Gotuj z głową!

Taste&Share to program edukacyjno-informacyjny, którego celem jest zwrócenie uwagi na skalę marnowania żywności. W Polsce jest ona niepokojąco duża – jak podają w raporcie Banki Żywności to aż 52 kg żywności na osobę rocznie. Właśnie z tego powodu organizatorzy postanowili położyć nacisk przede wszystkim na edukację, szerzenie dobrych praktyk oraz inicjowanie działań mających przeciwdziałać marnowaniu żywności.

Gotuj z głową!

Nowoczesne gotowanie

W nowoczesnej kuchni chyba nic nie jest już w stanie nas zaskoczyć. Łączymy pozornie zupełnie niepasujące do siebie smaki, zmieniamy dotychczas uznane przeznaczenie produktów, dopuszczamy się kulinarnych wariacji. Im bardziej zaskakująco – tym lepiej. Internet pełen jest przepisów, a sklepowe półki produktów z różnych stron świata – to ułatwia eksperymentowanie. Problem pojawia się, kiedy kupujemy wyszukane produkty, których nie zużywamy w pełni i nie mamy pomysłów na ich wykorzystanie, a nie chcemy, by się zmarnowały.

Co wtedy robić? Prawdziwa kreatywność to w końcu wymyślanie, próbowanie, smakowanie i modyfikowanie kulinarnych przepisów. Warto zatem przypomnieć sobie tradycyjne sposoby na gotowanie czegoś z niczego i wpuścić do kuchni powiew babcinego stylu. Kto z nas nie pamięta obiadów u dziadków? U nich nigdy nic się nie marnowało. Jak gotować nowocześnie, a jednocześnie po babcinemu? Mamy dla Was kilka porad oraz przepis na nowoczesny, trzydaniowy obiad, w którym nie zmarnuje się ani jeden produkt.

Planuj

Mimo, że Twoje dania w niczym nie przypominają babcinych obiadów, możesz je podobnie planować. Kupujesz produkty na jedno danie? Pomyśl, jak wykorzystać jego pozostałe składniki, by przygotować wykwintną przystawkę lub deser.

Z wczorajszego obiadu pozostały Ci obierki z ziemniaków i myślisz, że ich miejsce jest w koszu? To doskonała podstawa, by przygotować krem z topinamburu z chipsami z obierków. Z pozostałych składników oraz resztek, które znajdziesz w lodówce, przygotujesz także dodatki do łososia teriyaki lub  deserowy bread pudding z suchego pieczywa.

Przechowuj w odpowiednich warunkach

Nasze babcie nie posiadały tak zaawansowanych lodówek i zamrażarek, jednak doskonale radziły sobie z niemarnowaniem. Pamiętaj, by żywność, którą kupujesz, przechowywać w odpowiednich warunkach, zgodnie z wytycznymi zawartymi na etykietach. Stosuj też zasadę „first in, first out”, w myśl której to, co wcześniej włożyłaś do lodówki, powinnaś wykorzystać w pierwszej kolejności. Pomoże w tym wyrobienie nawyku przesuwania produktów kupionych wcześniej lub z krótszym terminem ważności w miejsca, które jako pierwsze rzucają się w oczy po otworzeniu lodówki. Możesz też przeznaczyć na nie specjalną półkę podpisaną „Zjedz mnie najpierw” lub przyklejać karteczki z taką adnotacją na wybranych produktach.

Nie zapominaj o tym, że wiele produktów i dań nadaje się do spożycia także po zamrożeniu. Jeśli jesteś osobą zabieganą i gotujesz tylko w wolnych chwilach, szykuj większe porcje i przechowuj je w zamrażarce – w ten sposób zawsze będziesz mieć możliwość odgrzania czegoś na szybko, gdy napadnie Cię wielki głód lub gdy wpadną znajomi. Babcia zawsze miała coś w zanadrzu, prawda?

Dziel się jedzeniem

Niezmiennie od lat spotkania z najbliższymi skupiają się wokół suto zastawionego stołu. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zjeść wszystko, co przygotowaliśmy. W takich sytuacjach warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam internet. Jeśli masz w domu żywność, której nie jesteś w stanie zjeść, poinformuj o tym innych poprzez aplikację Taste&Share.

To platforma komunikacji, dzięki której użytkownicy mogą przekazywać sobie produkty spożywcze. Wszystko po to, aby nie marnować żywności i nawiązywać nowe znajomości. To inspiracja i motywacja do wprowadzania zmian w swoje codzienne czynności, w myśl zasady, że małymi krokami można dość do wielkich zmian. Nie marnujemy – dzielimy się. Jak u babci.