Jak urządzić idealne biuro?

W przestrzeni biurowej spędzamy zwykle jedną trzecią doby. Zaraz po mieszkaniu, to najważniejsze pomieszczenie w naszym codziennym życiu. I chociaż urządzanie tego wnętrza nie jest czynnością prostą, zdradzamy kilka zasad, które znacznie ułatwią ten proces.

d
Jak urządzić idealne biuro?

Ergonomia – to podstawa

Biuro służy przede wszystkim do realizacji obowiązków służbowych i jest przestrzenią, w której spędzamy większą część dnia. Urządzając jego wnętrze, w pierwszej kolejności pomyślmy o własnym komforcie. Dopasujmy biuro do potrzeb pracowników oraz do rodzaju wykonywanej przez nich pracy. Ergonomia czerpie z takich nauk jak psychologia, socjologia czy fizjologia pracy, a więc wieloaspektowo podchodzi do analizy środowiska pracy. To, co dzisiaj jest priorytetem w kształtowaniu większości przestrzeni biurowych, to łatwa adaptacja do zmiennych potrzeb.

Przestrzeń biur(k)owa

Jednym z najważniejszych elementów dobrze wyposażonej przestrzeni pracowniczej jest biurko. Aby zyskało ono miano ergonomicznego, powinno posiadać jasny i matowy blat o minimalnej szerokości 120 cm i głębokości wynoszącej od 60 do 80 cm. Istotna jest także możliwość regulacji wysokości blatu, aby zapewnić wygodę osobie zarówno o wzroście 160 cm, jak i 190 cm. Takie wymiary zapewnią jego użytkownikowi swobodę ruchów i pozwolą na łatwe rozmieszczenie niezbędnych sprzętów takich jak monitor, klawiatura oraz akcesoria biurowe.

W budowie biurka istotne są również szuflady i szafki, dzięki którym pracownik może uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą, w tym szybki dostęp do dokumentów i najważniejszych narzędzi pracy. Duże znaczenie w tym przypadku mają wykorzystane uchwyty meblowe – odpowiednio dopasowane do rodzaju i przeznaczenia mebla zwiększą komfort pracy oraz uatrakcyjnią wygląd biurka. Szczególnie w tej przestrzeni, gdzie liczy się detal. – Każdy, nawet najprostszy mebel, nabierze szczególnego wyrazu, jeśli przyozdobimy go unikalnymi uchwytami. Ciężkie i ciemne wzbudzą respekt i powagę, barwne będą budzić skojarzenia z kreatywną, dynamiczną pracą, natomiast klasyczne i eleganckie podkreślą profesjonalny charakter naszego biznesu – zapewnia Zbigniew Drzewiński, ekspert z firmy GAMET S.A, polskiego producenta dekoracyjnych artykułów meblowych.

Styl odpowiedni do biznesu

Rodzaj biznesu, który prowadzimy powinien znaleźć odzwierciedlenie w sposobie aranżacji naszego biura oraz prezentacji elementów związanych z identyfikacją wizualną firmy. Jeśli pomieszczenie jest eleganckie, a działalność wymaga zachowania powagi, najlepiej sprawdzi się umieszczony na ścianie klasyczny szyld. Natomiast w nowoczesnej i dynamicznej firmie, która ma być kojarzona z młodym i odważnym zespołem warto pomyśleć nad zatrudnieniem artysty lub ilustratora, który zaproponuje niestandardowe rozwiązanie, np. logo na ścianie w formie muralu.

W podobny sposób należy dobrać odpowiedni styl aranżacyjny. W kancelarii prawnej lub biurze rachunkowym odpowiedni będzie klasyczny minimalizm, a w agencji kreatywnej lub w studio reklamowym doskonale sprawdzi się nowoczesny styl loftowy. Klienci, którzy odwiedzają to miejsce, muszą czuć, że wystrój wnętrza jest spójny z rodzajem działalności, gdyż to buduje wizerunek wiarygodnego partnera do współpracy.

dd
Jak urządzić idealne biuro?

Neutralnie, ale nie nudno

Ogromne znaczenie w sposobie aranżacji przestrzeni biurowej ma specyfika firmy. Obecnie najpopularniejszym typem jest wnętrze typu open space – naukowcy dowodzą, że jest to przestrzeń poprawiająca komunikację w zespole, generująca pozytywne postawy społeczne, usprawniająca przepływ dokumentów i podnosząca efektywność pracy. Otwarty układ biura sprawdzi się więc w firmach o ujednoliconej strukturze, gdzie wszyscy pracownicy realizują podobne projekty. Te przedsiębiorstwa, w których struktura wymaga pracy w mniejszych zespołach, a zakres ich obowiązków jest różnorodny, powinny pomyśleć o oddzielnych pomieszczeniach.

Wydawać by się mogło, że w przestrzeni biurowej kolorystyka nie ma żadnego znaczenia. Jednakże naukowcy od lat pochylają się nad zagadnieniem wpływu kolorów na psychikę człowieka i twierdzą, że to, jakimi kolorami się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie i ocenę danej przestrzeni.
– Zdecydowane kolory warto zastosować w różnego rodzaju akcesoriach i interesujących dekoracjach, natomiast ściany i meble najlepiej, by pozostały neutralne. Biel i szarość to uniwersalne rozwiązanie jeśli chodzi o kolor ścian – te barwy w wyraźny sposób pozwalają się wyciszyć i skoncentrować. Beże i błękity sprawdzą się w biurze analitycznym, wymagającym skupienia i trudnych rozmów. Natomiast tam, gdzie liczy się kreatywność, warto postawić na żywe kolory, tj. cytryna czy pomarańcz oraz ich połączenie z zielonym – dodaje ekspert.

Magiczna moc roślin

Nic tak nie relaksuje i uspokaja, jak żywa zieleń roślin. Kwiaty w doniczkach to gwarancja czystego powietrza, spokojniejszej atmosfery oraz wydajniejszej pracy. Rośliny mają ogromny wpływ na pracowników firmy, jak i klientów odwiedzających biura. Dają poczucie bezpieczeństwa i na chwilę pozwalają zapomnieć o zgiełku miasta. Pomagają budować zaufanie i pozytywną opinię o przedsiębiorstwie. Skutek może być jednak zupełnie odwrotny, jeśli rośliny będą zaniedbane, wysuszone lub pożółkłe. Warto zatem, wybrać takie gatunki, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Łatwe w utrzymaniu, a zarazem niezwykle estetyczne są np. skrzydłokwiat, figowiec benjamiński oraz zamiokulkas zamiolistny.