Moda na ogrody zimowe

Kiedy za oknami szaruga, a drzewa zamiast kusić zielenią liści straszą nagimi gałęziami warto pomyśleć o ogrodzie zimowym kawałku lata w środku zimy. Dzięki ogrodom zimowym możemy cieszyć się ciepłem, bujną roślinnością i wdzięcznymi kwiatami nawet wtedy, gdy za oknem mróz, śnieg i zawierucha



moda na ogrody zimowe

Do zimy trudno jest się przyzwyczaić. Co roku wydaje nam się, że przychodzi ona szybciej i jest dłuższa od poprzedniej. Wkrada się podstępnie i przyćmiewa miłe wspomnienia ciepłych, słonecznych poranków czy wieczorów w przydomowym ogrodzie. Szukamy zatem sposobu, by przeciwstawić się najzimniejszej z pór roku – wyjeżdżamy w egzotyczne kraje lub podkręcamy w domu kaloryfery, próbując dotrwać do wiosny. Antidotum na jesienną szarugę, zimową zamieć czy wiosenne chłody stanowią dostępne w ofercie ogrody zimowe, które zyskują w Polsce coraz większą popularność.

Szklane domy
Ogrody zimowe to połączenie zaawansowanych technologiczne rozwiązań oraz nowoczesnego designu z przytulnością i urokiem naszego mieszkania. To współczesna i udoskonalona wersja znanej od wieków przydomowej oranżerii, która daje nam możliwość delektowania się przestrzenią, światłem i zielenią przez cały rok. Ogrody zimowe, dostępne w ofercie firmy, to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy w chłodne dni tęsknią za wysokimi temperaturami i letnim klimatem. Nie każdy może sobie pozwolić na zimowy wyjazd w ciepłe kraje, a dzięki ogrodom można sprowadzić tropiki do swojego domu.
moda na ogrody zimowe„Długo można wymieniać korzyści płynące z posiadania ogrodu zimowego. Przede wszystkim taka konstrukcja uatrakcyjnia architekturę budynku oraz poprawia komfort mieszkania, m.in. dzięki powiększeniu przestrzeni mieszkalnej. Przede wszystkim jednak ogród zimowy daje możliwość bezpiecznego korzystania z promieni słonecznych, nie wystawiając się przy tym na działanie wiatru i zimna. Zastosowanie szkła jako jednego z elementów konstrukcji sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz” mówi Andrzej Dembowski z firmy Wiga System. Co więcej – zaawansowane rozwiązania technologiczne ograniczają utratę ciepła przez ściany w trakcie chłodów, a w lecie zaś zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Warto również zaznaczyć, że duże, przeszklone powierzchnie ścian i dachu ogrodów zimowych pozwalają energii słonecznej wnikać do wnętrza, dlatego też stały się one popularne w budownictwie energooszczędnym.

moda na ogrody zimowe tarasOd projektu do efektu

Jednym z ważniejszych czynników, dzięki któremu dostępne ogrody zimowe zyskały tak wielu zwolenników jest ich szybki montaż. W przeciwieństwie do prawdziwego, zewnętrznego ogródka, ogród zimowy można wyczarować już w kilka dni. Pierwszym etapem jest wybór miejsca, w którym powstanie ogród oraz stworzenie projektu. Tutaj, przy pomocy architektów wnętrz i dekoratorów, możemy zaplanować taki jego kształt, jaki sobie wymarzymy. Konstrukcja tworzona jest z profili aluminiowych. Wszystkie profile dostępne w ofercie firmy  są sztywne i wytrzymałe mechanicznie, dzięki czemu mogą oprzeć się silnym podmuchom wiatru i nie odkształcają się pod ciężarem zalegającego na dachu śniegu.
Ogrody zimowe powstające przy zamieszkałym domu najczęściej budowane są na istniejących już tarasach, gdyż w takiej sytuacji nie są konieczne żadne ingerencje w konstrukcję budynku, a jedynie trzeba zadbać o odpowiednie ogrzewanie i instalację elektryczną. W przypadku braku tarasu konieczne jest wykonanie fundamentów pod ogród. Andrzej Dembowski z Wiga System zaznacza, że w takiej sytuacji należy szczególnie uwzględnić izolację termiczną oraz paroizolacje. Przygotowanie profili, montaż i oszklenie to już etapy poprzedzające finalne prace wykończeniowe, takie jak ułożenie podłogi, instalacja oświetlenia, wentylacji i ogrzewania. Ogrody zimowe ogrzewane są zazwyczaj za pomocą konwektorów, dzięki czemu nie dochodzi do żadnych strat promieniowania. Warto zauważyć, że konwektory nie tylko szybko oddają ciepło, ale, odpowiednio rozmieszczone wzdłuż cokołu fundamentów, zapobiegają również kondensacji pary po wewnętrznej stronie szyb. Firma poleca również zamontowanie dodatkowego ogrzewania podłogowego, gdyż dzięki temu uzyskamy idealną kombinację, która pozwoli nam się cieszyć optymalną temperaturą w ogrodzie nawet podczas najostrzejszej zimy. Andrzej Dembowski podsumowuje: „Lekka aluminiowa konstrukcja, termicznie izolowane szkło, niewidoczne mocowania i elementy wykonane z odlewów aluminiowych pozwalają naszym fachowcom na montaż szkieletu ogrodu w bardzo krótkim terminie. Zamontowanie ogrzewanie oraz oświetlenia wraz z regulatorem natężenia światła to również kwestia kilku godzin. Później można już zająć się przyjemniejszą częścią, czyli układaniem kompozycji roślinnych”.


moda na ogrody zimowe antresolaJadalnia, salon lub plac zabaw w ogrodzie

Ogród zimowy to nie tylko doskonałe miejsce do uprawy roślin egzotycznych. Coraz częściej jest to sposób na zwiększenie metrażu salonu i uatrakcyjnienie go. W przypadku restauracji ogród zimowy stanowi idealne miejsce dla gości, w budynkach firmowych może pełnić rolę sali konferencyjnej lub uatrakcyjniać gabinet prezesa.
„Wygodne fotele, obszerne kanapy i stoliki to najczęściej spotykane w ogrodach zimowych elementy wyposażenia. Nasi specjaliści, na życzenie klienta, mogą jednak zamontować tam również fontanny i jacuzzi czy też zaaranżować w ogrodzie zimowym jadalnię lub pokój zabaw dla dzieci. Wszystko zależy od pomysłowości naszych klientów” mówi Andrzej Dembowski. Miłośnik czytania znajdzie zatem w ogrodzie zimowym doskonały azyl, w którym nic nie zakłóci chwil poświęconych literaturze, a zmęczony całodzienną pracą człowiek interesu może wygodnie rozsiąść się w fotelu i, popijając aromatyczna herbatę, relaksować się w ciszy oraz napawać kojącą zielenią.
Zima zbliża się wielkimi krokami. Kiedy na dworze spadnie pierwszy śnieg, właściciele ogrodu zimowego będą mogli w domu rozkoszować się wspomnieniami lata. Pozwólmy i my porwać się modzie na ogrody zimowe.