Jak wyrobić paszport dla psa i kota?

Podróżując z pupilami za granicę będziemy potrzebować dokumentów również dla nich. Jak wyrobić paszport dla psa i kota?

paszport dla psa
Jak wyrobić paszport dla psa i kota? Foto Snapwire/Pexels

Co zrobisz ze zwierzakiem, gdy planujesz urlop? Odpowiedź jest prosta – zabierz go ze sobą. W takim przypadku trzeba będzie wyrobić mu dokumenty, dzięki którym bez przeszkód będzie mógł podróżować po różnych krajach. Jak uzyskać paszport dla psa lub kota?

M-paszport dla psa

Paszport dla zwierząt – psów, kotów, fretek obowiązuje tylko na terenie Unii Europejskiej, a także takich państw jak Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Szwajcaria, San Marino, Monako, Andora oraz Watykan. Podstawowym szczepieniem jest to przeciw wściekliźnie. Wymogi dotyczące przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym reguluje rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i rady z dnia 26 maja 2003 roku.

Kraje takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Malta oraz Szwecja mają dodatkowe warunki związane z przewozem zwierząt. W tych państwach za wyjątkiem szczepienia przeciw wściekliźnie potrzebne będą także zaświadczenie o leczeniu przeciw bąblowicy, zabiegu przeciw kleszczom oraz inne badania potwierdzające skuteczność szczepionki przeciwko wściekliźnie. Konieczne jest wykonanie badań krwi, podanie tabletek przeciw tasiemcom zależnie od kraju.

Wyrobienie paszportu

Zanim wyrobi się paszport dla zwierzęcia należy przeprowadzić jego identyfikację – nadać mu numer identyfikacyjny. W przypadku psów stosuje się dwa różne sposoby znakowania – to wszczepienie specjalnego mikroczipu lub wykonanie tatuażu. Za nadanie psu identyfikatora odpowiada Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Zwierzę można zarejestrować w Ogólnopolskiej Bazie Danych przez internet na stronie identyfikacja.pl.

Po paszport należy udać się do lekarza weterynarii, który przeprowadzi konieczne badania, a następnie wystawi dokument. Gdy zwierzę nie było szczepione, podczas wizyty może być poddane szczepieniu. U zwierząt powyżej 3 miesiąca życia muszą minąć 3 miesiące od daty szczepienia do daty przekroczenia granicy. Należy pamiętać o tym, że zwierzęta poniżej 3 miesiąca nie mogą wyjeżdżać za granicę, ponieważ nie posiadają jeszcze szczepień przeciw wściekliźnie.