Jak urządzić pokój dziecięcy?

pokoj dziecięcyNajważniejsze pomieszczenie naszej pociechy. To właśnie w nim nasza pociecha w pierwszym okresie swojego życia spędza najwięcej czasu. Należy, więc zwrócić uwagę, aby pokój był dostosowany do jego potrzeb i wymagań. Dlatego też ważna jest dobra organizacja przestrzeni. Powinien być tak zaprojektowany, aby mógł zmieniać się wraz z dorastaniem dziecka.
Własna przestrzeń wyrabia w dziecku samodzielność i inicjatywę. Jednocześnie zlokalizowanie pokoju dziecinnego w pobliżu sypialni rodziców zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Podczas aranżacji wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie umieszczać w pokoju dużej ilości mebli. Jednak te, które już wybierzemy powinny być proste solidne i stabilne, ergonomiczne i bezpieczne. Umieszczenie łóżka na podwyższeniu lub antresoli pozwoli wygospodarować najwięcej polnej przestrzeni. Ograniczenie ilości mebli pozwoli wygospodarować dużą przestrzeń do zabawy. Przestrzeń pod nią można wykorzystać na półki, szafę lub ciekawą przestrzeń do zabawy. Ze względu na małą ilość docierającego tam światła dziennego, nie powinno się lokować tam biurek. Ponadto łóżko piętrowe może stać się atrakcyjnym miejscem zabaw i gimnastyki, natomiast barwna i oryginalna konstrukcja, ozdobą wnętrza. Przy budowie łóżka należy pamiętać o dostosowaniu stelaży podtrzymujących materac do potrzeb dziecka – maluch siedząc na górze nie powinien dotykać głową sufitu, będąc na dole – nie powinna przeszkadzać mu część górna.
Innym sposobem wygospodarowania większej ilości wolnej przestrzeni jest zastosowanie w pokoju podestu. Miejsce pod nim to idealna przestrzeń na łóżko, na nim dziecko będzie miało wystarczająco dużo miejsca, aby dyrygować swoimi zabawkami.
Pamiętajmy, aby łóżka nie ustawiać naprzeciwko wejścia do pokoju. Ciekawym pomysłem może okazać się oddzielenie łóżka od pozostałej części pokoju regałem, umocowanym jednak do podłogi i sufitu. Materac w łóżeczku powinien być twardy.
Pozwoli to zapobiec skrzywieniom kręgosłupa młodego człowieka. Powierzchnia podłogi powinna być odporna na zaplamienia, łatwa do czyszczenia, ciepła w dotyku, miękka, ale nie śliska. Dywaniki powinny być przymocowane do podłogi za pomocą maty lub siatki antypoślizgowej. Zapobiegnie to poślizgnięciu się dziecka podczas zabawy. Dobrze sprawdzają się podłogi parkietowe, panele, podłoga z korka, lub łatwo czyszczące się wykładziny PVC.
Kolejnym krokiem aranżacji to wyznaczenie w pokoju poszczególnych funkcji – spanie, zabawa, nauka. Powinny one być wyraźnie oddzielone od siebie. Można to zrobić za pomocą zastosowania na przykład różnych kolorów na ścianie.

W pokoju przedszkolaka nie powinno zabraknąć dopasowanego do jego wzrostu stolika i krzesełek. Jest to również czas, kiedy należy pomyśleć o wymianie łóżeczka. W tym okresie maluch najwięcej czasu spędza na zabawie, które rozwijają jego zdolności. Regały o różnych wysokościach mocno przytwierdzone do ściany, kolorowe skrzynie doskonale nadadzą się do zachowania porządku w pokoju.

Czas przedszkolny to okres, kiedy dziecko zaczyna uczyć się samodzielności. Rodzice ze swojej strony powinni zapewnić mu odpowiednie do tego celu warunki. Jednym z nich jest zamontowanie wyłączników światła na wysokości 110-130 cm, dzięki czemu maluch będzie mógł samodzielnie wyłączyć i włączyć światło.
Wiele mebli nie posiada jednoznacznie określonych funkcji. To, co dla nas wydaje się być pudłem na zabawki, dla naszej pociechy może okazać się idealnym taboretem, aby niejednokrotnie podczas zabawy zamienić się w dom dla lalek albo samochód. Dzięki temu rozwijają zdolności logicznego myślenia, zdolności manualne i koordynację ruchów. Zastosowanie takich mebli doskonale sprawdza się w pokojach o małej powierzchni. Te wielofunkcyjne i mobilne meble, umożliwiających swobodną aranżację przestrzeni oraz zmianę ich przeznaczenia w zależności od pory dnia i potrzeb.
Dpokoj dziecięcy 2aobrym pomysłem może okazać się zainstalowana na ścianie płyta – pole do popisu małych malarzy. Przy odrobinie inwencji przerodzi się w pracownię artysty. Tablica taka nie uchroni wprawdzie ścian, ale w dużym stopniu skupi twórczość dziecka w określonym miejscu i może stać się ciekawą dekoracją pokoju. Gdy dziecko przekroczy już próg szkolny należy zadbać o odpowiednie, przystosowane do jego wzrostu, miejsce do nauki. Najlepiej do tego celu nadają się biurka z reglową wysokością blatu i ergonomiczne krzesła. Blat biurka powinien być matowy – najlepiej jasny. W ten sposób wyeliminujemy powstawanie dużych kontrastów pomiędzy zeszytem a płaszczyzną biurka. Monitor komputera – niemal nieodłączny element pokoju dziecka – nie powinien być ustawiony w kierunku okna. Również oświetlenie powinno znajdować się w miejscu uniemożliwiającym tworzenie odblasków na jego powierzchni. Nie powinno zabraknąć również półek i regałów na książki. Jednym z najważniejszych etapów projektowania pokoju dziecinnego jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pokoju. Pokój powinien być jasny, mocno doświetlony światłem dziennym. Powierzchnia blatu powinna być doświetlona dodatkowo oświetleniem sztucznym w postaci lampy stojącej po lewej stronie stołu, dla dziecka praworęcznego i z prawej strony dla leworęcznego. Źródło światła powinno być usytuowane w odległości około 40 cm od miejsca pracy.
Okres międzyszkolny to czas kreowania się indywidualności naszego dziecka. Zwiększa się dystans do rodziców. Należałoby się zastanowić nad zamianą pokoju, na bardziej oddalony od sypialni rodziców. Co prawda pomysły nastolatków bywają czasem dla rodziców zaskakujące. Czasami rodzice nie zdają sobie sprawy z upodobań własnych dzieci, przez co pragnąc mu zaofiarować eleganckie otoczenie zupełnie nie trafiają w ich gusta i potrzeby. Lepiej pozwolić mu na samodzielne zaaranżowanie wnętrza i odrobinę szaleństwa.
Zapewne nie unikniemy widoku błagalnych oczu dziecka proszących o zwierzątko. Akwarium w pokoju dziecka może stać się żywą i barwną dekoracją. Ponadto podwyższy wilgotność powietrza, które powinno wynosić 45-60 %.
Równie ważny wpływ na wnętrze pokoju ma kolor wnętrza. Odpowiednio dobrany potrafi stymulować inteligencję dziecka i jego aktywność. Zgodnie z najnowszymi badaniami najlepszy jest kolor pomarańczowy. Natomiast dzieci mieszkające w pokojach, których ściany były w odcieniach brązów, szarości, bieli i czerni wykazały się niższym ilorazem inteligencji.
Najważniejsze jednak to stworzyć przestrzeń zapewniającej bezpieczeństwo, wygodę i dobre warunki sprzyjające rozwojowi młodego członka rodziny.

Beata Skrzypiec
Architekt

Marek Panowski
wizualizacje komputerowe