Nerwica lękowa – choroba XXI wieku

Współczesny świat zwariował na punkcie sukcesu. Ludzie, którzy do niego dążą są narażeni na wiele negatywnych czynników.

Nerwica lekowa – choroba XXI wieku. Foto pixabay by Anemone123

XXI wiek to czas ogromnych zmian i braku stałych punktów w życiu. Człowiek w sytuacji, kiedy jego przyszłość jest niepewna zaczyna się, mniej lub bardziej, niepokoić. Odczuwanie lęku jest czymś naturalnym dla człowieka, ale tylko pod warunkiem, że nie zaburza normalnego funkcjonowania. Jeśli nasz lęk jest bardzo nasilony i występuje z dużą częstotliwością powinniśmy uważniej się temu przyjrzeć lub wybrać się do specjalisty.

Współczesny świat funduje nam masę atrakcji, z każdej strony docierają do nas coraz to mocniejsze bodźce. Nie mamy chwili na odpoczynek i autorefleksję, a w ogólnym zabieganiu trudno jest dostrzec problem.

Stały kontakt z czynnikami chorobowymi

Nerwica lekowa – choroba XXI wieku. Foto unsplash by Camila Quintero Franco

Do powstawania nerwicy lękowej przyczyniają się zaburzenia w wydzielaniu serotoniny i noradrenaliny oraz problemy hormonalne. Oprócz biologicznych czynników ogromne znaczenie mają także czynniki środowiskowe, na które jesteśmy nieustanie narażeni. Spośród nich możemy wymienić długotrwały stres, permanentny niedobór snu, a także presję ze strony społeczeństwa i najbliższych. Te trzy przyczyny nerwicy są ściśle związane ze współczesnym trybem życia. Praca upływająca pod znakiem wyścigu szczurów zmusza nas do ogromnego wysiłku, często ponad siły. Nadmiar obowiązków sprawia, że nie mamy czasu na podtrzymywanie więzi międzyludzkich, a co za tym idzie brakuje nam wsparcia emocjonalnego w trudnych sytuacjach i poczucia bezpieczeństwa dawanego przez najbliższych. Nagromadzone napięcie emocjonalnego z całego dnia, tygodnia, miesiąca, roku kiedyś znajdzie swoje ujście. Nie dopuszczajmy do długotrwałego tłumienia emocji, ponieważ nie jest to zdrowe dla naszego zdrowia psychicznego.

Wpływ dzieciństwa

Nerwica lekowa – choroba XXI wieku. Foto unsplash by Nuno Alberto

Oprócz czynników, z którymi mamy kontakt na co dzień, znaczny wpływ na naszą kondycję psychiczną mają doświadczenia z dzieciństwa. Brak akceptacji i uwagi ze strony rodziców, złe wzorce, a także samo środowisko, w którym się wychowywaliśmy. To wszystko ma wpływa na nasze zachowania w dorosłym życiu. Nieumiejętność radzenia sobie z emocjami w trudnych i stresujących sytuacjach życiowych… To wszystko bardzo często wynosimy z  domu i tylko pogłębiamy podczas dorastania. Nieprzepracowane traumy z wieku dziecięcego wracają w dorosłości ze zdwojoną siłą.

Kiedy lęk staje się zaburzeniem?

Jeśli lęk jest spowodowany konkretną sytuacją i trwa chwilę po jej zaistnieniu, a następnie zanika, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak jest niczym nieuzasadniony lub nawracający to jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Kolejnym dzwonkiem alarmowym jest wystąpienie objawów somatycznych w postaci m.in. płaczu, duszności, zasłabnięć, kołatania serca, dreszczy, mdłości silnego pocenia się. Mogą one jeszcze bardziej nasilać odczuwany lęk. Nerwicy lękowej towarzyszą fobie (np. agorafobia, arachnofobia), ataki paniki, podczas których tracimy nad sobą kontrolę oraz niekontrolowane zachowania i ruchy ciała. Jeśli zauważymy u siebie wspomniane symptomów, niezwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą. Nie warto ryzykować swojego zdrowia.

Jak wygląda leczenie?

Nerwica lekowa – choroba XXI wieku. Foto unsplash Nik Shuliahin

Opiera się głównie na psychoterapii. To ona uczy chorych jak radzić sobie z codziennymi lękami i jak reagować w stresujących sytuacjach. Terapeuta stara się znaleźć źródło lęku, czynnik, który wywołuje strach, a następnie przepracowuje problem z chorym. Jest to podstawowa metoda leczenia, ale nie zawsze wystarczająca. W zaawansowanej formie nerwicy lękowej należy wprowadzić również leczenie farmakologiczne. Podczas zwalczania choroby kładzie się także nacisk na zmianę trybu życia na zdrowszy i opracowanie schematu rozwiązywania problemów.

Nie ma się czego wstydzić

W tym szalonym świecie coraz więcej ludzi ma problemy natury psychicznej, a współczesność dba o to żeby nie brakowało nam wrażeń. Choroby i zaburzenia psychiczne niegdyś były swego rodzaju tematem tabu, na forum publicznych były traktowane po macoszemu bo to tylko ludzka psychika. Obecnie przykładamy ogromną wagę do uświadamiania ludzi jak ważna jest ta strefa naszego życia. Lekarze psychiatrzy zachęcają do konsultowania swoich niepokojów ze specjalistami, ponieważ im szybciej wykryjemy problem, tym szybciej będziemy mogli mu zaradzić. W dbaniu o swoje zdrowie nie ma bowiem nic wstydliwego.