Idealne buty do biegania. Jak je wybrać?

Już nie tylko trampki – na rynku są setki modeli butów do biegania. Które wybrać, by osiągnąć optymalne wyniki sportowe?

Idealne buty do biegania. Jak je wybrać?

Z reklam wynika, że drogie buty sportowe są w stanie zapewnić lepsze wyniki, niż zwyczajne. Poza tym mają chronić przed kontuzjami, a więc zapewniać lepsze bezpieczeństwo. Czy to wszystko prawda? Rzeczywiście profesjonalne firmy zajmujące się produkcją sprzętu sportowego, w tym butów, dbają na ogół o to, by spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa. Stopa nie powinna się w nich nadmiernie pocić, zapięcie powinno być stabilne i nie nieść ryzyka poluzowania się w najmniej dogodnym momencie, a podeszwa powinna chronić przed kontaktem z ziemią.

 Zależne od nawyków

Jeśli chcemy wybrać tego typu buty, powinniśmy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będziemy ich używać. Osoba, która biega głównie na domowej bieżni, nie musi mieć specjalistycznego obuwia biegowego. Wystarczy model podstawowy, z dość cienką powierzchnią i oddychający. Buty do biegania na zewnątrz powinny być nieco bardziej zaawansowane technologicznie. Jeśli chcemy w nich biegać przez cały rok, powinny chronić przed deszczem i śniegiem, a to zapewni tylko dobry producent. Jednocześnie powinny odprowadzać wilgoć na zewnątrz i odpowiednio przylegać do stopy. Najbardziej profesjonalny rodzaj obuwia to buty trailowe, służące do biegania po leśnych duktach, górach i wertepach. Idealne dla osób mieszkających poza miastem, a także tych, które wybierają się na taki obóz sportowy. Jednak dla zwykłego, miejskiego biegacza będą co najwyżej mniej wygodne, ponieważ podeszwa przypomina w nich fakturą oponę samochodu terenowego, by trzymać się trudnego podłoża. Niekoniecznie warto inwestować w buty pięciopalczaste. To modna nowinka, która jednak może poważnie obcierać palce i dla większości osób nie jest zbyt wygodna.

Idealne buty do biegania. Jak je wybrać?

 Do jakich sklepów najlepiej się wybrać po sportowe obuwie?

Jeśli zależy nam na połączeniu jakości z modnym designem, bezpieczne będą sportowe marki popularne, takie jak Adidas, Nike, Puma czy Reebok. Dają one pewność, że buty nadają się do biegania, a jednocześnie często są na tyle ładne, że można je nosić również na co dzień. To dobre wyjście dla tych osób, które biegają od czasu do czasu, najwyżej kilka razy w tygodniu, i niekoniecznie potrzebują butów specjalnie do tego celu. Osoby bardziej wymagające, które biegają każdego dnia lub traktują to jako element kariery (trenerzy personalni, modelki) powinni wybrać bardziej specjalistyczne obuwie marek takich, jak Salomon, Mizuno czy Geox. Po pierwsze buty sportowe warto wybrać się do sklepu z doświadczoną obsługą, która podpowie, które buty będą najlepsze do potrzeb. Osoby, które już wiedzą, czego szukają, mogą oszczędzić sporo czasu kupując w internecie. Najlepsze będą strony skupiające oferty wszystkich firm produkujących obuwie sportowe w jednym miejscu, takie jak Portal zakupowy Zippini. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, by wybrać odpowiedni model, sięgnij po testy obuwia sportowego, które można znaleźć w prasie specjalistycznej. Link.

Sportowa kolekcja wiosna/lato 2018 już jest!

Obecnie w sklepach sportowych obowiązują takie same zasady, jak w każdej innej branży mody. Kolekcje zmieniają się co sezon, co pozwala osobom, które kolekcjonują takie obuwie, stale poszerzać swoją kolekcję. Można mieć też pewność, że nasze buty sportowe nie wyszły z mody. Obecnie modne są głównie fasony średnio zabudowane, o tradycyjnym kształcie. Bardzo popularna jest biała podeszwa, a jeśli chodzi o innowacje, to są to najwyżej lekkie karbowania czy wypustki na dole buta. Jednocześnie odważni mogą sięgnąć po powracające fasony w stylu lat 90. Mają one związek z ogólną modą na tą dekadę.

Idealne buty do biegania. Jak je wybrać?

Jak Spice Girls

Takie buty są nieco większe, wyżej zabudowane i cięższe, niż nowoczesne adidasy. Zwykle są też bardziej kolorowe – jako wzór mogą posłużyć buty, w jakich chodziły niegdyś członkinie zespołu Spice Girls. W tym świecie modne są neonowe kolory, choć obecnie produkowane modele są jednak nieco oszczędniejsze, niż te sprzed lat. Nie znajdziemy tu brokatu, kontrastowych sznurówek i innych przesadzonych dodatków. Buty sportowe z lat 90. często miały też mocno karbowaną, wysoką podeszwę przypominającą koturn. Teraz podeszwy również nosimy nieco niższe, niż w oryginalnych modelach z tamtych lat.

Jeśli chodzi o kolorystykę, to każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można jednak zauważyć, że modele są nieco bardziej oszczędne, niż jeszcze kilka lat temu. Wtedy modne było zestawianie różnych kolorów obok siebie, a także wprowadzanie nadruków i zabaw fakturą. Teraz takie gry są bardziej oszczędne. W jednym z męskich modeli Nike’a na wiosnę to zielone przetarcia na szarym tle, a marka 361 proponuje inspirowane złudzeniami optycznymi fale białego koloru na jednolitym tle. Wciąż popularne są też klasyczne modele w czerni, jednak nie nosimy białych adidasów. Można przypuszczać, że to się wkrótce zmieni właśnie na fali mody na lata 90., gdy były one bardzo popularne. Nie ma obecnie wyraźnego podziału na damskie i męskie modele. Firmy obuwnicze paniom proponują już nie tylko różowe i pomarańczowe buty, a w kolekcjach męskich jest więcej odważnych kolorów.