Dziecko a biegunka. Jak to wytłumaczyć?

Jak pozbyć się biegunki u dziecka, jednocześnie tłumacząc mu, co się dzieje z jego organizmem?

Dziecko a biegunka. Jak to wytłumaczyć?

Dziecko a biegunka. Jak mu to wytłumaczyć?

Jak wynika z badań zleconych przez markę Tasectan, 79% dzieci przechodziło biegunkę w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Podczas choroby dzieciom towarzyszyło wiele emocji i dolegliwości. Najczęściej zaobserwowano niechęć do zabawy (68%), ale również dość często drażliwość (58%) i przygnębienie (53%). Najmłodsi mogą w tej sytuacji czuć się niepewnie w otoczeniu innych ludzi, zaś w skrajnych przypadkach doświadczać ataku paniki.

W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Ponad ¾ ankietowanych rodziców (76%) podczas biegunki podaje swoim dzieciom probiotyki, a także dba o odpowiednie nawodnienie małego organizmu (75%). Ponadto 69% badanych podaje dzieciom lekkostrawne posiłki, a 65% preparaty przeciwbiegunkowe lub uzupełnia elektrolity (63%). Wszystkie te działania pomagają w zwalczeniu biegunki, jednak wdrożone kompleksowo dają najlepsze efekty.

– Leczenie biegunki niezależnie od przyczyny powinno być kompleksowe i obejmować zawsze wszystkie elementy: wprowadzenie diety eliminującej ciężkostrawne potrawy, podawanie dziecku dużej ilości płynów z elektrolitami, czyli uzupełnienie strat oraz zastosowanie preparatu przeciwbiegunkowego, który zmniejsza ilość wypróżnień i łagodził objawy biegunki. Takie wielokierunkowe działanie powinno zmniejszać ryzyko odwodnienia, nasilenie objawów i czas trwania biegunki – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Kompleksowe działanie, czyli jakie?

Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, należy podawać mu tzw. doustny płyn nawadniający, który przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Jeśli nie są one dostępne, można zaproponować dziecku inne powszechnie dostępne płyny (np. lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw). Nie zaleca się natomiast podawania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych, ponieważ ze względu na dużą zawartość cukru mogą nasilać biegunkę.

Podczas biegunki dziecko powinno otrzymywać pokarmy i produkty spożywcze, które jadło przed jej wystąpieniem z ograniczeniem surowych owoców, warzyw, słodyczy, soków owocowych. Można podawać gotowane chude mięso, gotowane warzywa, ryż, ziemniaki, pieczywo. Należy karmić dziecko mniejszymi porcjami, ale częściej. W trakcie biegunki nie wolno dziecka głodzić (dłuższe przerwy między posiłkami > 4h).

W przypadku dzieci, wybór preparatu przeciwbiegunkowego jest kluczowy. Należy rozpocząć kompleksowe postępowanie, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki. Wśród preparatów przeciwbiegunkowych, warto rozważyć te, które zawierają pochodne taniny, dopuszczone do stosowania u niemowląt. Preparat powinien być dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody.

Jak wytłumaczyć dziecku to, co się dzieje z jego organizmem?

Dziecko podczas biegunki może być rozdrażnione i płaczliwe, dlatego warto w zaistniałej sytuacji zachować spokój i otoczyć je czułą opieką. Poza pojawiającymi się emocjami, biegunce może towarzyszyć brak apetytu, co potwierdza aż 71% ankietowanych rodziców, ból brzucha (69% wskazań), nadmierna senność oraz zmęczenie (przyznało to 50% badanych), co może prowadzić do ogólnego rozdrażnienia.

Poza kompleksowym postępowaniem przeciwbiegunkowym i nawadnianiem, warto pomyśleć nad ograniczeniem dodatkowych bodźców w postaci, np. głośnych dźwięków, na rzecz drobnych przyjemności takich jak: oglądanie nieco ciszej ulubionej kreskówki lub czytanie ukochanej książki w łóżku. Podczas biegunki dzieci nie do końca kontrolują swoje ciało, dlatego zawsze warto mieć przygotowaną awaryjną bieliznę i ubranie na zmianę. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa, które należy zaoferować małemu człowiekowi, sprawi, że w przyszłości chętniej zgłosi się do rodzica z innym, wstydliwym problemem.

Wpis znaleziono dzięki:

- biegunka

- dziecko

- zdrowie