Ekskluzywne meble do salonu – aranżacje dużego pokoju

Aranżacja dużego pokoju lub salonu to na ogół jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi przyjdzie nam zmierzyć się w trakcie urządzania mieszkania.

Jak urządzić ekskluzywny dom?

Jeszcze trudniej robi się, gdy zależy nam, aby wystrój tego wnętrza był nie tylko elegancki, ale i ekskluzywny. Spokojnie, mamy kilka wskazówek.

Luksusowy salon – pora obalić kilka mitów

Często wdaje nam się, że nie stać nas na ekskluzywne meble do salonu. A to błąd. Wiele z nich zapewne będzie przekraczać nasze możliwości finansowe, co wcale jednak nie oznacza, że dotyczy to wszystkich bez wyjątku. Po prostu trzeba dobrze poszukać. I oczywiście nie ograniczać się wyłącznie do topowych marek. Bo ekskluzywny charakter i jakość równie dobrze mogą skrywać się w ofercie dopiero raczkujących na rynku projektantów i producentów. Warto również korzystać z oferty polecanych osób, wykonujących meble na zamówienie, tak samo, jak i pofatygować się na targ staroci, a następnie oddać meble w ręce fachowca, specjalizującego się w renowacji.

Nierzadko można również spotkać się z opinią, że ekskluzywne aranżacje pokoju dziennego lub salonu są po prostu mało praktyczne. Bo jeśli wnętrze jest eleganckie i piękne niczym z katalogu, to przecież nie może być funkcjonalne. Nieprawda, choć faktycznie jeśli damy się nadmiernie ponieść fantazji, po drodze gubiąc zdrowy rozsądek, na końcu może się okazać, że codzienne funkcjonowanie w takim wnętrzu nie jest zbyt przyjemne. Kluczem jest tutaj znalezienie złotego środka – zachowanie równowagi pomiędzy aspektem estetyczno-wizualnym a kwestiami praktyczno-użytkowymi.

Nasz luksusowy salon ma nie tylko prezentować się w efektowny sposób, ale i być wnętrzem, w którym da się tak po prostu żyć i odpoczywać. Bo ekskluzywne meble do salonu wcale nie muszą być udziwnione czy ekscentryczne. Z łatwością da się znaleźć pośród nich zarówno te charakteryzujące się ponadczasowym wzornictwem, jak i uniwersalną kolorystyką. I nie wszystko musi tutaj ociekać blaskiem, złotem lub chromem – równie dobrze może to być luksus o dyskretnym charakterze.

Aranżacja dużego pokoju – wybierz odpowiedni styl wystroju

Są takie style wystroju wnętrz, które znacznie ułatwią nam osiągnięcie celu, jakim jest luksusowa aranżacja salonu. Jednym z nich jest oczywiście wyrafinowany styl glamour, nie bez powodu kojarzony z elitarną elegancją i wnętrzami zarezerwowanymi dla wyższych sfer. Lepiej jednak zachować tutaj czujność. Należy mieć na uwadze, że aranżacje salonu w stylu glamour charakteryzują się sporym rozmachem. Dużo się tutaj dzieje, a to może mocno przytłoczyć wnętrze i spowodować, że optycznie będzie wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości. Jeśli zatem nasz pokój dzienny nie zalicza się do największych, lepiej poszukać innych alternatyw.

Całkiem dobrym pomysłem na ekskluzywne aranżacje dużego pokoju okazuje się zarówno styl Hampton, jak i nowojorski. One również stawiają na spory poziom dekoracyjności, mimo wszystko są jednak dużo bardziej wyważone. Dodatkowo nieco większą wagę przywiązują do tego, aby ekskluzywny charakter łączył się z przytulnością. Niezależnie jednak od stylu, na jaki padnie nasz wybór, warto pamiętać o symetrii. To właśnie odpowiednie ustawienie mebli w dużej mierze zdecyduje o ogólnym charakterze wnętrza. Powinno być precyzyjnie rozplanowane – nie może sprawiać wrażenia ani chaotycznego, ani przypadkowego.

Jak urządzić ekskluzywny dom?

Ekskluzywne meble do salonu – postaw na dobre materiały

Ale jak to? Przecież materiały wysokiej jakości kosztują krocie, czyli kłóci się to z prezentowaną powyżej tezą, że ekskluzywny salon nie musi być horrendalnie drogi? Fakt, za dobrą jakość zawsze trzeba przynajmniej nieco dopłacić. Czasem warto jednak spojrzeć na to w perspektywie długofalowej. To przecież logiczne, że meble do salonu wykonane z dobrych materiałów posłużą nam dłużej. Zatem jest to inwestycja, która zwróci się z nawiązką. Jednorazowy wydatek okaże się zapewne nieco wyższy, ale w przyszłości czekają nas za to oszczędności.

Dlatego zamiast wybrać stół z dosyć miękkiego drewna sosnowego, lepiej postawić na nieco droższy palisander lub inny gatunek drewna o wyższych parametrach wytrzymałościowych. Meble do salonu z wysokiej jakości materiałów mają jeszcze jeden atut, o którym warto pamiętać – tę jakość na ogół widać już na pierwszy rzut oka. A to z pewnością już na wstępie dodaje im sporo ekskluzywnego charakteru. Bo chyba trudno nie dostrzec różnicy pomiędzy stolikiem kawowym, którego blat wykonany został z płyty MDF a tym marmurowym, prawda?

W ekskluzywnych aranżacjach dużego pokoju warto także wykorzystać welwetowe lub welurowe sofy i fotele. Plusze to niezwykle szlachetne materiały, które już na pierwszy rzut oka budzą skojarzenia z luksusowym wystrojem wnętrz. Poza tym warto pamiętać, że pięknie współpracują ze światłem, dzięki czemu nasza aranżacja dużego pokoju stanie się jeszcze bardziej dekoracyjna. Będzie to jednak dekoracyjność o dyskretnym i pozbawionym krzykliwości charakterze, dzięki czemu łatwiej będzie nam uniknąć efektu przeładowania.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Ekskluzywne meble

- Salon

- Aranżacje wnętrz