Komu przyznano Paszporty Polityki 2018?

Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Dawid Podsiadło. Foto. Instagram sonymusic

Paszporty Polityki zostały zainicjowane przez tygodnik „Polityka” i jest przyznawana co roku za szczególne dokonania na tle kulturowym. Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach : film, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna, teatr, sztuki wizualne i kultura cyfrowa. Oprócz tego przyznano nagrodę specjalną – tytuł Kreatora Kultury.

W kategorii film Paszport Polityki zdobyła Joanna Kulig za rolę w „Zimniej Wojnie” w reż. Pawła Pawlikowskiego. Organizatorzy wyróżnili aktorkę za „szczerość, autentyczność i silną osobowość”. Kulig nie mogła pojawić się na gali, a list z podziękowaniami w jej imieniu przeczytała Agata Kulesza. 
Nagrodę w kategorii teatralnej otrzymała reżyserka Marta Górnicka, która jest twórczynią i dyrygentką teatru chóralnego – współczesnej koncepcji antycznego chóru. Doceniono ją za  „wypracowanie własnego języka teatru chórowego, sprawdzającego się pod każdą długością geograficzną”.
W kategorii literatura nagrodzono pisarkę i kulturoznawczynie Małgorzatę Rejmer za książę „Błoto słodsze niż miód” o komunistycznej Albanii. Pisarka została nagrodzona ze względu na „niezwykłe wyczulenie na krzywdę” i „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych”.
W kategorii sztuki wizualne uhonorowano Diane Leonek która utworzyła m.in. Instytut dla Żywych Rzeczy.  Artystkę doceniono za „oryginalną analizę zagrożeń” i sztukę „mądrze zaangażowaną”.
Paszport Polityki w kategorii kultura cyfrowa zdobył Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski współtwórcy studio panGenerator. Twórców wyróżniono za „fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość”.
W kategorii muzyka popularna zwycięzcą został wokalista, kompozytor oraz autor tekstów Dawid Podsiadło za krążek „Małomiasteczkowy. Jurorzy ocenili że muzykowi udało się odnaleźć  „punkt, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki”.
Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna otrzymał Aleksander Nowak gitarzysta, kompozytor i  twórca opery „ahat il? – siostra bogów”. Artysta otrzymał nagrodę za „łamanie toku narracji”.
Nagrodę specjalną, tytuł kreatora kultury otrzymała Krystyna Janda, za wybitne kreacje teatralne i filmowe, pracowitość i odwagę artystyczną. „Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To wielki honor dla mnie. Dostaję je w momencie, kiedy krajobraz kultury polskiej jest wspaniały. Niestety, dostaję je także w bardzo smutnym krajobrazie naszej codzienności, który – mam nadzieję – wypięknieje, kiedy będzie grała orkiestra Owsiaka. Wypięknieje na pewno” – powiedziała Krystyna Janda odbierając nagrodę.

Wpis znaleziono dzięki:

- Paszport "Polityki"

- Dawid Podsiadło

- Joanna Kulig