„Montaż jak poezja” czyli europejski Oscar dla Polski

Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane filmom z Europy. Na liście nominowanych w tym roku znalazły się aż trzy polskie pozycje. W jednej z kategorii nagrodę otrzymała doceniana poza granicami kraju "Zimna Wojna".

„Montaż jak poezja” czyli sukces polskiego filmu w Europie. Foto. pinterest.com / NOW Magazine

Wśród polskich produkcji zakwalifikowanych do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej znalazły się: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej oraz „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Jury przyznało pierwszą nagrodę Jarosławowi Kamińskiemu – montażyście filmu „Zimna Wojna”.

Uzasadnienie decyzji zostało przedstawione następująco: Montaż „Zimnej wojny” jest znaczący i emocjonalny, niemal poetycki, co podkreśla zmysłowość opowiadanej historii. Montażysta subtelnie prowadzi bohaterów przez czas, wydobywając ich oddalenie od siebie w przestrzeni, niepełność ich związku i niemożność bycia razem.”. To duże wyróżnienie dla Polski, gdyż nagroda ENF jest traktowana w Europie niemal na równi z tytułem Oscara.

Ale to nie pierwszy raz w historii kiedy Europejska Akademia Filmowa nagradza polskie dzieła. W 1988 roku – podczas pierwszej edycji – statuetka dla Najlepszego Filmu znalazła się w rękach Krzysztofa Kieślowskiego za „Krótki film o zabijaniu”. Do laureatów nagrody w przeszłości zaliczają się również Andrzej Wajda, Roman Polański, Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”), Maciej Dejczer („300 mil do nieba”), Marcel Łoziński („Poste restante”) czy Paweł Pawlikowski („Ida”).

Za najlepsze zdjęcia jury wyróżniło operatora Martina Otterbecka, autora kadrów w filmie „Utøya, 22 lipca”, który przedstawił kunsztownie – bo w zaledwie jednym ujęciu – tragiczne 72 minuty na norweskiej wyspie Utøya i towarzyszył przez cały czas głównej bohaterce.

Nagrody zostaną oficjalnie wręczone podczas gali w Sevilli za miesiąc.

Gratulujemy i czekamy na kolejne wyróżnienia!

Zuzanna Niedzielska/Obcasy.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- Zimna Wojna

- Europejska Nagroda Filmowa

- Jarosław Kamiński