Jakie leki na Covid-19?

Od ponad pół roku świat mierzy się z pandemią koronawirusa. Przez ten czas naukowcom udało się opracować kilka metod leczenia zakażeń. Które z nich są najbardziej obiecujące?

Jakie leki pomogą nam zwalczyć Covid-19. Foto Pixabay

Jakie leki na Covid-19. Nad opracowaniem leku na koronawirusa pracują ośrodki naukowe z całego świata, jak również firmy farmaceutyczne. W ramach poszukiwań naukowcy testują środki znane z terapii innych chorób. Okazuje się, że niektóre z nich wykazują skuteczność w zwalczaniu Covid-19.

Leki na wirusa Ebola rozwiązaniem?

Amerykańska rządowa Agencję Żywności i Leków oficjalnie uznała Remdesivir za lek przeznaczony do leczenia koronawirusa. Dotychczas był on testowany pod kątem skuteczności leczenia wirusa ebola oraz WZW typu C. Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach wykazały, że środek podany pacjentom w ciężkim stanie łagodzi gorączkę oraz problemy z oddychaniem. Naukowcy podkreślają jednak, że nie przeprowadzono wystarczająco testów u chorych pacjentów, aby z pewnością potwierdzić, że Remdesivir jest skutecznym lekiem w walce z Covid-19 oraz zidentyfikować ewentualne skutki uboczne takiej terapii.

Środki stosowane przy grypie okazują się skuteczne

Favipravir jest stosowany na co dzień w leczeniu grypy, a w przeszłości, podobnie jak Remdesivir, był wykorzystywany również w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem Ebola. Badania wskazują, że stosowanie preparatu jako leku na koronawirusa jest bezpieczne i sprawia, że jest on przechodzony znacznie łagodniej, a powrót do zdrowia następuje szybciej. Terapia Favipravir wciąż nie została oficjalnie dopuszczona jako forma leczenia Covid-19, jednak trwają badania kliniczne.

Deksametazon

Lek ten jest powszechnie dostępne i wykorzystywany w leczeniu wielu chorób, m.in. alergicznych, autoimmunologicznych oraz reumatycznych. Jak dowodzi Uniwersytet w Oxfordzie, Deksametazon wykazuje korzystne działanie u pacjentów, który wymagają podawania tlenów. Oznacza to, że chorzy na koronawirusa, będący w stanie ciężkim mogą szczególnie skorzystać z jego właściwości. Jak na razie lek nie jest wykorzystywany jako podstawowa terapia dla na Covid-19, wciąż trwają badania nad jego działaniem i skutecznością.

Sztuczne białko ACE2

Koronawirus rozprzestrzenia się w ludzkim organizmie z pomocą białka ACE2 – spaja się z nim, aby dostać się do komórek. Aby temu zapobiec, naukowcy opracowują metodę produkcji sztucznych białek, które będą atakowane przez wirusa zamiast prawdziwych ACE2.

Powyższe terapie jak dotąd okazują się skuteczne, jednak większość z nich nie została oficjalnie dopuszczona do użytku. Lekarze wiążą ogromne nadzieje z przeciwciałami pobieranymi z osocza krwi ozdrowieńców. Wciąż trwają intensywne badania, które udowodnią czy ta metoda okaże się pomocna w procesie leczenia koronawirusa.

AB