Jak ubierać niemowlaka, by go nie przegrzać ani nie wychłodzić?

Ubieranie niemowlaka to spore wyzwanie – szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Co założyć maluchowi, aby nie przegrzać go lub nie wychłodzić? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wybór stroju dla dziecka przestanie stanowić jakikolwiek problem.

Jak ubierać niemowlaka, by go nie przegrzać ani nie wychłodzić?

Wielu niedoświadczonych rodziców, którzy zaczynają swoją „przygodę” z rodzicielstwem zastanawia się, jak ubierać niemowlaka, zarówno w domu, jak i na spacerze. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa – wszystko zależy od tego, jaka jest temperatura otoczenia.

Temperatura powietrza ma ogromne znaczenie

Przy ubieraniu niemowlęcia należy kierować się przede wszystkim temperaturą powietrza. Warto przy tym pamiętać, że komfort cieplny dziecka jest bardzo zbliżony do komfortu cieplnego osoby dorosłej. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak ubierać niemowlaka prawidłowo, grubość i liczba warstw nie powinna zbytnio różnić się od tego, co Ty zakładasz.

  • W chłodne dni niemowlę należy ubrać nieco cieplej niż siebie – może to być jedna dodatkowa warstwa.
  • W gorące dni należy ubierać dziecko tak jak siebie – jeżeli Tobie jest gorąco, dziecku tym bardziej.

Czapka – czy zawsze jest potrzebna?

Wiele wątpliwości budzi zakładanie czapki – czy zawsze jest ona potrzebna? I w tym przypadku należy mieć na uwadze kilka czynników.

  • Zdrowy i donoszony noworodek nie potrzebuje czapki w pomieszczeniach mieszkalnych, w których panuje optymalna temperatura.
  • Chłodne i mroźne dni wymagają nakrycia głowy – czapka uchroni przed wychłodzeniem, bo tą częścią ciała organizm traci najwięcej ciepła.
  • W ciepłe i słoneczne dni – jeśli maluch przebywa bezpośrednio na słońcu – należy założyć cienką i przewiewną czapkę lub chusteczkę. Pozwoli to uchronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeśli natomiast znajduje się w cieniu, nie ma potrzeby zakładania nakrycia głowy.

Sprawdzone ubieranie „na cebulkę”

Jeśli zastanawiasz się, jak ubierać niemowlaka, doskonale sprawdza się tzw. cebulka. Chodzi o zakładanie kilku warstw – tak, aby w razie spadku lub wzrostu temperatury móc swobodnie dopasować się do aktualnie panujących warunków.

Weź pod uwagę materiał odzieży

Ubrania ubraniom nie są równe – bluzeczki czy sweterki mogą różnić się nie tylko grubością, ale przede wszystkim komfortem cieplnym. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania ubrań.

Szczególnie polecana jest odzież bawełniana – jest to materiał, który pozwala skórze oddychać. Takie ubrania można zakładać w ciepłe dni oraz chłodniejsze dni – jako warstwa spodnia.

W mroźniejszą pogodę sprawdzi się polar – wykonane z niego bluzy czy spodnie zapewniają komfort cieplny. Jednocześnie dobrze odprowadzają ciepło oraz wilgoć. Są przy tym bardziej przyjazne dla skóry niemowlęcej niż wełna.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Jak ubierać niemowlaka

- Odzież bawełniana

- Materiał odzieży