura słoi, przyjemność w dotyku - to tylko niektóre z walorów elementów drewnianych, docenianych przez architektów.

drewniane drzwi i podloga design czy tradycja 2
Drewniane drzwi i podłoga – design czy tradycja?

W erze szkła, krzemu i aluminium można odnieść wrażenie, że drewno odchodzi do lamusa. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Jest ono najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, możliwym do wykorzystania na wiele sposobów. Produkty powstające na bazie tego surowca: meble oraz stolarka okienna i drzwiowa stają się prawdziwymi przebojami na rynku. Naturalne materiały tworzą w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach klimat ciepła i bliskości z przyrodą. Ponadto, szerokie możliwości komponowania ich z innymi tworzywami, pozwalają na realizację projektów wpisujących się w najnowsze designerskie trendy.

Dlatego w salonach Max-Fliz powstała nowa ekspozycja dedykowana drewnianym drzwiom, podłogom oraz schodom. Asortyment nowego krakowskiego działu tworzy nie tylko szeroki wachlarz wyrobów drewnianych, ale także wiele poszukiwanych i funkcjonalnych rozwiązań. Znajdują się wśród nich m.in.: zamki magnetyczne, drzwi bezprzylgowe, drzwi z dwukierunkowym otwieraniem, drzwi o wysokości 300 cm, a także te w zabudowie panelowej z różnorodnymi wykończeniami: szklanym, lustrzanym, stiukowym, fornirowanym oraz lakierem na wysoki połysk. – Nowy dział stanowi odpowiedź na zainteresowanie klientów i architektów wyjątkowymi produktami drewnianymi. Ofertę uzupełniają klamki i okucia renomowanych producentów, takich jak: Olivari, Salice Paolo, Linea Cali, Mandelli, DND oraz Tupai – zdradza Marcin Orlicki, manager działu Design Porte w salonie Max-Fliz.

Co ukrywa Salvador Dali?

Szczególną uwagę zwiedzających ekspozycję przykuwa ręcznie malowana podobizna Salvadora Dali z tzw. „drzwiami w tle”. Unikatowa aranżacja białych drzwi z czarno-białym wizerunkiem słynnego malarza stanowi propozycję, która nada dynamiki pomieszczeniom utrzymanym w nowoczesnej stylistyce. Jest to także przykład wykorzystania wciąż rzadko spotykanych drzwi bezprzylgowych. – Drzwi bezprzylgowe charakteryzują się prostą formą. Ich niewątpliwym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, niemal niewidoczne po zamknięciu. Skrzydło i ościeżnica tworzą wówczas jedną płaszczyznę, dzięki czemu sprawiają one wrażenie wbudowanych w ścianę – zdradza Marcin Orlicki. Konstrukcja tego typu pozwala nadać wnętrzu dodatkowe walory użyteczności i optycznie powiększyć jego powierzchnię.  Drzwi bezprzylgowe są rozwiązaniem dedykowanym dla wąskich, nowoczesnych pomieszczeń – dodaje. Modele z bezprzylgowym wykończeniem są także przyjazne dzieciom, gdyż w ich przypadku groźba przytrzaśnięcia palców podczas zabawy jest dużo mniejsza.

Więcej możliwości

Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych to 203 cm, ale w nowej aranżacji krakowskiego salonu znajdują się też modele o wysokości 300 cm – także w wariancie ze szklanym wykończeniem. Większa powierzchnia pozwala na mocniejsze wyeksponowanie struktury materiału z jakiego zostały wykonane co sprawia, że nabierają wysoce dekoracyjnego charakteru. Drzwi ukryte w ścianie, bez widocznych ościeżnic podkreślają elegancję i nowoczesny design wnętrz, a ich niestandardowa wysokość wyraźnie zmienia postrzeganie przestrzeni. Wśród dostępnych rozwiązań, warto zwrócić uwagę także na drzwi z otwieraniem magnetycznym, w których nie widać tradycyjnych elementów zamka. Ich działanie reguluje wzajemne przyciąganie się magnesów umieszczonych w zapadce zamka i zaczepie. Dodatkowo, zapewniają one komfortowe oraz bezszelestne zamykanie drzwi i estetyczny wygląd. Co istotne, w przypadku drzwi drewnianych farby kryjące stosuje się niezwykle rzadko, ponieważ zakryłyby one naturalną strukturę surowca oraz widoczne na nim słoje. Wśród dostępnych aranżacji znajdziemy jednak wyjątki, w postaci drzwi utrzymanych w białej lub ciemnolazurowej kolorystyce.

Synonim stylu

Drewniane elementy w domu to synonim dobrego stylu. Drewno jest materiałem ciepłym, przyjemnym w dotyku oraz trwałym. Odpowiedni dobór kolorystyki pozwala uzyskać różnorodne efekty. Jasne drewno optycznie powiększa wnętrze, nadając mu witalności i świeżości. Z kolei ciemne podłogi tworzą klimat powagi, elegancji oraz szyku. W odniesieniu do ciemnych barw, warto pamiętać o odpowiednim doświetleniu pomieszczenia oraz właściwym doborze innych elementów, aby uniknąć wrażenia ciężkości i przytłoczenia. Znakomitym dopełnieniem wnętrz, zarówno tych z jasnymi jak i z ciemnymi podłogami drewnianymi, są drzwi wykonane z tego samego materiału. – Najczęściej drzwi dobiera się w kolorze identycznym bądź zbliżonym do podłogi i schodów.

Czasami zestawia się je także na zasadzie kontrastu. Istotne, aby poszczególne elementy znalazły swoje barwne odpowiedniki, np. w postaci mebli lub okien. Z drewnianą podłogą doskonale komponują się także drzwi z wykończeniem fornirowanym – zdradza Katarzyna Orlicka, architekt wnętrz Max-Fliz. Stolarka drewniana to nie tylko wyznacznik stylu, ale rozwiązanie w pełni ekologiczne oraz funkcjonalne. Gwarantuje ono utrzymanie przyjaznego mikroklimatu oraz zapewnia bardzo dobre parametry techniczne. Wykorzystywany od stuleci materiał budowlany pozostaje bliski człowiekowi, co więcej jest on w pełni ekologiczny. Nawet jeżeli nie zostanie on ponownie wykorzystany, ulegnie całkowitej biodegradacji. Wszystko to składa się na wizerunek surowca, który pomimo chwilowych trendów designerskich, wciąż pozostaje obecny w architekturze wnętrz.

drewniane drzwi i podloga design czy tradycja 1
Drewniane drzwi i podłoga – design czy tradycja?
drewniane drzwi i podloga design czy tradycja
Drewniane drzwi i podłoga – design czy tradycja?