Jak pielęgnować suche stopy po lecie?

Suche stopy po lecie to dość często spotykany problem, zwłaszcza wśród osób aktywnie spędzających czas. Z pomocą wychodzi nam szereg zabiegów gabinetowych, domowych oraz specjalistycznych kosmetyków. Który sposób będzie najskuteczniejszy? 

Jak pielęgnować stopy po lecie? Foto. Pixabay

W Polsce sezon na wykonywanie zabiegów pedologicznych jest nasilony w okresie wakacyjnym. Jednak właśnie po lecie skóra stóp potrzebuje ,,specjalnego traktowania”. Stopy po okresie wakacyjnym wykazują bowiem wiele negatywnych zmian skórnych. Możemy do nich zaliczyć: nadmierną suchość, skłonność do łuszczenia się, szorstkość, rogowacenia się naskórka podeszwy, pękanie pięt, tworzenie się modzeli i odcisków.
W przypadku zaistnienia tego typu zmian, można udać się do dobrego gabinetu kosmetycznego bądź podologicznego, gdzie można wykonać specjalistyczne zabiegi pielęgnacji stóp. Poza wizytą w gabinecie, można ,,zadziałać” również na gruncie domowym oraz stosować kosmetyki dedykowane skórze stóp.

Przyczyny występowania suchości stóp

Na skórze stóp nie występują gruczoły łojowe. Tym samym skóra podeszw nie posiada sebum, a więc naturalnej bariery skórnej. To z kolei powoduje większe narażanie na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz powoduje przesuszenie.
Suchość skóry stóp może mieć również przyczynę w zaburzeniach pracy układu tętniczego i żylnego, które wiążą się ze zmianami dysfunkcyjnymi w obrębie gruczołów łojowych oraz potowych. Skutkiem tego jest niedostarczanie do skóry odpowiedniej ilości składników odżywczych i budulcowych (m.in. lipidów i płynów).
Suchą skórę mogą powodować niedobory żywieniowe (w tym niedostateczna suplementacja).
Nie bez znaczenia są czynniki zewnętrzne: nawyki, wiek, oddziaływania słońca, porę roku.

Lato a problem suchości stóp

Na występowanie nadmiernej suchości skóry latem wpływa  na przykład noszenie niewygodnego, niedopasowanego obuwia. Przy wyborze butów należy pamiętać, aby były wykonane z naturalnych materiałów, pozwalającym stopom oddychać. Nie należy chodzić w klapkach, bo drobnoustroje mają ułatwioną możliwość osadzania się na ich powierzchni (naukowcy zbadali, że jedna para klapek może być siedliskiem 18 000 szkodliwych bakterii). Ponadto noszenie klapek potęguje problem suchości oraz szorstkości skóry, ponieważ podeszwy naturalnie bronią się w ten sposób przed uderzeniami.
Innych przyczyn należy upatrywać w błędach pielęgnacyjnych. Możemy do nich zaliczyć stosowanie zbyt małej ilości substancji nawilżających i natłuszczających oraz używanie preparatów niezgodnych z przeznaczeniem. Należy unikać zbyt długich i gorących kąpieli oraz ograniczyć ogólnie kontakt z wodą.

Pielęgnacja domowa suchych stóp

Stopy w zaciszu domowym możemy pielęgnować na kilka sposobów:

  • Zastosujmy specjalne kąpiele (np. mycie stóp z solą z dodatkiem lawendy posiada właściwości zmiękczające zrogowaciały naskórek)
  • Unikajmy tarek metalowych
  • Na noc na stopy nakładamy grubą warstwą specjalnej maści lub kremu z dużą zawartością tłuszczy wysokiej jakości oraz/i mydła medycznego i zakładamy bawełniane skarpetki
  • Rano w celu uzupełnienia kuracji nocnej możemy użyć lekkiego kremu nawilżającego

Jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi zmianami dotyczącymi skóry stóp, możemy skorzystać z profesjonalnych usług, najlepiej wykwalifikowanego podologa.

Zabiegi gabinetowe na suche stopy

W zależności od stopnia suchości skóry oraz występowania innych zmian dysfunkcyjnych, dobierany jest dany rodzaj pielęgnacji. Przykładowy schemat gabinetowego zabiegu nawilżającego skórę stóp opiera się na:

  • Zmiękczeniu naskórka za pomocą odpowiedniego środka (np. mocznika)
  • Usunięciu nadmiaru zrogowaciałego naskórka za pomocą frezu lub tak zwanego dłutka podologicznego
  • Zamknięciu porów tkanki poprzez zastosowanie drobnego frezu
  • Założeniu opatrunku z odpowiednim preparatem o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym

Zabiegi pedologiczne nie są bolesne, a ich ilość i częstotliwość zależy od stanu pięt pacjenta.

Specjalistyczne kosmetyki

Osoby ze skłonnością do występowania dysfunkcyjnej skóry powinny stosować specjalistyczne preparaty. Najbardziej wskazane w przypadku tego problemu jest stosowanie masek kosmetycznych. W składzie ich powinny się znaleźć m.in: wyciągi roślinne, witaminy (głównie A i E), emolienty (np. masło shea, wosk pszczeli) i inne związki o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Przy zabiegach należy pamiętać o stosowaniu ich przede wszystkim wieczorem, a najlepiej przez całą noc. Jest to czas najintensywniejszej regeneracji skóry.
Do innych kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla suchych stóp, należą kremy, olejki, serum. Można również stosować tzw. skarpetki regeneracyjne.
Przy wyborze kosmetyków dedykowanych skórze stóp, warto pamiętać, iż oprócz posiadanych właściwości nawilżających i natłuszczających, powinny chronić przed grzybicą, potliwością i przykrym zapachem.

Kamila Kopczyńska/Redakcja Obcasy.pl