Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? O czym warto wiedzieć już dziś

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a ich wybór zależy m.in. od tego, jak planujesz swoją przyszłość

kawalerka1

Oto, jakie korzyści wynikają z kupna kawalerki i mieszkania dwupokojowego.

Kawalerka kiedyś…

Kawalerka to mieszkanie jednopokojowe, które najbardziej popularne było w czasach budownictwa z wielkiej płyty. Niewielkie lokale miały często wydzieloną kuchnię w przedpokoju, zwykle bez okna i mikroskopijną łazienkę. Rozkłady pomieszczeń ograniczały zazwyczaj swobodne rozplanowanie układu mebli, dlatego kupno kawalerki w latach 90. przestało się opłacać. Kolejny zwrot dokonał się w ubiegłym dziesięcioleciu, gdy na rynku pojawił się nowy trend trwający do dziś – mieszkania dla singli. W ofertach deweloperskich zaczęły pojawiać się ogłoszenia sprzedaży i kupna mieszkań o niewielkim metrażu.

…i kawalerka dziś

Na rynku wtórnym i pierwotnym możesz znaleźć mieszkania o powierzchni nawet 13 m². Współcześnie budowane kawalerki mają zwykle dobrze rozplanowany rozkład pomieszczeń. W planie przykładowego mieszkania znajduje się salon z przestrzenią do wypoczynku, aneks kuchenny lub oddzielna kuchnia oraz łazienka. Jeden duży pokój zapewnia dużo przestrzeni użytkowej, której funkcjonalne wyposażanie ułatwiają kompaktowe zestawy meblowe, przeznaczone do zabudowy małych wnętrz.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? O czym warto wiedzieć już dziś
Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? O czym warto wiedzieć już dziś

Jak zarobić na mieszkanie?

Co może skłonić do kupna małej kawalerki? O to zapytaliśmy Pawła, studenta z Krakowa, który w 15-metrowym mieszkaniu żyje od pół roku.

Jak zarobić na mieszkanie? Nie jest to łatwe, tym bardziej gdy dzieli się pracę z nauką. Nie chciałem wynajmować mieszkania na czas studiów w Krakowie, bo uważałem, że lepszą dla mnie inwestycją będzie kupno mieszkania, nawet niewielkiego. Dlatego postanowiłem wziąć kredyt na mieszkanie. Aby to zrobić, musiałem mieć wkład własny. Część pieniędzy zarobiłem podczas wakacyjnego wyjazdu do Anglii, część dostałem od rodziców. Miesięczne raty spłacam z pensji – pracuję na pełen etat i studiuję zaocznie. Mój grafik jest napięty, ale przynajmniej wiem, że pracuję „na swoje”. Szacuję, że za mniej niż 10 lat kredyt będzie spłacony, a ja wtedy będą mógł rozglądać się za większym mieszkaniem.”

Kto może być zainteresowany kupnem kawalerki?

Przykład Pawła pokazuje modelowego nabywcę jednopokojowego mieszkania. Niższa, w porównaniu do większych mieszkań, cena małego lokum zachęca młodych ludzi startujących w dorosłe życie. Na kupno kawalerki decydują się zwykle single lub studiujące pary, którzy nie planują w najbliższych latach powiększania rodziny. Z tego względu rozwiązanie jest popularne w dużych miastach i ośrodkach akademickich. Kawalerki mogą być też trafnym wyborem dla seniorów, dla których od metrażu ważniejsze jest np. dobre sąsiedztwo i bliskość zieleni miejskiej. Nieruchomość, która wyróżnia się dobrą lokalizacją, może okazać się też ciekawą ofertą inwestycyjną, jeśli kupujący myśli o rynku najmu.

Kupno mieszkania dwupokojowego

Kawalerka może okazać się niewystarczająca dla osób, które planują w perspektywie kilku najbliższych lat założyć lub powiększyć rodzinę. Dwa osobne pokoje i kuchnia to więcej przestrzeni życiowej, w której łatwiej zorganizować miejsce do odpoczynku i pracy. W planach deweloperskich najczęściej pojawiają się mieszkania dwupokojowe o metrażu w przedziale 35-60 m² – sprawdź, jak wybrać mieszkanie od dewelopera.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? O czym warto wiedzieć już dziś
Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe? O czym warto wiedzieć już dziś

Jak kupić większe mieszkanie?

Z kupna mieszkania dwupokojowego nie muszą rezygnować też studenci. Jak kupić mieszkanie o większym metrażu – jeszcze na studiach – podpowiada Kamila, studentka ostatniego roku dziennikarstwa w Poznaniu:

Nie zdecydowałam się na kawalerkę, bo chciałabym od razu po skończeniu studiów założyć rodzinę. Mieliśmy z moim chłopakiem trochę oszczędności, które jednak nie wystarczyły, więc wzięliśmy kredyt na mieszkanie. Oboje studiujemy dziennie i pracujemy wieczorami jako obsługa restauracji. Nasze zarobki nie są wysokie, więc żeby żyć na poziomie i bez obaw spłacać comiesięczne raty, drugi pokój wynajmujemy znajomej parze. Dopóki nie planujemy dzieci i dogadujemy się ze współlokatorami, takie rozwiązanie nam w pełni odpowiada.”

Zalety i wady obu rozwiązań

Kupno mieszkania to ważna decyzja – lokum musi być dopasowane do Twoich potrzeb. Młode osoby, które dopiero zaczynają startować w dorosłe życie, mogą wybrać kawalerkę. Jej zaletą jest przede wszystkim stosunkowo niska cena zakupu, a co za tym idzie – też mniejsze raty kredytu hipotecznego. Minusem rozwiązania jest niewielka przestrzeń mieszkalna i potrzeba zamiany mieszkania, jeśli rodzina w przyszłości się powiększy. Mieszkanie dwupokojowe to przede wszystkim więcej miejsca dla domowników. Jednak kredyt na mieszkanie będzie proporcjonalnie większy, chociaż o cenie nieruchomości w dużej mierze decyduje jej lokalizacja. Jednopokojowe mieszkanie w centrum miasta może kosztować tyle samo, co dwupokojowe na jego obrzeżach.