Jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?

Zaświadczenie o dochodach to najważniejszy dokument jaki musimy dostarczyć starając się o kredyt gotówkowy w banku.

Jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?
Jakie dochody akceptują firmy pożyczkowe?

Nieco inaczej wygląda to w firmach pozabankowych, gdyż te nie wymagają od potencjalnych klientów dokumentów potwierdzających wysokość zarobków. O tym jakie rodzaje dochodu akceptują instytucje pożyczkowe, a jakie z nim nie są brane pod uwagę dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy trzeba przedstawiać zaświadczenie o dochodach?

W przypadku większości firm pozabankowych zaświadczenie o zarobkach nie jest wymagane, ale posiadanie udokumentowanego dochodu to jeden z warunków, który trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę. Zazwyczaj wystarczające okazuje się oświadczenie o tym, ile miesięcznie wpływa do naszego budżetu. Niekiedy możemy zostać poproszeni o przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci zastawu albo ustanowienia żyranta.
Podmioty, które udzielają szybkich pożyczek czy też pożyczek na raty można podzielić na dwie grupy: na te, które wymagają zaświadczenia o dochodach i na takie, które nie żądają dokumentów potwierdzających wysokość zarobków (w niektórych sytuacjach np. wówczas, gdy wnioskujemy o przyznanie znacznej kwoty mogą o nie poprosić).
Na szczęście dla przyszłych pożyczkobiorców więcej jest instytucji pozabankowych, które zaświadczenia nie wymagają. Pożyczki udzielane przez internet z założenia mają wiązać się z ograniczeniem formalności do minimum i z szybką decyzją kredytową. Dlatego też do ich otrzymania wystarczą dane z dowodu osobistego, konto w banku, numer telefonu i stały adres zameldowania. W przypadku niektórych pożyczkodawców konieczne jest również to byśmy nie figurowali w żadnej bazie dłużników.

Jakie dochody biorą pod uwagę firmy pożyczkowe?

Wnioskując o przyznanie pożyczki powinniśmy podliczyć wszystkie dochody i uzyskaną kwotę wpisać w odpowiednią rubrykę w formularzu. Pamiętajmy, by podawać prawdziwe dane i nie zawyżać naszych zarobków, gdyż firma pozabankowa może poprosić o ich udokumentowanie. Wpisanie odbiegających od stanu faktycznego danych, to najlepszy sposób na to, by nasz wniosek o pożyczkę został odrzucony.
Część pożyczkodawców wymaga podania informacji o źródłach dochodu, innym natomiast wystarczy jedynie ich wysokość. Niektórzy precyzują również to jakie wpływy biorą pod uwagę wyliczając zdolność kredytową potencjalnego klienta. Firmy pozabankowe podchodzą do przyszłych pożyczkobiorców o wiele przychylniej niż banki, stąd też będzie nam o wiele łatwiej otrzymać finansowe wsparcie.

Do najczęściej uwzględnianych przez firmy pożyczkowe źródeł dochodu zalicza się te uzyskiwanie z tytułu:

  • Umowy o pracę;
  • Umowy zlecenia;
  • Umowy o dzieło;
  • Samozatrudnienia;
  • Emerytury;
  • Renty;
  • Alimentów (w przypadku osoby dorosłej);
  • Zasiłków;
  • Stypendiów;
  • Programu 500+;

Innych źródeł z których odprowadzamy podatek (np. wynajem nieruchomości czy zyski z inwestycji).
To, jakie dochody firma pożyczkowa bierze pod uwagę zależy od jej wewnętrznej polityki. Stąd też warto sprawdzić tą kwestię jeszcze nim zaczniemy ubiegać się o pożyczkę. Jeśli pożyczkodawca nie precyzuje jakie rodzaje dochodu akceptuje, to we wniosku możemy wpisać wszystkie wpływy poza alimentami i świadczeniami na dzieci. W sytuacji, gdy rodzaje dochodów zostały podane, to uwzględniamy tylko te, które wyszczególniono (inne ich źródła nie będą brane pod uwagę).
Jeśli nie wiemy, co wpisać we wniosku, informacji o tym, jakie rodzaje dochodu są akceptowane w danej firmie możemy poszukać albo na jej stronie internetowej (w zakładce z najczęściej zadawanymi pytaniami), albo skontaktować się z biurem obsługi klienta.
Kiedy firma pożyczkowa poprosi nas o udokumentowanie dochodu?
Jeśli składamy wniosek o pożyczkę, musimy liczyć się z tym, że firma pozabankowa może poprosić nas o potwierdzenie tego, że do naszego budżetu rzeczywiście wpływa tyle, ile zadeklarowaliśmy.

Pożyczkodawca udokumentowania dochodu może wymagać, gdy:

  • Mamy złą historię kredytową;
  • Nie mamy historii kredytowej;
  • Figurujemy w którejś z baz dłużników;
  • Kwota o którą wnioskujemy jest nieadekwatna do naszych dochodów;
  • Wnioskujemy o przyznanie wysokiej kwoty;
  • Po raz pierwszy ubiegamy się o pożyczkę;
  • Mamy już kilka aktywnych zobowiązań;
  • Mamy nieregularne dochody (np. z tytułu umowy o dzieło);
  • Jesteśmy osobami bardzo młodymi albo w podeszłym wieku.
  • Jak udokumentować dochód?

Dochód możemy udokumentować na kilka sposobów. Nie potrzebujemy zaświadczenia od pracodawcy. Wystarczy:

  • Wyciąg z konta, który potwierdzi wysokość comiesięcznych wpływów;
  • Rachunek i umowa (dotyczy to umowy o dzieło i umowy zlecenia);
  • Odcinek emerytury lub renty, bądź dokument potwierdzający otrzymywanie tych świadczeń;
  • Przy stypendiach i zasiłkach udokumentowanie tego, że te zostały nam przyznane;
  • PIT za miniony rok podatkowy (przy samozatrudnieniu).

Jakie dochody nie są brane pod uwagę?

Chociaż jak już wspomnieliśmy pożyczkę przez internet otrzymamy o wiele łatwiej niż kredyt w banku, to niektóre dochody nie są uwzględniane przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Mowa tu o takich świadczeniach jak alimenty na dzieci, świadczenia socjalne na dzieci, dochody z pracy „na czarno” i dochody uzyskiwane za granicą.
Jak sama nazwa wskazuje alimenty i świadczenia na dzieci przyznawane są właśnie na nie, stąd też nie mogą zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku 500+, tutaj wszystko zależy od konkretnej firmy pożyczkowej. Jeśli chodzi o pracę na czarno lub pracę za granicą, to uzyskiwanie dochodu może być nam ciężko udowodnić. W pierwszym przypadku często jest to niewykonalne, gdyż pieniądze otrzymujemy do ręki.
Podsumowując, firmy pozabankowe bardzo rzadko wymagają przedstawienia zaświadczenia o dochodach, należy jednak liczyć się z tym, że mogą o takie poprosić. Stąd też nie warto zawyżać swoich zarobków, by przez własną głupotę nie stracić szansy na przyznanie finansowego wsparcia.
Nim złożymy wniosek o pożyczkę, sprawdźmy dokładnie to na jakich zasadach jest udzielana i jakie źródła dochodu akceptuje pożyczkodawca. Po dokonaniu takiej nawet pobieżnej analizy wybierzmy firmę, której oferta będzie dla nas najbardziej atrakcyjna i której warunki uda nam się bez większych trudności spełnić.

Czy wiesz, że…

Chociaż firmy pozabankowe często są do siebie podobne, to każda z nich ma własne zasady zgodnie z którymi udziela pożyczek. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, stąd też trudno mówić tu o tym zarobki w jakiej wysokości są gwarancją tego, że otrzymamy pożyczkę.