Kilka słów o parzeniu kawy w domu

Wśród Polaków można zauważyć coraz większą potrzebę zgłębiania tematów żywieniowych. Nie chodzi wyłącznie o kwestie dietetyczne, ale o samą świadomość na temat produktów, które spożywamy. Tak samo jest w przypadku kawy.

Kilka słów o parzeniu kawy w domu

W związku z rosnącą świadomością Polacy zaczynają się interesować pochodzeniem kawy, jej odmianami i sposobami parzenia. A że w parze z tym idzie trend związany z samodzielnym wytwarzaniem produktów finalnych, coraz więcej z nas parzy kawę samodzielnie w domu. Na ile sposobów można to zrobić?


Domowe sposoby przygotowywania kawy

Jedną z najpopularniejszych i najprostszych (alternatywnych) sposobów parzenia oraz filtracji kawy jest Chemex. Kawa wykonana tą prostą metodą charakteryzuje się rześkością i zupełnie innym smakiem niż w przypadku klasycznego zalewania. Wykorzystuje się tutaj specjalne papierowe filtry, do których wsypuje się świeżo zmieloną kawę i przelewa cierpliwie do naczynia zbiorczego przed około pięć minut. W ten sposób powinniśmy otrzymać całkiem klarowny, delikatny i lekki napar kawowy.

Kilka słów o parzeniu kawy w domu

Zbliżoną do Chemexu metodą jest zastosowanie filtru ceramicznego czy szklanego wraz ze specjalnym papierowym wkładem. Różnica tkwi w sposobie mielenia ziaren i efekcie smakowym – kawa jest mocniejsza i bardziej wyrazista, a czas parzenia o połowę krótszy.
Podobnie wygląda parzenie kawy metodą Eva Solo, w której występuje filtr stalowy, który skutecznie zatrzymuje fusy, a uzyskany napój przypomina klasyczną kawę. Intensywną odmianą Evy jest tzw. kafeteria, znana szerzej jako French Press. Sekretem francuskiej wersji jest sposób mielenia, który nie jest tak drobiazgowy dając finalnie właśnie najmocniejsze doznania smakowe.

Na początku XXI wieku wynaleziono tzw. Aeropress, który szybko zdobył popularność domowych kawoszy, między innymi dlatego, że napar w nim przygotowany przypomina kawę w stylu mokka. W związku z tym jest ona dość ciężka, ale daleko jej w smaku i efekcie do klasycznego espresso z brązową pianką.
Niezwykle szybko rosnącą popularnością cieszą się domowe ekspresy ciśnieniowe oferowane przez wiele popularnych marek, jak np. Tchibo, Nescafe czy Krups. Ekspres do kawy nie musi być dzisiaj wielki, niewygodny i nieładny – coraz więcej modeli to designerskie majstersztyki, wystarczy sprawdzić najnowsze modele wybranych linii Dolce Gusto https://www.dolce-gusto.pl/machines. A w dodatku maszyny te potrafią zrobić wyśmienitą, świeżą kawę w bardzo różnych odmianach smakowych w domowych warunkach.

Przewaga ekspresów ciśnieniowych

Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe są zazwyczaj niemal w pełni zautomatyzowane – jedyne czego od nas się wymaga to wsypanie kawy lub wrzucenie gotowej kapsułki ze specjalnie zmielonymi ziarnami w smakowej odmianie. Takie urządzenie pozwala jednocześnie na zaparzenie kawy w domowym zaciszu za przyciśnięciem jednego guzika w zaledwie 30 sekund, a gotowy napar nie traci cennych przeciwutleniaczy. Szybko ogarniesz więc orzeźwiające napoje dla nieoczekiwanych gości lub zaserwujesz sobie poranną kawę w pośpiechu (chociaż polecamy robić to w spokoju!).
Działanie ekspresu ciśnieniowego nie jest specjalnie skomplikowane. Główną jego przewagą jest fakt, że potrafi on wytworzyć ciśnienie rzędu nawet 15 barów, co zapewnia szybkie parzenie przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich walorów smakowych i aromatycznych. Gorąca woda przepływa w ekspresie przez zmielone ziarna lub wnętrze specjalnej kapsułki i zaparza kawę (w wybranych modelach na samym końcu znajduje się jeszcze specjalny filtr, a także spieniacz mleka). Dodatkowym atutem ekspresu ciśnieniowego jest fakt, że do jego obsługi nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy – możemy więc czerpać czystą radość z próbowania różnych kawowych mieszanek.

Kilka słów o parzeniu kawy w domu

Zakup ekspresu do domu

Jeżeli chcemy zdecydować się na zakup ekspresu ciśnieniowego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech danego urządzenia i dostosować je do naszych potrzeb. Jeśli wybieramy ekspres na mieloną kawę w tradycyjny sposób, sprawdźmy czy ma on wbudowany młynek. Jeśli nie, możesz taki nabyć, zarówno w wersji manualnej, jak i elektrycznej. Innym współczynnikiem jest moc – to ona wpływa w dużej mierze na czas parzenia orzeźwiającego napoju. Urządzenie wykorzystuje ją głównie do podgrzewania wody i jej wtłaczania przez dyszę lub spieniania mleka. Polecamy wybierać ekspresy ciśnieniowe do kawy Krups co najmniej o mocy 1000 W, a najlepiej sięgać po 1500 W i więcej. Podobnie ma się sprawa z ciśnieniem – do zaparzenia sensownego espresso potrzebujemy minimum 9 barów ciśnienia. Niech to stanowi dolną granicę możliwości sprzętu, na który polujecie (chociaż i tak coraz więcej urządzeń „osiąga” zazwyczaj 15 barów). Dobrze też, jeśli zbiornik na wodę nie będzie iluzorycznych rozmiarów i nie zmusi cię do dolewania wody co dwie filiżanki kawy. By używać swobodnie ekspresu ciśnieniowego w tej kwestii zaopatrzmy się w model z ok. półtora litrowym zbiornikiem na wodę. Dodatkowym udogodnieniem będzie z pewnością spieniacz do mleka (nie tylko przydatny przy parzeniu kawy) albo elektroniczny wyświetlacz, który umożliwi nam większą kontrolę nad całym procesem.

Artykuł sponsorowany

Wpis znaleziono dzięki:

- Metody parzenia kawy

- Ekspresy ciśnieniowe do kawy Krups

- Filtracja kawy metodą Chemex

 • Gośka

  Zakup ekspresu ciśnieniowego to jedna z moich najlepszych inwestycji, polecam każdemu miłośnikowi dobrej kawy, teraz we własnym domu czuję się jak w kawiarni 🙂

 • Weronika Liszajska

  U nas w domu ekspres Krups pojawił się dwa miesiące temu, po tym, jak zepsuł nam się wysłużony młynek do kawy. Mąż wie, jak lubię aromatyczną świeżą kawę i w ten sposób dostałam dużo wcześniejszy prezent na Dzień Kobiet. Początkowo nie byłam do niego przekonana, ale to się szybko zmieniło. Parzona w nim kawa – wbrew moim obawom – nie pachnie i nie smakuje chemią – wprost przeciwnie. No i mamy teraz z mężem nowy rytuał – ekspres Krups – pyszna kawa – dobra książka a to wszystko przez godzinkę czy dwie – ot taki czas tylko dla siebie.

 • Kamila

  Nie wiedziałam, że jest tyle sposobów zaparzania kawy. U nas w domu dawno temu zawsze piło się taką plujkę zalewajkę, którą z pewnością znają wszyscy, którzy żyli w PRL-u. Teraz królują ekspresy do kawy, ale jednak nie każdy ma takie cudo w domu i wiele osób pije po prostu kawę rozpuszczalną.

 • bulineska

  Powiem szczerze, że do tej pory wydawało mi się, że ekspres do kawy to zbędny wydatek. Tymczasem to całkiem przydatne urządzenie, które naprawdę potrafi wiele. Dla każdego miłośnika kawy powinien być to niezbędny zakup. Przekonuję się o tym od kilku miesięcy 🙂

 • Słowianka

  Kiedyś wydawałam majątek na kawę w sieciówkach – nie dość, że kiepskiej jakości to jeszcze droga i przesłodzona! Teraz przestawiłam się zupełnie parzę w domu i zabieram ze sobą w kubku termicznym (czasami w termosie).Zdecydowanie domowa lepsza – rano zazwyczaj korzystam z ekspresu, gdy mam więcej czasu lubię celebrować parzenie w stylu „slow”.