Jakie tajemnice skrywa… szyszynka?

Szyszynka to gruczoł dokrewny umiejscowiony w pobliżu podstawy kresomózgowia, wydzielający hormon: melatoninę. Okazuje się jednak, że to niewielkie centrum mózgu, kryje szereg niesamowitych i nieznanych nam funkcji. Dlaczego jest tak ważna?

Foto. pixabay.com

Szyszynka znajduje się w mózgu, w pobliżu potylicy, tuż nad pniem mózgu. Odgrywa ważną rolę w kilku rytmach biologicznych. Wydziela hormon o nazwie melatonina, który reguluje nasz zegar biologiczny i odmierza dni czy pory roku. U niektórych zwierząt steruje on zachowaniami sezonowymi, takimi jak rozmnażanie i wylinka. U ludzi poziom melatoniny reguluje przede wszystkim cykl aktywności i snu. Posiada ona jednak inne tajemnicze funkcje i właściwości, o których człowiek nie dowie się w szkole…

Mistyczny organ?

Foto. pixabay.com

Szyszynka jest nazywana przez środowiska uduchowione… Okiem Horusa, czyli tzw. religijnym „trzecim okiem”, a więc łącznikiem z rzeczywistością niematerialną i duchową. „Oko to od zawsze utożsamiane było z mądrością, świadomością, wszechwiedzą i oświeceniem umysłu. Dopiero w połowie XX wieku odkryto maleńki, ok. 7-8 milimetrowy, znajdujący się w centrum naszej głowy gruczoł dokrewny, który posiada niektóre atrybuty prawdziwego oka. Buddyści od dawna uznają trzecie oko za źródło mądrości i zwierciadło duszy. Wierzą też, że medytujące osoby mogą otworzyć bramę do wyższych progów świadomości i dzięki temu osiągają głęboki wgląd w siebie.” – wyjaśnia portal Odkrywamy Zakryte.

Szósta czakra

Foto. pixabay.com

Według filozofii jogi kundalini na ludzkim ciele istnieje siedem wibrujących skupisk energetycznych, zwanych „czakrami”. Każda z nich pełni określoną funkcję. Pierwsza to muldahara – czakra podstawy (korzenia). Jest położona u podstawy kręgosłupa i przypisuje się jej kolor czerwony, odpowiada natomiast za podstawowe potrzeby fizyczne. Druga czakra to svadhisthana w odcieniu pomarańczowym i znajduje się ona w okolicy splotu krzyżowego – pomiędzy pępkiem a kością łonową. Odpowiada za związki emocjonalne i seksualność, ale jest też centrum twórczości oraz wolności. U Junga była to „wewnętrzna kobieta” tzw. wszechobecny pierwiastek żeński. Trzecia czakra – manipura to czakra pępka, w kolorze żółtym, której miejsce to splot słoneczny. Odpowiada za siłę, wolną wolę i ambicje. Czwarta czakra – anahata to czakra serca, która ma kolor zielony. Jest odpowiedzialna za emocje, miłość, harmonijne związki i relacje ze światem.
Piąta czakra – viszuddha to czakra gardła. Ma odcień jasnoniebieski i jest umiejscowiona w okolicy grdyki, czyli obszarze, którym komunikujemy się. Szósta czakra – adźina to wspomniane trzecie oko, czyli intuicja. Położona jest nad brwiami, pośrodku czoła. W tym miejscu można osiągnąć podobno stan pełnej świadomości. Ostatnia, siódma czakra to sahasrara, czyli nieskończoność, a potocznie czakra korony. Ma kolor fioletowy (lub biały), odpowiada za łączność ze wszechświatem i symbolizuje absolut.

Ceremonia Ayahuasca

Foto. 123rf.com

– Po odpowiednim przygotowaniu fizycznym i duchowym na terenie naszego kraju można zażyć naturalnie występujące DMT – podaje portal Odkrywamy Zakryte. DMT to nic innego jak dimetylotryptamina – związek chemiczny produkowany przez szyszynkę. – Rdzenni Indianie potrafią obcować z szyszynką, stosując odpowiednią mieszankę dwóch roślin gatunków Acacia i Mimosa. Rytuał ayahuasca jest praktykowany do dziś i coraz więcej ludźmi ma możliwość spotkania się z samym sobą w innych rzeczywistościach. Masa pozytywnych opinii na temat metamorfozy patrzenia na świat sprawia, że coraz więcej ludzi poddaje się rytuałowi, który zmienia ich życie na lepsze. Momentalne rzucanie nałogów czy większe zrozumienie otaczającego nas uniwersum to tylko jeden z wielu darów, które mogą pojawić się w naszym życiu po Ayahuasce.

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl