Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

W letnie, słoneczne dni wolny czas spędzamy najczęściej na świeżym powietrzu, wystawiając się tym samym na działanie słońca.

Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

Nie możemy jednak wtedy zapomnieć o ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. W innym razie będziemy narażeni na szkodliwe dla naszej skóry działanie słońca. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej. Olejki, kremy, balsamy-wybór jest ogromny. Latem sklepowe półki aż uginają się od namiaru tego typu produktów. Zaczynając od tych z różnymi stopniami filtra, kończąc na tych z dodatkowymi wartościami nawilżającymi a nawet ujędrniającymi. Zazwyczaj problem stanowi to, jaki typ kosmetyku wybrać. Dlatego sięgamy po pierwszy lepszy, nie koniecznie odpowiedni dla nas i dla naszego typu skóry.

Jak sobie z tym poradzić i ustrzec przed złym wyborem? Rozwiązaniem na to są naturalne sposoby na ochronę przeciwsłoneczną.

Wiele surowców pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego absorbującego promieniowanie w zakresie UVA i UVB. Jakich?

Po pierwsze beta-karoten

Beta-karoten najbardziej znany jest z tego, że wspomaga opalanie. Część tego roślinnego barwnika jest magazynowana w skórze, dzięki czemu można dłużej cieszyć się muśniętą słońcem skórą. Ponadto beta-karoten jest dodatkowym filtrem przeciwsłonecznym, który zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko poparzenia skóry. Poza tym, prowitamina A chroni przed powstawaniem plam i przebarwień skóry, będących częstym skutkiem opalania.

Najbogatszym źródłem beta-karotenu są żółto-pomarańczowe warzywa i owoce oraz zielone warzywa liściaste.

Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

Na przykład marchew. Zajmuje pierwsze miejsce ze względu na największą zawartość beta-karotenu. Jeden korzeń średniej wielkości zawiera beta-karotenu tyle, ile potrzebujemy w ciągu całego dnia. Zaleca się picie świeżo wyciśniętego soku z marchwi przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, przez co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych, aby faktycznie dał on rezultat.

Podobne działania będą miały: dynia, morele, mango, śliwki, papryka czerwona, pomidor, melon oraz cytrusy, czyli pomarańcze i cytryny.

Zazwyczaj beta-karoten kojarzy nam się właśnie z barwnikiem żółtym i pomarańczowym zawartym w owocach i warzywach wyżej wymienionych. Zaskoczeniem może być jednak jego obecność w zielonych warzywach liściastych. Pionierami tej grupy są przede wszystkim natka pietruszki, jarmuż i szpinak. Nie dajmy się zwieść ich barwie, ponieważ pomarańczowy beta-karoten został zdominowany zielonym chlorofilem.

Po drugie olejki

Tak, olejki. Ale nie te którymi się smarujemy przed wyjściem na słońce tylko te, które zażywamy regularnie. Są to oleje z pestek malin oraz z nasion marchwi. To właśnie one zawierają najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Zawierają one dużo witamin z grupy A i grupy E oraz naturalnych kwasów tłuszczowych, które chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem słońca. SPF w owych olejach oscyluje w granicach 28-80.

Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

Zielona herbata

Według badań, pijąc 2 szklanki zielonej herbaty dziennie, zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka skóry aż o 65%. Zawarte w niej antyoksydanty blokują zniszczenia wywołane działaniem promieni UV na naszą skórę.

Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

Tlenek cynku

Jest to naturalnie występujący minerał, w kolorze białym, najczęściej wykorzystywany w kosmetyce właśnie jako filtr promieni UV. Stanowi on także substancję silnie gojącą podrażnienia skóry oraz pigment w kosmetykach kolorowych. Cynk jest aktywnym pierwiastkiem, którego właściwości wykorzystywane są właśnie w różnego rodzaju maściach i kremach. Polecany jest on do kosmetyki codziennej, aby ustrzec się przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jak naturalnie ochronić się przed słońcem?

Pamiętajmy jednak, że naturalne metody nie stanowią pełnego zabezpieczenia przed słońcem. Stanowią one jedynie pomoc w ochronie przed promieniami UV oraz zachowaniu dobrej kondycji skóry wystawianej na działanie słońca.