Jak przygotować się na trzeci trymestr ciąży? Sprawdź

Już niebawem rozpoczniesz trzeci trymestr – tak pokazuje kalendarz ciąży? Aby bez żadnych problemów przejść przez ostatnie miesiące, warto się do nich odpowiednio przygotować. O czym trzeba pamiętać? Skorzystaj z poniższych wskazówek.

Jak przygotować się na trzeci trymestr ciąży? Sprawdź

Kalendarz ciąży informuje, że trzeci trymestr trwa od 27 tygodnia do 42 tygodnia. To ostatnie miesiące, które warto wykorzystać nie tylko na regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym, ale również na przygotowanie do zbliżającego się porodu.

Zapisz się do szkoły rodzenia

Do szkoły rodzenia można zapisać się już ok. 25 tygodnia ciąży. Jeśli jednak do tej pory nie zgłosiłaś uczestnictwa w tego rodzaju zajęciach, zrób to teraz.

Podczas spotkań zdobędziesz wiele praktycznych informacji, dzięki którym nie tylko lepiej przygotujesz się do porodu, ale również do rodzicielstwa. Tematyka zajęć obejmuje wiele zagadnień związanych m.in. z ciążą, porodem, połogiem, karmieniem piersią, pielęgnacją noworodka.

Zapisy odbywają się cyklicznie, dlatego masz szansę stać się częścią nowej grupy. Wcześniej jednak sprawdź, gdzie zlokalizowana jest szkoła rodzenia. Często takie placówki działają przy szpitalach.

Wykonaj wymagane badania

Trzeci trymestr ciąży to konieczność regularnego przeprowadzania kolejnych badań. W tym okresie otrzymasz skierowanie m.in. na:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • GBS,
  • HIV,
  • anty-HBs.

Kalendarz ciąży wskazuje również na konieczność wykonania badania USG – między 30. a 32. tygodniem. Jest ono ważne, ponieważ lekarz ma możliwość przeprowadzenia oceny tempa wzrastania płodu. Badanie USG uwzględnia m.in. pomiar długości kości udowej, obwodu brzucha, obwodu głowy – pozwala to na oszacowanie orientacyjnej masy dziecka.

Początek trzeciego trymestru to także ostatni moment na wykonanie tzw. krzywej cukrowej. Jest to badanie, które należy przeprowadzić do 28. tygodnia ciąży. Jego celem jest stwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy ciążowej. Polega na pomiarze poziomu cukru na czczo, po 1 godzinie od wypicia roztworu glukozy oraz po 2 godzinach od wypicia.

Nie daj się dolegliwościom

Podobnie jak w poprzednich trymestrach, tak i ostatni etap będzie wiązać się z występowaniem wielu dolegliwości. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujesz, możesz ich uniknąć.

Ból pleców

To dolegliwość typowa dla trzeciego trymestru, ponieważ związana ze stale powiększającym się brzuchem. W efekcie dochodzi do przeniesienia środka ciężkości, co stanowi obciążenie dla pleców.

Bóle kręgosłupa można jednak zmniejszyć, pamiętając przede wszystkim o utrzymaniu prostej postawy. Dobre efekty przynosi także aktywność fizyczna, np. pływanie. Ważny jest ponadto odpoczynek i unikanie zbyt długiego przebywania w jednej pozycji.

Zgaga

Zgaga to kolejna dolegliwość, która nie odpuszcza w ciąży. Jej powstawanie to skutek zmian hormonalnych – mięsień zamykający dolną część przełyku zostaje rozluźniony, co powoduje cofanie się treści pokarmu z żołądka.

Aby uniknąć zgagi, warto jeść mniejsze posiłki, ale częściej. Pomocne okaże się także dokładne przeżuwanie każdego kęsa. Ponadto należy unikać wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu.

Twardnienie brzucha

Napinający się, twardy brzuch to dolegliwość pojawiająca się pod koniec trzeciego trymestru. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

Z tą dolegliwością nic nie możesz zrobić. Jeśli jednak się już pojawi, zmień pozycję. Brzuch powinien po chwili się rozluźnić.

Zacznij kompletować wyprawkę
Trzeci trymestr to dobry moment na to, aby zacząć kompletować wyprawkę. W ferworze zakupów dla niemowlęcia, nie zapomnij również o sobie. Na czas porodu i pobyt w szpitalu będziesz potrzebować wielu akcesoriów.

Wyprawka powinna uwzględniać m.in.:

  • meble i gadżety do pokoju dziecięcego,
  • fotelik samochodowy,
  • wózek,
  • ubrania,
  • przybory do codziennej pielęgnacji.

Podczas zakupów, musisz uwzględnić rzeczy do torby szpitalnej. Są to m.in.:

  • podkłady higieniczne na łóżko,
  • podkłady poporodowe,
  • akcesoria do higieny,
  • koszule do karmienia,
  • wkładki laktacyjne,
  • pieluchy jednorazowe,
  • pieluchy tetrowe,
  • chusteczki nawilżane,
  • ubrania dla noworodka.

Rozpocznij przygotowania do porodu

Wraz z początkiem trzeciego trymestru możesz rozpocząć przygotowania do porodu. Chociaż organizm poradzi sobie z takim wysiłkiem, Twój wkład sprawi, że jego przebieg będzie szybszy i mniej dyskomfortowy.

Istotnym elementem jest wprowadzenie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Im są one silniejsze, tym łatwiejszy poród i mniejsze ryzyko pęknięcia krocza. Ponadto dzięki takim ćwiczeniom kobieta szybciej wróci do formy po narodzinach dziecka.

Wykonuj także ćwiczenia oddechowe tzw. torem przeponowym. Umiejętność poprawnego oddychania pomaga w trakcie porodu – zwiększa dopływ tlenu i jednocześnie przynosi rozluźnienie spiętych mięśni brzucha i dna miednicy (ułatwia to rozwieranie szyjki macicy)[1].

Dzięki powyższym wskazówkom będziesz lepiej przygotowana nie tylko do kolejnego trymestru ciąży, ale również do porodu.

[1] http://www.blog.przedporodem.pl/cwiczenia-oddechowe-przygotowujace-do-porodu-cz1/