Najpopularniejsze mity o związkach i miłości

Wiele panujących powszechnie przekonań utrudnia nam stworzenie szczęśliwego związku. Które z nich są nieprawdziwe?

Najpopularniejsze mity o związkach i miłości

Mit o istnieniu jedynej, prawdziwej miłości

Wiara w istnieje jedynej, pasującej do nas połówki jabłka jest bardzo silna. Często mówi się, że przypisana nam jest tylko jedna osoba i wystarczy ją odnaleźć. Powinna zapewnić wieczne szczęście stanowiąc nasze dopełnienie. Jednak, tak jak nie istnieje miłość idealna, tak też nie istnieje jedyny, odpowiedni dla nas wybranek. Potencjalnie szczęśliwą relacje jesteśmy w stanie stworzyć z wieloma osobami. Nie chodzi tutaj o dane cechy jakie mają partnerzy, a o to jak dogadują się w związku.

Wiara w mit o „drugiej połówce jabłka” może doprowadzić do ciągłego szukania ideału, a w efekcie do samotności.

Mit, że partnerzy zawsze muszą być razem

Dla wielu ludzi bycie w związku oznacza robienie wszystkiego razem. Jednak jako ludzie różnimy się od siebie i nie powinniśmy z tym walczyć. Wspólne zainteresowania w związku są istotne, ale bycie w relacji nie powinno oznaczać, że każdą rzecz robicie wspólnie. Partnerzy nie muszą lubić tych samych filmów, książek czy muzyki. Każdy człowiek potrzebuje własnej przestrzeni do realizowania pasji i nie należy tego zaprzepaszczać w związku. Ograniczanie się nawzajem i ciągłe spędzanie czasu wspólnie może doprowadzić do nudy i frustracji, a nawet do rozpadu związku.

Mit o tym, że w związku ma być wyłącznie miło

Panuje szerokie przekonanie, że w związku powinno być, przede wszystkim, miło. Jednak jak każda relacja związki bywają trudne. Nie powinno to oznaczać, że u partnerów pojawią się wątpliwości co do dalszego bycia razem. Kłótnie czy różnice poglądów są naturalnym elementem każdej relacji.  Myślenie, że związek powinien opierać się jedynie na pozytywnych emocjach może doprowadzić do zamiatania problemów pod dywan i tłumienia nieprzyjemnych uczuć.

Mit o istnieniu seksu doskonałego

Wiara w istnienie seksu doskonałego może rodzić wiele oczekiwań i frustracji.  To przekonanie nie uwzględnia zmian zachodzących w związku, a także tego, że seks z czasem może tracić na atrakcyjności. Nie oznacza to bynajmniej braku uczucia. Często zapominamy, że by seks był udany należy włożyć w to trochę wysiłku.

Wierzymy też, że udany seks to ten spontaniczny. Wspominamy dawne lata zapominając, że wtedy też „przygotowywaliśmy” się do wspólnego wieczoru, poprzez makijaż, strój czy wspólną lampkę wina.

Joanna Perkowska