Gastroprotekcja a leczenie chorób reumatycznych

Choroby reumatyczne atakują stawy, więc wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego związku z przewodem pokarmowym. Okazuje się jednak, że może być inaczej.

Gastroprotekcja a leczenie chorób reumatycznych

Okazuje się, że leczenie chorób reumatycznych NLPZ (niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi) może bardzo niekorzystnie wpływać na błonę śluzową żołądka, powodując m.in. jego owrzodzenie czy krwawienia. Dlaczego się tak dzieje? Czy możemy temu zapobiec? O czym powinni wiedzieć chorzy na RZS, ZZSK czy ChZS? Na te i inne pytania odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu Zdrowa ONA, dr n. med. Tadeuszem Szwedem, gastrologiem.

Dr Szwed wyjaśnia 

– Pod pojęciem gastroprotekcji należy rozumieć zespół czynników, które zabezpieczają błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami. Nasz organizm zabezpiecza się sam poprzez wytwarzanie śluzu, dwuwęglanów i mikrokrążenie śluzówkowe. Regulujący wpływ na te czynniki mają prostaglandyny. Zahamowanie ich produkcji przez przyjmowanie NLPZ może powodować uszkodzenie bariery ochronnej żołądka i w rezultacie owrzodzenie lub nawet krwawienie z wrzodów. Oczywiście nie wszystkie leki na choroby reumatyczne uszkadzają przewód pokarmowy. Mówię tu głównie o grupie NLPZ, a i tak wśród nich są leki nowej generacji, które wywołują dwa razy mniej działań niepożądanych.

Grupa ryzyka

Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego podczas przyjmowania leków z grupy NLZP rośnie wraz z:

  • wiekiem, szczególnie u osób po 60. roku życia,
  • chorobą wrzodową żołądka, która występowała wcześniej,
  • leczeniem substancjami zmniejszającymi krzepliwość krwi (grupę tę stanowią osoby po udarach i operacjach wymiany zastawki serca),
  • zakażeniem bakteriami, szczególnie Helicobacter pyroli,
  • ryzyko jest również większe w przypadku kobiet.

O jakich obawach mowa?

Do listy działań niepożądanych, które najczęściej pojawiają się ze strony przewodu pokarmowego zaliczamy:

  • uszkodzenia bariery ochronnej żołądka,
  • owrzodzenia żołądka, jelita cienkiego i grubego,
  • krwawienia z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • nadżerki w żołądku.

Brak sygnałów, że coś się dzieje?

Co ciekawe, większość pacjentów leczących się na choroby reumatyczne nie odczuwa żadnych objawów wynikających ze zmian, które mogą zachodzić w śluzówce żołądka. Gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy? Otóż to przeciwbólowe działanie leków „tuszuje” wszelkie objawy – tłumaczy ekspert programu „Zdrowa ONA” i dodaje  – Kiedy nagle dochodzi np. do krwawienia z przewodu pokarmowego konieczne jest odstawienie leku bądź zmiana na inny. Obecnie dostępne są już leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które w dużo mniejszym stopniu negatywnie wpływają na cały przewód pokarmowy.