Jak oduczyć dziecko od picia z butelki?

Odzwyczajenie dziecka od picia z butelki może stanowić nie lada wyzwanie dla początkujących rodziców.

Jak oduczyć dziecko od picia z butelki?

Proces ten przypomina nieco moment odstawienia dziecka od piersi matki. Musi więc, być przeprowadzany stopniowo. Należy pamiętać, żeby nic nie robić na siłę. Gwałtowne decyzje mogą zniechęcić i zrazić malucha do picia z czegoś innego, niż butelka. Wszystko musi przybrać formę zabawy i odbyć się powoli. Dziecko, w trakcie zdobywania nowych umiejętności, powinno być ciekawego nowego przedmiotu i samodzielnie po niego sięgać. Na początku, można dać pusty kubeczek do zabawy. Szkrab oswoi się z nim i przekona, że to nic strasznego.

Kiedy zacząć wprowadzać zmiany prowadzące do odzwyczajenia dziecka od butelki?

Nie ma dokładnie określonego czasu, kiedy najlepiej zacząć odzwyczajać dziecko od picia z butelki. Specjaliści uważają, że im wcześniej się to zrobi, tym lepiej. Dlaczego? Picie przy użyciu butelki ze smoczkiem może deformować zgryz. Słodkie napoje spożywane z butelki przyczyniają się do powstawania próchnicy.

Niektóre dzieci same zaczynają pić z kubeczka. Pierwsze próby nauki, warto podejmować już, gdy dziecku wyrastają pierwsze ząbki. Proces ten rozpoczyna się około 6-9 miesiąca życia. O wiele łatwiej nauczyć tej czynności malucha, który trzyma w rączkach kubek ze specjalnymi uchwytami. Pociecha, uczy się wykonywania tej czynności przed skończeniem pierwszego roku życia.

Jaki kubeczek do nauki wybrać?

Pierwszy kubeczek dziecka powinien być dostosowany do jego wieku. Musi odpowiednio zostać wyprofilowany. Dobrze, gdy posiada duże uchwyty po obu stronach oraz specjalnie wyprofilowane, lekko ścięte brzegi u góry. Produktem tego typu, jaki jest rekomendowany przez specjalistów jest kubeczek Diody Cup.

Używając kubeczka dziecko samo decyduje o tempie pica i ilości napoju. Dzięki ściętemu kształtowi kubeczka dziecko widzi jego zawartość bez konieczności odchylania głowy do przodu. Podczas picia z kubeczka dziecko nie musi przechylać kubeczka i odchylać głowy do tyłu. Ponadto dziecko uczy się picia z otwartego kubka i jego odstawiania. Dzięki zastosowaniu Doidy Cup nie ma potrzeby wprowadzania butelki i kubków niekapków.

źródło: babymama.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- Picie w butelce

- Butelka a kubek

- Odzywczajanie dziecka