Jak przekuć świąteczne życzenia w rzeczywistość?

Idą święta, a wraz z nimi czas składania życzeń. Przy choince wielu z nas będzie życzyć swoim najbliższym zdrowia. I będą to bardzo trafione życzenia, ponieważ według ubiegłorocznego sondażu CBOS dla ponad połowy Polaków (57 proc.) zdrowie jest najważniejszą kwestią w życiu. Dlatego u progu nowego roku warto postanowić sobie, że dbanie o zdrowie stanie się naszym nowym… zdrowym nawykiem!

Jak przekuć świąteczne życzenia w rzeczywistość?

Choć brzmi to jak frazes, wiele osób poznaje wartość zdrowia dopiero wtedy, gdy jego brak zaczyna im doskwierać. Na co dzień, zwłaszcza gdy jesteśmy w sile wieku i nie chorujemy przewlekle, traktujemy zdrowie wręcz jak pewnik. W konsekwencji zdarza się nam ignorować sygnały, które wysyła organizm dopraszając się o uwagę, a czasem wręcz o konsultację ze specjalistą. W natłoku spraw drobne trapiące nas niedomagania składamy na karb przemęczenia albo nieodpowiedniej diety, odkładając wizytę u lekarza na później albo próbując leczyć je na własną rękę. – Wiele osób rezygnuje z wizyt u lekarza w obawie przed „znalezieniem choroby” czyli rozpoznaniem niezdiagnozowanego wcześniej schorzenia. Nie powinniśmy nastawiać się tak negatywnie. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych potraktujmy jako profilaktykę, która może nam pomóc uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem w przyszłości – wyjaśnia dr n. med. Jan Lebiedowski

Noworoczne postanowienia – tym razem się uda!

Przełom roku to świetny moment, aby zmienić swoje nawyki i symbolicznie, wraz ze starym rokiem, pożegnać mniejsze i większe „grzeszki”, które szkodzą naszemu zdrowiu. Stres, wieczorne podjadanie, kanapowy tryb życia, odkładanie badań profilaktycznych – to wszystko stanowi bagaż, bez którego zdecydowanie lżejszym krokiem wejdziemy w Nowy Rok. Zanim jednak rzucimy się w wir ćwiczeń i dokonamy rewolucji w diecie warto sprawdzić, czy rzeczywiście nasz organizm jest gotowy na radykalne zmiany. Punktem wyjścia do dbania o siebie powinno być przeprowadzenie kompleksowych badań lekarskich.

– Podstawowe wyniki z krwi, takie jak badanie Odczynu Biernackiego (OB), które pokazuje, czy organizm zmaga się ze stanem zapalnym, oznaczenie poziomu cukru, sprawdzenie poziomu cholesterolu, skontrolowanie stanu wątroby i hormonów tarczycy – to niezbędne minimum i jeśli wyniki są dobre – przepustka do podejmowania sportowego wysiłku czy wprowadzenia zmian w diecie – mówi dr Lebiedowski. Do pakietu podstawowych badań warto także dołączyć badanie EKG, które pomoże określić, czy praca serca jest prawidłowa. – To badanie jest szczególnie istotne w przypadku osób, które planują zabrać się za uprawianie sportu. Intensywny trening to duże obciążenie dla mięśnia sercowego, który powinien być przyzwyczajany do wysiłku fizycznego tak samo, jak każdy inny mięsień – dodaje internista.

Zdrowie pod choinkę

Idealnym pomysłem na prezent może okazać się pakiet badań dla kobiety czy mężczyzny, w którym zrealizujemy wszystkie niezbędna badania, które zobrazują nam stan naszego organizmu. Takie pakiety to doskonała alternatywa dla osób, które chcą sprawnie odbyć wizytę w placówce i szybko poznać wyniki.

– Pacjenci oczekują, że wykonanie badań profilaktycznych będzie szybkie i bezproblemowe. Idealnie byłoby, gdyby mogli zgłosić się do laboratorium diagnostycznego albo gabinetu USG bez konieczności wcześniej wizyty lekarskiej w celu otrzymania skierowania – mówi dr n. med. Jan Lebiedowski, internista .

Wpis znaleziono dzięki:

- Zdrowie

- Życzenia świąteczne

- Prezent