Jak przebiega perfekcyjne włamanie? Tylko u nas – więźniowie zdradzają swoje metody

Czy Twój dom jest całkowicie bezpieczny? Przekonaj się, jakie techniki wykorzystują włamywacze oraz jakie przedmioty są najczęstszym łupem złodziei. Tylko u nas rozmowa z osadzonymi!

Jak przebiega perfekcyjne włamanie? Tylko u nas – więźniowie zdradzają swoje metody

Kradzieże są społecznie odbierane jako negatywne zjawisko głównie z oczywistego względu  łamania prawa i przykrych konsekwencji dla ich ofiar. Przyglądając się temu występkowi z perspektywy włamywacza, poznajemy mnóstwo czynników, które złożyły się na dokonanie przestępstwa. Możemy także zgłębić swoją wiedzę o technikach, stosowanych przez osoby popełniające kradzieże. Poznaj prawdziwe historie – dotarliśmy do źródła i porozmawialiśmy z więźniami.

Wiadomym jest, że aby pokonać przeciwnika, trzeba poznać strategię i sposoby jego działania. Kto jest najlepszym specjalistą w zakresie zabezpieczeń antywłamaniowych? Oczywiście ten, który na co dzień je rozpracowuje. Doświadczony włamywacz musi mieć nie tylko zdolności manualne, ale i przekrojową wiedzą na temat szerokiego spektrum dostępnych na rynku zabezpieczeń – informuje mjr Arleta Pęconek.

Przyczyny kradzieży i ich przebieg

Co powoduje, że dana osoba decyduje się na kradzież? Okazuje się, że złodzieje mają różne motywacje. W większości przypadków są to rodziny patologiczne, lub kradzież jest podyktowana nałogiem, który zmusza dana osobę do zdobycia środków na np. narkotyki. Jeden z więźniów zdradza również, że jego działaniu towarzyszyło uczucie doświadczania przygody.

  • Co spowodowało, że wybrał Pan drogę przestępczą i zaczął kraść?

Przede wszystkim chęć zarabiania pieniędzy – szybko i bez wysiłku. Po części również adrenalina, choć to już w mniejszym stopniu- zdradza skazany za włamania i kradzieże Marek.

  • Czy było coś co zmuszała Pana do kradzieży?

– Zmusił mnie do tego nałóg. Byłem uzależniony od narkotyków.

  • Do jakich obiektów się Pan włamywał?

Głownie do domów. Najprostsza rzecz – wkraść się w trakcie remontu. Pomagały nam w tym rusztowania. Sprawdzaliśmy, czy jest ktoś w domu, czy świeci się światło. Często zdarzało się, że zostawiono otwarte okna. Do tego wiele osób zostawiało klucze w drzwiach po zewnętrznej stronie. Tak naprawdę nie trzeba było długo szukać odpowiedniej okazji.

  • Zaciekawiło mnie to rusztowanie. Jak się w topić w otoczenie chodząc po cudzym placu?

Wystarczy założyć zieloną kamizelkę.

  • Jakich metod Pan używał podczas włamań?

– Najprostszych, czyli śrubokrętu.

  • Wystarczył Panu jedynie śrubokręt?

Tak, niekiedy nie potrzebowałem żadnych narzędzi. Ludzie często zostawiają uchylone okna. To wystarczy.

Jak działa profesjonalny włamywacz?

Profesjonalni włamywacze mają największą wiedzę o dostępnych na rynku zabezpieczeniach. Wg Andrzeja Zawodowca wystarczy 8 minut, aby dokonać włamania.

Niespełna 8 minut wystarczy, by dostać się do obserwowanego lokalu, znaleźć wartościowe przedmioty i bezpiecznie go opuścić – wyjaśnia nasz ekspert – więzień Andrzej – Zabranie biżuterii czy gotówki z rozmaitych szkatułek czy szafy z ubraniami to dziecinnie prosta sprawa. Tym bardziej, że ludzie często zostawiają klucze pod wycieraczką lub w doniczce z kwiatami przed domem. Sądzą, że złodziej jest głupi i nie będzie tam szukał, a to duży błąd – dodaje mężczyzna.

  • Na jakie łupy się Pan nastawiał?

Najczęściej okradaliśmy domu jednorodzinne, naprawdę bogate. Nie włamywałem się do banków bo ciężko znaleźć do tego ludzi.

  • Jakich metod Pan używał, aby dostać się do środka danego domu?

Wiedząc, że jadę na włamanie najczęściej miałem przy sobie diament.

  • Jak się używa tego diamentu?

Jest to rękojeść z małym nożykiem dookoła. Służy on do przecięcia szyby. Później się ją wybija i wchodzi. Wiemy, że do wybicia szyby kwalifikuje się również jej wycięcie. Jedna z dwóch metod, o których dzisiaj mówimy.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Jeżeli mamy dobre kontakty z sąsiadem, to kiedy wyjeżdżamy na wakacje, taki sąsiad przyjdzie zapalić światło, podleje kwiaty, po prostu pokaże osobom obserwującym, że ktoś jest w domu, ktoś o ten dom dba. Istnieje duża szansa, że widząc to, złodziej nie zaryzykuje i do domu się nie włamie – potwierdza mjr Arleta Pęconek