Narzędzia, które ułatwią Ci znalezienie pracy!

Według danych GUS na rynku można znaleźć ponad 60 tys. ofert pracy, a liczba ta z roku na rok rośnie. Mimo to zdarza się, że proces rekrutacyjny nie przebiega tak sprawnie, jakbyśmy tego oczekiwali. Jakie narzędzia nam go ułatwią? Z których aplikacji korzystać, żeby zwiększyć swoje szanse?

 

Foto. pixabay

Rekruterzy korzystają z coraz lepszych i dokładniejszych systemów pozwalających znaleźć kandydata idealnego. Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK podkreślają, że osoby szukające pracy również nie powinny pozostawać w tyle. W sieci można znaleźć nie tylko atrakcyjne oferty pracy, ale również szereg narzędzi, które podniosą nasze kwalifikacje, pozwolą stworzyć profesjonalne CV oraz zwiększą produktywność. Oto one:

Zdobądź nowe umiejętności

W rekrutacji najważniejsze są kwalifikacje kandydata. Warto więc stale je rozwijać, bo wcale nie jest to tak czasochłonne i kosztowne jak mogłoby się wydawać. Niewielu z nas może pochwalić się ukończeniem prestiżowej uczelni należącej do tzw. Ligi Bluszczowej, ale każdy z nas może odbyć bezpłatny kurs online prowadzony przez najlepsze światowe uczelnie wyższe. Taką opcję umożliwia platforma edX, na której udostępnionych jest ponad 2400 szkoleń obejmujących zagadnienia z dziedzin humanistycznych, matematycznych, językowych, kulturoznawczych oraz wielu innych. Zgromadzono tam potężną dawkę wiedzy – jeden kurs trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni i wymaga od uczestnika kilku godzin pracy tygodniowo. Jedyny wymóg: znajomość języka obcego. Prezentowane kursy najczęściej odbywają się w języku angielskim, ale znajdziemy tu również kursy po włosku, francusku, węgiersku, czy chińsku. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Uniwersytet Harvarda oraz MIT, ale do projektu przyłączyły się także inne uczelnie, których obecnie jest już ponad 100. Ukończenie takiego kursu może stanowić doskonałe urozmaicenie CV, a także bez wątpienia wzbudzi ciekawość rekrutera, a nas wyróżni na tle konkurencji.

Zadbaj o estetykę

Jeśli spośród wielu CV pracodawca ma wybrać właśnie nasze, musimy zadbać nie tylko o wartościową treść, ale także o estetykę. Wirtualnych kreatorów życiorysu jest wiele, ale według rekruterów z HRK największą i najlepszą darmową bazą gotowych szablonów jest Canva. Znajdziemy tam także projekty postów do mediów społecznościowych, które z powodzeniem można wykorzystać jako alternatywną metodę szukania pracy. Proces rekrutacyjny może także wymagać od nas przesłania do potencjalnego pracodawcy różnych dokumentów. Dobrą opcją jest ich zeskanowanie, ale jeśli nie mamy akurat dostępu do odpowiedniego urządzenia, uratuje nas aplikacja Tiny Scanner. Potrafi ona zmienić zwykłe zdjęcie w plik wyglądający jak profesjonalny skan. Estetyka to również dbałość o język, jego poprawność i klarowność. W tym temacie z pomocą przychodzi strona Jasnopis. Jest to system pomagający zbadać stopień zrozumiałości tekstu. Strona zaznacza na czerwono zbyt trudne i niejasne fragmenty, wykrywa za długie zdania oraz skomplikowane słowa wymagające poprawy.

Skup się

Badania Microsoftu wskazują, że w ciągu ostatnich 13 lat czas trwania koncentracji człowieka skrócił się 3 razy i jest o sekundę krótszy od wyniku złotej rybki. Na szczęście dostępnych jest wiele aplikacji, które pomogą nam skoncentrować się na czas potrzebny do napisania CV czy przejrzenia ofert pracy. Pierwszą z nich jest Plantie. Pozwala ona wyhodować wirtualną roślinę, która więdnie za każdym razem, gdy użytkownik przełączy się na inną aplikację. Alternatywą dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez social mediów, jest rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome – Kill News Feed. Działa ono na zasadzie blokowania news feedu na Facebooku, co również ma pomóc wytrwać w skupieniu. Osoby nielubiące pracować w ciszy powinny odwiedzić portale Coffitivity i Noisli. Pierwsza ze stron generuje dźwięki kawiarni, a na drugiej możemy wybrać ulubione odgłosy – przyrody, pracującego wiatraka czy płonącego ogniska. Co w sytuacji, kiedy oprócz CV wymagany jest także list motywacyjny, a zdolności koncentracyjne odmawiają posłuszeństwa? Opcją dla odważnych jest wirtualny notatnik o sugestywnej nazwie The Most Dangerous Writing App. Narzędzie usunie cały napisany przez nas tekst jeśli w ciągu 5 minut nie poczynimy żadnych postępów.

Wszystkie zaprezentowane w tym tekście narzędzia są darmowe (w swojej podstawowej wersji) oraz sprawdzone przez specjalistów z zakresu rekrutacji. Większość z nich znajdzie zastosowanie nie tylko podczas szukania pracy, ale także w codziennym życiu. Warto więc przetestować je samemu i zobaczyć, które z nich zostaną z nami na dłużej.