Jak sprawdzić złoto w domu?

Kto nie pamięta z filmów o Dzikim Zachodzie niezawodnej metody, jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Wystarczy przecież mocno ugryźć! Cóż, może ten sposób był skuteczny na ekranie.

Cóż, może ten sposób był skuteczny na ekranie. W rzeczywistości sprawa jednak jest bardziej skomplikowana, a gryzienie lepiej zostawić aktorom – dla dobra zębów i złotych przedmiotów. Co nie oznacza, że nie ma domowych sposobów, by sprawdzić czy to złoto.

Jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe – domowe sposoby

Jak sprawdzić złoto domowym sposobem? Najbardziej oczywisty i najprostszy sposób to odczytanie próby złota z biżuterii czy innego wyrobu jubilerskiego. A jak sprawdzić próbę złota? Oznaczenie próby złota to kilka cyfr odbite lub wygrawerowane na przedmiocie. Znajduje się zazwyczaj w miejscu niewidocznym, np. w przypadku pierścionków – po ich wewnętrznej stornie. Warto tu przypomnieć, jakie próby złota występują najczęściej. – W Polsce najpopularniejsze są próby 585 i 333. Oznacza to, że wyroby zawierają w sobie odpowiednio 58,5% czystego złota i 33,3% czystego złota, a resztą stopu stanowią inne metale – wyjaśnia ekspert z portalu skup.zlota.pl. Rzadziej spotykane próby to 375, 500, 750.

Istnieją też złote monety inwestycyjne czy tzw. złote monety bulionowe, których próba wynosi 9999. W praktyce oznacza to, że zawierają one aż 99,999% złota. Takie wyroby najczęściej klasyfikowane są jako złoto inwestycyjne i stanowią alternatywę dla sztabek złota.

Jak jeszcze sprawdzić czy złoto jest prawdziwe domowymi sposobami?

Jak sprawdzić złoto bez próby?

Czasem trafiają się wyroby jubilerskie, na których w żaden sposób nie została oznaczona próba złota. Jak sprawdzić złoto bez próby? – Warto zacząć od dokładnego obejrzenia wyrobu. Jeśli jest ze złota, to nie znajdziemy na nim śladu patyny. Należy sprawdzić czy zarysowania i przetarcia nie ujawniają innych metali głębiej pod powierzchnią oraz czy wierzchnia warstwa nie odchodzi. Jeśli tak, to prawdopodobnie mamy w rękach podróbkę – mówi ekspert z portalu skup.zlota.pl.

Jak jeszcze sprawdzić złoto w domu? Wykorzystując niezawodne prawa fizyki. Prostym sposobem będzie próba magnesu. Złoto jest pierwiastkiem, który na niego nie reaguje. To znaczy, że kiedy przyłożymy do złota magnes, ten się nie przyczepi, ani nie będzie przyciągał złotego wyrobu. – Metoda może być jednak myląc gdy mamy do czynienia z wyrobem niskiej próby, wzbogaconym o metale, które na magnes już reagują – zaznacza ekspert z portalu skup.zlota.pl.

Kolejną domową metodą na sprawdzenie złota jest test Archimedesa. To metoda bardziej skomplikowana, bo wymaga obliczenia gęstości. Jak rozpoznać złoto za pomocą próby Archimedesa w prosty sposób? Należy przygotować wagę, kalkulator, naczynie z wodą i wyrób. Najpierw trzeba go zważyć. Potem na wadze postawić naczynie z wodą, starować wagę i do naczynia włożyć zloty wyrób. Waga pokaże ilość wypartej wody. Na koniec podzielić masę wyrobu przez masę wypartej wody. Iloraz tego działania to gęstość wyrobu. Jeśli przedmiot jest ze złota, to wynik wyniesie ok. 19,3 g/cm³ – bo tyle właśnie wynosi gęstość złota.

Jak sprawdzić złoto kwasem?

Była fizyka, czas na chemię. Oryginalność złotych przedmiotów można sprawdzić za pomocą kwasu. Metodę tę można zastosować w domu, ale pod warunkiem, że ma się odpowiednie wyposażenie: ciecze probiercze (czyli właśnie mieszaniny kwasów), kamień probierczy oraz iglice do złota o wiadomych próbach. Ich koszt to ok. 300 zł.

Jak sprawdzić złoto kwasem? W skrócie: badanym przedmiotem należy wykonać rysę na kamieniu probierczym. Obok trzeba nakreślić podobne linie za pomocą iglic. Następnie wszystkie rysy jednym ruchem w poprzek skropić cieczą probierczą. Po chwili nadmiar cieczy należy usunąć bibułą. Jeśli kolor kwasu na rysie wykonanej przedmiotem zgadza się z kolorem którejś z pozostałych rys, to takiej próby mamy wyrób. – Należy jednak pamiętać, że ciecz probiercza o określonym numerze służy do badania przypisanej jej próby. Jeśli badanie nie wychodzi lub chcemy mieć całkowitą pewność, należy powtórzyć je kilkoma cieczami przeznaczonymi do badania różnych prób złota – zaznacza ekspert z portalu skup.zlota.pl.

Istnieje kilka metod jak sprawdzić złoto domowym sposobem. Zawsze należy zacząć od dokładnego obejrzenia wyrobu i odczytania próby. Jeśli to się nie uda, można stosować kolejne. A jeśli ciągle mamy wątpliwości czy mamy do czynienia z prawdziwym złotem, warto należy skorzystać z usług eksperta.

Artykuł sponsorowany