Jak zachęcić dziecko do czytania?

Twoje dziecko niechętnie sięga po książki? Szukasz sposobu jak rozpalić w nim miłość do czytania, aby odłożyło smartfon lub tablet? Dowiedz się, co zrobić, by twoja pociecha sięgała po literaturę częściej niż w przypadku obowiązkowych lektur. Poznaj sprawdzone sposoby na zachęcanie do czytania!

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Czy powinniśmy dziwić się temu, że nasze dzieci nie czytają, jeśli dane odnośnie dorosłych są jeszcze bardziej alarmujące?

Ponad połowa dorosłych Polaków w ostatnim roku nie przeczytała ani jednej książki, a regularne czytanie to zajęcie zaledwie kilkunastu procent z nas. Z roku na rok statystyki nie ulegają poprawie. Najczęściej czytamy tylko to, co musimy – podobnie jest z naszymi dziećmi, które kontakt z literaturą mają najczęściej przy okazji studiowania szkolnych popleczników i przerabiania obowiązkowych lektur – choć i tu karierę robią bryki oraz wszelkiego rodzaju opracowania. Nie pomagają również nowe technologie – smartfony i internet skutecznie zniechęcają do sięgnięcia po książkę. Jak w tych trudnych realiach zaszczepić w dziecku zamiłowanie do czytelnictwa? Są na to sprawdzone sposoby.

Czytajcie wspólnie

Jednym z najczęściej praktykowanych i jednocześnie najskuteczniejszych, jest wspólne czytanie. Czytajcie razem, na głos, urozmaicając poszczególne sceny, np. zmianą intonacji, wcielaniem się w role bohaterów itp. w ten sposób, zwykła książka może zmienić się w ciekawy show.

Nie krytykuj, nie oceniaj

Jeśli widzisz, że dziecko sięga po książkę, wspieraj je w tym postanowieniu. Nie krytykuj, nie przyspieszaj, oszczędź sobie uwag, nawet jeśli poziom opanowania tekstu daleki jest od perfekcyjnego. Pamiętaj, że wcielanie się w rolę surowego nauczyciela zwykle przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

Uatrakcyjnienie czytania

Czytanej książce mogą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, takie jak wspólne odgrywanie scenek, zagadki, kalambury czy rebusy. Dzięki temu dziecko nabierze przekonania, że czytanie nie musi być nudne. Dodatkową zaletą takich zadań będzie rozwój kreatywnych umiejętności twojego dziecka.

Wspólne wypożyczanie i kupowanie książek

Wspólna wyprawa do biblioteki lub księgarni będzie dla dziecka sygnałem, że jego zdanie jest dla ciebie ważne. Niech samo wybierze, jaki rodzaj literatury chce czytać. Dając mu swobodę wyboru, wysyłasz sygnał, że jego opinia ma znaczenie. W razie braku umiejętności podjęcia samodzielnej decyzji zawsze będziecie mogli liczyć na pomoc pracownika biblioteki lub sprzedawcy. Sprawdź też najnowsze książki dla dzieci w ofercie internetowej księgarni Merlin.pl.

Wpis znaleziono dzięki:

- Czytanie książek

- Rozwój dziecka

- Książki - pasja