Jak dobrze odżywiać się jesienią i zimą?

Gdy temperatura spada i zmniejsza się ilość dni słonecznych, nasz nastrój ulega pogorszeniu, a my częściej sięgamy po przekąski pomiędzy posiłkami. W dodatku mamy trudniejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców i mniej się ruszamy.

Jak dobrze odżywiać się jesienią i zimą?

Spożycie większej ilości kalorii tłumaczymy koniecznością dostarczenia energii do ogrzania organizmu. Czy jednak, gdy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, zimą i jesienią możemy jeść więcej?

Mroźne dni

Jednym z popularnych mitów, a zarazem łatwym usprawiedliwieniem jesienno-zimowego zachwiania równowagi dietetycznej jest teza, że człowiek potrzebuje w tym czasie większej ilości kalorii do ogrzania się.

Zależność dotycząca spożywania większej ilości wysokoenergetycznych produktów, gdy tylko spada temperatura, to zaszłość z dawnych czasów. Aktualnie większość czasu przebywamy w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Nie grozi nam już utrata zapasów, a przed zimnem nie chroni tłuszcz, a ciepła kurtka. Nie ma potrzeby, żeby specjalnie na ten czas znacząco zwiększać ilość spożywanych posiłków i kalorii – dodaje Ewa Kurowska.

Co jeść, żeby mieć energię?

Jak zatem w okresie jesienno-zimowym odżywiać się „z głową”, nie obciążając organizmu? Dietetyk Ewa Kurowska proponuje kilka rozwiązań, które pomogą utrzymać równowagę w tym czasie.

Znajdź mniej kaloryczną wersję

Na rynku aktualnie dostępnych jest wiele produktów, gdzie cukier zastępowany jest bezkalorycznymi słodzikami, takimi jak erytrytol, aspartam czy stewia, co sprawia, że można obniżyć kaloryczność np. ciast czy napojów. Jeśli musisz sięgnąć po dany produkt, a wiesz że jest zbyt kaloryczny, poszukaj wersji „light”. Korzystaj z tego rozwiązania w razie potrzeby, ale również z zachowaniem zasady umiaru – zjedz lub wypij tylko tyle, ile spożyłabyś sięgając po regularną wersję.

Jedz regularnie

Zasada oczywista, a przez wiele z nas traktowana po macoszemu. Ile razy zdarzyło Ci się „zapomnieć” o obiedzie przez cały dzień, aby wieczorem wrócić do domu i pochłonąć zawartość całej lodówki? Regularne spożywanie posiłków sprawi, że będziesz miała energię przez cały dzień, a twój organizm będzie miał czas na to, aby przetrawić i wykorzystać dostarczone kalorie i składniki odżywcze.

Postaw na rozgrzewające przyprawy i ciepłe napoje

Zamiast podwójnej porcji obiadu, sięgnij po rozgrzewające przyprawy takie jak cynamon, goździki czy imbir. Po zimowym spacerze herbata z ich dodatkiem będzie idealna.