Łupież, jak depresja powraca jesienią

Jesień… Pod nogi lecą kolorowe liście, krajobraz zachęca do spacerów, a na kołnierzu nowego, modnego płaszcza połowa Polaków znajduje objaw jesieni w postaci białych płatków, choć to jeszcze nie śnieg.

łupież
Łupież, jak depresja powraca jesienią. Foto Nikolai Ulltang/Pexels

Łupież to problem, który najczęściej wzmaga się jesienią i zimą. Następuje wtedy gwałtowne obniżenie temperatury i skóra broni się wydzielając większą ilość sebum ochronnego (łoju). To prowadzi do przetłuszczania skóry głowy, tworząc doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów i grzybów, a konkretnie drożdżaka Pityrospolum ovale – bezpośrednią przyczynę łupieżu.

Ograniczony dostęp powietrza i wilgoć sprzyjają rozwojowi drożdżaków. Dlatego w „czapkowy” okres jesienno-zimowy łupież z jego towarzyszem łojotokiem zbierają obfite plony wśród całej populacji – od dziesiątego roku życia wzwyż, niezależnie od płci, wieku i stanu posiadania.

Łupież – ważne informacje:

Łupież to problem dermatologiczny a nie kosmetyczny, dlatego nie łudźmy się, że kilkukrotne użycie szamponu z napisem „przeciwłupieżowy” zlikwiduje problem. Nie likwidując przyczyny skutki zwalczysz tylko na chwilę.

Wskazówki:

  • Idź do lekarza dermatologa
  • Skorzystaj z bezpłatnych badań skóry głowy i włosów (np. drmokonsultacje firmy Dora Pharm w aptekach)
  • Dla Zosi Samosi: wypróbuj dermokosmetyki przeciwłupieżowe ze składnikami aktywnymi,np. marki „apteczne”: Ducray, Dora Pharmacia, Pharmona.

Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu nie jest brak higieny osobistej, ale utrata równowagi kwasowo-hydro-lipidowej i niewłaściwy odczyn pH skóry. To ułatwia rozmnażanie bakterii i grzybów, a te z kolei powodują zachwianie procesu odnowy naskórka. Normalnie odnawianie zewnętrznej warstwy skóry głowy trwa 28 dni, a przy łupieżu ten czas skraca się nawet pięciokrotnie.

Zrób test

a) Nie narzekasz na przetłuszczanie włosów i swędzenie skóry głowy, ale zauważasz na włosach i ubraniach warstwowe, przylegające do siebie, małe płatki obumarłego naskórka w kolorze białym.

Wynik

Prawdopodobnie twoją dolegliwością jest łupież suchy (pityriasis simplex). Możesz odetchnąć, bo ten jest łatwiejszy do wytępienia i odpowiednie kosmetyki mają duże szanse zlikwidować go długi czas.

Wskazówki

  • Poszukuj kosmetyków przeciwłupieżowych do włosów i skóry głowy na bazie piroctonu olaminy, pirytonian cynku, ketokonazolu clotrimazolu, klimbazolu.
  • Stosuj suplementy diety, bogate w witaminy z grupy B.
  • Obniż temperaturę wody, podczas mycia włosów a także strumienia powietrza podczas suszenia.

b) Twoje włosy zbyt często się przetłuszczają, skóra głowy swędzi, a na włosach i ubraniach znajdujesz płatki naskórka w kolorze żółtym.

Wynik

Prawdopodobnie cierpisz na łupież tłusty (pityriasis steatoides) – cięższą odmianę łupieżu łojotokowego.

Wskazówki

W tym przypadku wskazana jest wizyta u dermatologa, który przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybiczne i preparaty cytostatyczne, zmniejszające proliferację komórek naskórka. W sytuacji ostrego przebiegu łupieżu, odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i włosów przyspiesza i wspomaga efekty kuracji farmakologicznej.

Walka z łupieżem – porady

  • Kosmetyki do intensywnej pielęgnacji włosów dotkniętych problemem łupieżu powinny zawierać różne grupy składników: antygrzybiczne (np. pirocton olaminy, ketokonazol, clotrimazol, klimbazol), seboregulujące (np. tiolisyna, kwasy owocowe), tonizujące i delikatnie oczyszczające skórę głowy z nadmiaru sebum (np. ekstrakt z aloesu, jaskółczego ziela, brzozy, eukaliptusa, pantenolu).
  • W doborze preparatów zwalczających łupież ważne są nie tylko składniki, ale również ich czas działania. Jeśli walkę z łupieżem ograniczymy do stosowania szamponu przeciwłupieżowego, po jego odstawieniu często następuje nawrót. Łupież wraca ze zdwojoną siłą. Wynika to z tego, że szampon zmywamy z głowy po 1-2 minutach, a w tym czasie nawet najlepsze składniki nie zdążą zadziałać na przyczynę powstawania łupieżu. Tylko preparaty przeciwłupieżowe „bez spłukiwania”, działają długotrwale, przywracając właściwe pH skórze, a tym samym skutecznie likwidując przyczynę powstawania łupieżu (np. preparat przeciwłupieżowy w ampułce z drzewa herbacianego firmy ARTEGO, zestaw przeciwłupieżowy Lycosan Duo marki Dora Parmacia (szampon+ampułki), płyn przeciwłupieżowy Klorane na bazie tymolu).
  • Niektóre firmy posiadają w ofercie peeling do skóry głowy (np. Dora Pharmacia). Głębokie oczyszczenie skóry głowy z martwego naskórka peelingiem, raz w tygodniu, przyspiesza pozbycie się zmian chorobowych. Użycie peelingu nie jest uciążliwe: nanosimy go na skórę głowy i masujemy z dodatkiem wody aż do wytworzenia piany. Po 2-3 minutach zmywamy.
  • Raczej unikajmy preparatów pielęgnacyjnych zawierających silnie ingerujące składniki np. siarczek selenu, który co prawda działa przeciwgrzybiczno, ale w przypadku stanu zapalnego skóry może nastąpić ogólnoustrojowe działanie niepożądane w wyniku zwiększonej absorpcji do organizmu.
  • Uwaga na mycie i suszenie włosów w wysokich temperaturach. Wiele osób potwierdza, że w ten sposób znacznie przyspiesza się wydzielanie sebum, oprócz oczywistego faktu przesuszania końcówek włosów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Łupież nie jest groźnym schorzeniem, ale może być bardzo uporczywy. Dokuczliwy jest towarzyszący mu łojotok, który zmusza do bardzo częstego mycia głowy, co z kolei zakłóca proces naturalnego wydzielania sebum i kółko się zamyka.

Wskazówki:

Jeśli masz tendencję do przetłuszczających się włosów – jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia problemu łupieżu. W tym przypadku ważny jest dobór odpowiedniego szamponu seboregulującego na bazie składników naturalnych, np. kwasów owocowych, eukaliptusa, glinki zielonej, lawendy, stosowanego naprzemiennie z delikatnym szamponem przeciwłupieżowym z aktywnymi składnikami antyseptycznymi i antygrzybicznymi. Jeśli dołączymy do tego raz w tygodniu maskę seboregulującą, stosowaną naprzemiennie z maską przeciwłupieżową, nie musimy się obawiać następnej jesieni!

Dorota Bulbiak