Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Czasy, kiedy pojawienie się na świecie dziecka oznaczało koniec kariery zawodowej odeszły już do przeszłości. Dziś, oprócz kwestii finansowej, która jest najczęściej wymienianym powodem powrotu do pracy, pojawia się również kwestia związana z rozwojem kariery zawodowej.

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Foto TawnyNina/pixabay

Jeśli nie czujesz się jeszcze gotowa na powrót do pracy i chcesz poświęcić jeszcze trochę czasu wyłącznie dziecku, to nie musisz wracać do firmy natychmiast po tym, jak zakończy się urlop macierzyński.

Urlopy przysługujące po urodzeniu dziecka, to:

  1. urlop macierzyński, trwający maksymalnie 37 tygodni
  2. urlop rodzicielski, trwający maksymalnie 34 tygodnie
  3. urlop wychowawczy, mogący trwać do 36 miesięcy

Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego jest zależna od tego, ile dzieci się urodzi. W przypadku urodzenia bliźniąt, podstawowy urlop macierzyński będzie trwał 31 tygodni. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego otrzymuje się 100% wynagrodzenia. Niektóre z mam już po upływie połowy urlopu macierzyńskiego zaczynają myśleć o tym, jak to będzie po powrocie do pracy. Niekiedy powodem jest obawa przed tym, jak będą wyglądały relacje z pracodawcą po powrocie, obawa przed pogorszeniem sytuacji w firmie. Oprócz obaw mających związek typowo z pracą, pojawiają się również obawy związane z opieką nad dzieckiem. Do powrotu w firmową rzeczywistość należy się odpowiednio przygotować. Wiele rzeczy można z powodzeniem zaplanować dużo wcześniej, dzięki temu uniknie się sytuacji stresowych, kiedy nadejdzie już godzina zero.

Przygotowania do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim

Po pierwsze należy pomyśleć o odpowiednim nastawieniu. Pamiętaj, że niczego nie musisz robić na siłę. Jeśli masz wątpliwości czy chcesz wrócić do poprzedniej pracy, to być może urlop macierzyński będzie dobrym czasem na to, aby przemyśleć kwestię zmiany miejsca pracy lub założenia własnej działalności. Odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie chcesz wrócić do dawnej pracy. Czy jesteś gotowa na to, by na wiele godzin rozstać się z dzieckiem? Zapewne dziecko bardzo dużo zmieniło w Twoim życiu. Pojawienie się małego człowieka na świecie to duże wyzwanie dla całej rodziny. Pomimo tego, że Twoja sytuacja rodzinna jest diametralnie inna, nie powinnaś zapominać o sobie.

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Foto timkraaijvanger/pixabay

Następną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej opieki dla dziecka podczas Twojej nieobecności w domu. Zanim pojawisz się z powrotem w pracy, powinnaś mieć dokładnie przemyślane to, jak będzie wyglądała opieka nad maluchem. Jeśli myślisz o opiekunce do dziecka, to zorientuj się, jakie osoby polecają znajomi, jaki jest koszt opieki nad dzieckiem. Jakie są możliwości oddania dziecka na czas Twojej nieobecności do żłobka. A może ktoś z rodziny będzie mógł zaopiekować się maleństwem? W tym zawsze najlepsze były babcie, może mama lub teściowa będzie mogła opiekować się wnuczkiem?

Jeśli podejmiesz decyzję o powrocie do pracy, to jeszcze przed tym, zanim pojawisz się tam po raz pierwszy po urlopie macierzyńskim, zaplanuj spotkanie z pracodawcą. Dowiedz się, jak widzi perspektywę współpracy, jakie są jego oczekiwania, powiedz o tym, jak to wygląda z Twojego punktu widzenia. Nie zobowiązuj się do tego, czego nie będziesz mogła wykonać. Jeśli w firmie, w której pracowałaś, jest możliwość pracy zdalnej, to poproś, abyś mogła swoje obowiązki wykonywać w ten sposób. W niektórych firmach jest możliwość wykonywania pracy częściowo w domu, częściowo w siedzibie firmy. Postaraj się udowodnić pracodawcy, że jesteś osobą dobrze zorganizowaną i dobrze radzisz sobie z tym, aby łączyć obowiązki rodzicielskie, domowe i zawodowe.

Urlop macierzyński można skrócić po upływie 14. tygodnia. Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego może mieć miejsce gdy pracujący ojciec dziecka wykorzysta pozostałą część urlopu. Powrót do pracy młodej mamy może nastąpić nie wcześniej niż po upływie siedmiu dni od momentu, kiedy złożone zostało pisemne podanie o chęci powrotu do pracy. Pamiętaj, że powrót do pracy jest tylko Twoim wyborem i tylko Ty będziesz wiedzieć, kiedy czas ku temu będzie najbardziej odpowiedni.

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Foto vborodinova/pixabay

Wiele kobiet przed powrotem do dawnej pracy ma różnego rodzaju dylematy. Jeśli dojdziesz do wniosku, że pełen etat, to nie jest najlepsze dla ciebie rozwiązanie w tym momencie, poproś o zmniejszenie liczby godzin. Masz do tego prawo, praca na etacie zmniejszonym maksymalnie o połowę może mieć miejsce przez maksymalnie dwanaście miesięcy od złożenia wniosku na taką okoliczność.

Uprawnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego masz prawo do pewnych uprawnień, dzięki którym praca nie będzie kolidowała z opieką nad dzieckiem. Pracodawca nie może bez Twojej zgody zatrudnić cię w godzinach nadliczbowych. Uprawnienie to obowiązuje do momentu, kiedy dziecko skończy cztery lata. Pracodawca również tylko za Twoją zgodą może powierzyć ci pracę w godzinach nocnych i w systemie przerywanego czasu pracy. Twoja zgoda jest również potrzebna w sytuacji, kiedy pracodawca chce wysłać cię w delegację, na kurs, szkolenie poza miejscem zamieszkania. Tego typu uprawnienia przysługują w momencie, gdy zatrudniona jesteś na podstawie umowy o pracę, wyboru, powołania, mianowania.

Podczas pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego masz również prawo do przerw na karmienie dziecka. Tego typu przerwy udzielane są na wniosek. Przepisy dają także możliwość zwolnienia na dziecko zdrowe do ośmiu lat w niektórych, określonych przepisami sytuacjach. Taką sytuacją może być na przykład niespodziewane zamknięcie żłobka lub przedszkola. W momencie, kiedy Twoje dziecko zachoruje, masz prawo do zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Przysługuje ono na dziecko do lat czternastu. Otrzymasz je w przypadku, kiedy nikt inny w rodzinie nie może się dzieckiem opiekować. Zwolnienie przysługuje na okres maksymalnie 60 dni w roku dla obojga rodziców. Podczas roku kalendarzowego masz także prawo do dwóch dni tak zwanej opieki nad dzieckiem. Uprawnienie to jest niezmienne niezależnie od tego ile, masz dzieci i przysługuje na dzieci do 14. roku życia.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po dłuższym okresie nieobecności zawsze rodzi pewne obawy. Tylko od twej postawy zależy to, czy proces ten będzie przebiegał w miarę spokojnie i bezstresowo. Wiele Twoich obaw może okazać się zupełnie niepotrzebnych. Na pewno do tego typu nowej sytuacji należy się dobrze przygotować. Z pewnością będzie o wiele łatwiej, jeśli w tych chwilach będziesz mogła liczyć na pomoc ze strony najbliższych. Każda zmiana w życiu jest związana ze stresem, obawami, niepokojem. Postaraj się, aby tego typu odczuć było jak najmniej. Wychowywanie dziecka i praca zawodowa jest na pewno dużym wyzwaniem dla każdego rodzica. Przykłady wielu rodziców, którzy to zadanie wykonują na co dzień, są dowodem na to, że jak się chce, to można połączyć te życiowe role.