Jak dbać o związek, aby przetrwał długie lata?

Każda relacja jest jak kwiat i trzeba umiejętnie o nią dbać. Co robić, aby w związku partnerskim żyć długo i szczęśliwie?

Foto. Zack Minor / Unsplash

Niesamowite zjawisko jakim jest miłość to chyba najchętniej podejmowany temat badań w Psychologii. Ludzie łączą się w pary mając w głowie romantyczne wizje związków z filmów czy piosenek o miłości. Tymczasem partnerstwo to relacja o którą trzeba konsekwentnie dbać, podlewać niczym kwiat, aby nie uschła. Jak umiejętnie to robić? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Brak oczekiwań – zacznij od siebie!

Zazwyczaj w związek wchodzimy z konkretnymi oczekiwaniami. Jak powinien zachowywać się partner, ile dowodów miłości nam okazywać i jak często, chcemy mieć partnera zawsze na wyłączność, oczekujemy, że będzie nam wierny, zawsze zabawny, w dobrym nastroju, będzie wsparciem i filarem w trudnych chwilach i akceptował nas niezależnie od okoliczności. Mamy w głowie obraz związku, którego się spodziewamy i roli naszego partnera w nim. Tymczasem rzeczywistość okazuje się inna. Zamiast rozmawiać o tym – rodzi się frustracja. Krytykujemy partnera za to, czego nie robi i chcemy go zmieniać. To zamiast zbliżać – oddala go od nas. Zamiast na siłę zmieniać kogoś – po prostu zacznij od siebie. Pomyśl co Ty mogłabyś zrobić dla waszego związku. Może na przykład… zaakceptować go takim jaki jest?

Komunikacja i rozmawianie

Dopóki rozmawiacie – wszystko jest okej. Emocje to normalna, ludzka rzecz. Problem pojawia się w momencie tzw. „cichych dni”. Jeżeli w związku nie będzie komunikacji to niestety nie będzie też możliwości rozwiązania waszych problemów. Czasami nasze niewyrażone uczucia urastają do rangi większej niż powinny i jeśli ich nie rozładujemy mogą nawet doprowadzić do rozstania. Dlatego staraj się wyjaśniać wszelkie wątpliwości z partnerem na bieżąco. Rozmowa niesamowicie zbliża, rozładowuje napięcie i pozwala spojrzeć na sytuację z całkiem nowej perspektywy. A partner z pewnością doceni Cię za szczerość.

Empatia

– Podstawowymi warunkami udanego związku są zarówno chęć, jak i umiejętność wczuwania się partnerów w siebie nawzajem i porozumiewania się ze sobą. – pisze profesor Psychologii Bogdan Wojciszke w swojej książce „Psychologia miłości”. Jakie są składniki empatii? Po pierwsze jest to zdolność do przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia na sprawy z czyjejś perspektywy, co wymaga dojrzałości emocjonalnej. Po drugie – współczucie. Czyli umiejętność ciepłego, wspólnego emocjonalnego przeżywania sytuacji wraz z partnerem. Po trzecie to faktyczna pomoc i wsparcie wynikająca z przeżywania cierpienia na widok potrzebującego partnera. Postaraj się cierpliwie wysłuchać partnera i zrozumieć to, co czuje, stawiając siebie na jego miejscu w danej sytuacji. Okaż mu współczucie i wsparcie, zapytaj, czego potrzebuje i postaraj się to zrobić. To bardzo poprawia satysfakcje w związku.

Intymność

W książce „Psychologia miłości” Bogdana Wojciszke na pojęcie intymności w związku składają się:
– pragnienie dbania o dobro partnera,
– przeżywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu,
– szacunek do partnera,
– przekonanie, że można liczyć na niego w potrzebie,
– wzajemne zrozumienie,
– wzajemne dzielenie się przeżyciami i dobrami, zarówno duchowymi, jak i materialnymi,
– dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia,
– wymiana intymnych informacji,
– uważanie partnera za ważny element własnego życia.
Jak dbać o intymność? Postaraj się budować zaufanie partnera, zamiast dawać powody do zazdrości. Okazuj mu swoje uczucia, daj do zrozumienia, że jest dla Ciebie wyjątkowy, dziel się z nim swoimi wrażeniami, uczuciami czy marzeniami. Często rozmawiajcie na osobiste tematy – ale i o waszych sprawach. No i na pewno nic tak nie zbliża dwojga kochanków jak udane współżycie seksualne…

Prezenty i niespodzianki

Nie bez powodu prezenty zostały sklasyfikowane jako jeden z pięciu z „języków miłości”. To niezaprzeczalny dowód na to, że myślimy o kimś, dobrze go znamy i zależy nam na tym, by go uszczęśliwić. Dlatego drobne upominki i niespodzianki są zawsze mile widziane przez partnera. Przypominają o tym, że nasze uczucie jest wciąż życie, a ukochany jest obecny w naszych myślach i wciąż chcemy o niego zabiegać.

Niezależność gwarantuje równowagę w związku

To naturalne, że chcemy dzielić z partnerem nasze życie i że to on jest teraz naszym światem. Ale nie możemy zapominać o sobie. Kiedy tracimy własną tożsamość i niezależność związek zaczyna tracić zdrowy balans. Zmniejsza to też naszą atrakcyjność w oczach partnera. Dlatego zawsze pamiętajmy o pielęgnowaniu własnych pasji, dbaniu o relacje ze swoimi znajomymi czy posiadaniu osobnych oszczędności. To zwiększa kobiecą pewność siebie, dzięki czemu możemy dać więcej od siebie drugiej osobie w relacji.

 

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl