Nie taki cellulit straszny jak go malują!

Aż 80% kobiet na świecie przyznaje, że ma problem z cellulitem. Posiadanie tzw. pomarańczowej skórki jest w dużej mierze cechą genetyczną - dziedziczymy ją tak samo jak wzrost czy kolor oczu. Sami jednak dodatkowo zwiększamy prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej również mają duży wpływ na jego powstawanie. Czym tak naprawdę jest cellulit i jak można z nim skutecznie walczyć?

Cellulit
Cellulit

Cellulit jest to zwyrodnienie tkanki łącznej, występujące razem z zastojami w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyn gromadzi się głównie wokół kapilarów (maleńkich naczyń krwionośnych) i między komórkami tłuszczowymi. Następstwem tego są obrzęki i zaburzenia krążenia.  W efekcie powierzchnia skóry staje się  nierówna i pofałdowana zarówno w okolicach ud, bioder, kolan, pośladków, brzucha a coraz częściej także ramion i okolic łydek. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne bruzdy i zgrubienia. Potoczna nazwa „pomarańczowa skórka” pochodzi stąd, że skóra zmieniona chorobowo pod dużym powiększeniem przypomina powierzchnię pomarańczy.
Proces powstawania cellulitu jest długi i składa się z kilku etapów. Faza pierwsza to pobruzdowanie, widoczne po ściśnięciu fałdu skóry, druga to zagłębienia podczas stania czy leżenia, trzecia – zagłębienia widoczne przy napinaniu mięśni, czwarta – liczne, wyraziste bruzdy, a piąta – widoczny i nasilony cellulit, który powoduje ból w miejscach objętych zmianami.

Walkę z cellulitem powinnaś prowadzić każdego dnia i zastosować parę zmian w swoim trybie życia. Po pierwsze należy zmienić nawyki żywieniowe. Dobrze dobrane menu to wróg tzw. pomarańczowej skórki.

Podstawę stanowi dieta wysokobiałkowa, z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Bogatym źródłem białka są rośliny strączkowe, chudy biały ser, jajka i ryby. Nasz jadłospis powinien obfitować w produkty zawierające witaminy z grupy B, witaminę C oraz kwasy tłuszczowe omega – 3, omega – 6 i omega – 9. Substancje te poprawiają metabolizm tkanek zaatakowanych przez cellulit, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu. Zadbaj o to, by było ich jak najwięcej w twojej diecie. Bardzo ważne, by nasza dieta bogata była w owoce i warzywa. Powinnyśmy pić minimum 2 litry czystej, niskozmineralizowanej wody. Unikaj soli, cukrów, produktów z białej mąki oraz wyeliminuj produkty wysoko przetworzone i typu fast-food.
Aby zahamować rozwój pomarańczowej skórki bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Dzięki temu nasz układ limfatyczny będzie pobudzony i przyspieszymy tym samym usuwanie toksyn z organizmu oraz wszystkie procesy metaboliczne. Zalecane sporty to: szybki marsz, bieganie, jazda na rowerze oraz sporty wodne, np. aqua aerobic. Ważne by treningi trwały dłużej niż 30 min i były wykonywane regularnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że 30 minut spokojnego marszu codziennie wystarczy aby działać profilaktycznie.
Wiele firm kosmetycznych ma w swojej ofercie serie wyszczuplające oraz antycellulitowe. Kosmetyki tego typu powinnaś stosować 2 razy dziennie, rano i wieczorem, wsmaruj je w wybrane partie ciała i zrób kilkuminutowy masaż dla uzyskania lepszych rezultatów. Pamiętaj, aby wykonywać przy tym ruchy koliste, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, od dolnych po górne partie ciała, w kierunku serca. Do masażu możesz także używać różnego rodzaju masażerów, szczotek lub szorstkich gąbek. Jednak kremy, balsamy czy serum antycellulitowe to tylko działania pielęgnacyjne, nie dające spektakularnych efektów. , a produkty ze sklepowych półek mogą jedynie zmniejszyć cellulit ale go nie redukują
Znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest działanie mechaniczne za pomocą zabiegów.  Wiele salonów SPA, gabinetów odnowy czy klinik medycyny estetycznej ma w swojej ofercie zabiegi wspomagające walkę z cellulitem. Musisz jednak pamiętać, że nie każde urządzenie ma takie samo działanie. Do walki z cellulitem najlepiej wybrać takie, które wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych lub drgań akustycznych. Te pierwsze odnajdziecie  m.in. w urządzeniu Reaction, które  ma na celu walkę z cellulitem, poprawę napięcia i elastyczności oraz ujędrnienia skóry. Urządzenie emituje fale elektromagnetyczne o trzech różnych częstotliwościach w kombinacji z funkcją vacuum. Możliwość działania tzw. technologii CORE i przy jednoczesnym działaniu vacuum oraz wyborze jednej z trzech głowic i różnych częstotliwościach sprawia, że można utworzyć 192 kombinacje parametrów. To z kolei daje nam możliwość zindywidualizowania zabiegów a tym samym pozwala na osiągnięcie najlepszych efektów.
Kolejnym popularnym w ostatnim czasie urządzeniem jest Dx Twin, stworzonym do całkowitej redukcji cellulitu i nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Technologia urządzenia oparta jest na metodzie ultradermicznego masażu próżniowego (potocznie zwanego endermologią). Urządzenie wzbogacone jest o drgania akustyczne  niskiej częstotliwości, które wprawiają komórki tłuszczowe w mikrowibracje i uwalniają zmagazynowaną w trójglicerydach energię. Dzięki temu komórki tłuszczowe zostają rozbite, skóra staje się gładsza, a cellulit przestaje być problemem.
Jeśli chcemy pozbyć się pomarańczowej skórki na stałe, musimy działać na kilku poziomach. Zmiana nawyków żywieniowych, uprawianie sportu, korzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych a w międzyczasie stosowanie kuracji kosmetykami antycellulitowymi w domu – to wszystko przyniesie odpowiedni skutek i sprawi, że nasze ciało będzie pozbawione nieestetycznych grudek.  A latem będziemy mogły cieszyć się jędrną i gładką skórą.

Milena Rzeczkowska – kierownik działu medycyny estetycznej Nova Group