Mindfulness – jakie korzyści płyną z medytacji uważności?

Mindfulness to nic innego jak sztuka przebywania w chwili obecnej. To więcej niż medytacja - to sposób na życie.

Foto. Daniel Mingook Kim / Unsplash.com

Znacie to uczucie, kiedy nie możecie po prostu delektować się spacerem w parku, bo w waszym umyśle szaleje natłok myśli np. o niezałatwionych sprawach? Pojawia się niepokój – lęk o przyszłość, bądź rozpamiętywanie przeszłości. Tymczasem w teraźniejszości jest nas niewiele. Właściwie jest fizyczne ciało – a brakuje świadomości. Na tego typu sytuacje z pomocą pojawia się technika Mindfulness – zamiennie nazywana też medytacją, lecz jest to coś więcej niż tylko medytowanie. Współczesny styl życia odsuwa nas od tu i teraz, nasz umysł jest przebodźcowany i przebywa w wirtualnym świecie. Tymczasem praktyka uważności pomaga wrócić do prawdziwej rzeczywistości, na nowo poczuć życie zmysłami, wyciszyć umysł i zaakceptować otaczającą rzeczywistość, patrząc na nią bardziej życzliwie i z większym spokojem.

Praktyka Mindfulness

Medytacja uważności nie ma nic wspólnego z religią! To po prostu forma treningu mentalnego. Nie otępi Twego umysłu – wręcz przeciwnie, sprawi, że będziesz bardziej kreatywny, efektywny i mniej zestresowany. Nie zajmuje dużo czasu – wystarczy 10 czy 20 minut dziennie. A medytować można wszędzie: w autobusie, w pociągu, samolocie, biurze czy nawet w kolejce do kasy.

Korzyści płynące z medytacji uważności

Uważność poprawia nasz szeroko rozumiany dobrostan mentalny i fizyczny, zwiększa kreatywność i zdolność podejmowania decyzji. W skrócie – pomaga nam żyć! Medytacja poprawia funkcjonowanie mózgu – zwiększa objętość szarej materii w obszarach związanych z samoświadomością, empatią, samokontrolą i uwagą. Wycisza obszary mózgu produkujące hormony stresu, a usprawnia te odpowiedzialne za dobry nastrój i efektywne uczenie się. Uważność to takie potężne antidotum na stany lękowe, stres, depresje i nerwowość, jest równie skuteczna co leki czy psychoterapia. Osoby regularnie medytujące są szczęśliwsze i bardziej spełnione, a przy tym mniej podatne na psychiczny dyskomfort. Medytacja usprawnia również działanie systemu immunologicznego, kondycję serca i układu krążenia oraz pomaga w przewlekłych dolegliwościach bólowych. Jednym słowem – samo zdrowie, a korzyści płyną zaledwie po chwili od rozpoczęcia medytacji!

Bądź uważny, czyli…

  • Zwracaj pełną i świadomą uwagę na myśli, uczucia i emocje przepływające przez Twój umysł,
  • Skoncentruj myśli na chwili obecnej, nie pozwalaj, by więziła Cię przeszłość i nie martw się na zapas,
  • Żyj chwilą! Nie dla chwili.
  • „Myślenie nie jest problemem. Problemem może być myślenie bez świadomości tego, że myślisz.”

Przykładowe ćwiczenia

  1. Obserwacja nieba (7 minut)


(Polski Instytut Mindfulness / Małgorzata Jakubczak)

2. Skanowanie ciała (20 minut)


(Polski Instytut Mindfulness / Małgorzata Jakubczak)

Więcej znajdziesz w książce Dr Dannego Penmana „Mindfulness: Droga do kreatywności”.