Nie taki Polak zły

nie taki zly polakJedź do Polski twój samochód już tam jest – wielu rodakom wydaje się, że stereotyp Polaka w Niemczech opiera się na tym i podobnych żartach. Niemiec widzący w Polaku tylko pijaka i złodzieja to nasz narodowy kompleks. chętnie zatrudniani przez Niemców. Trudno uwierzyć że jest inaczej, chociaż fakty temu przeczą. Polacy byli i są bardzo chętnie zatrudniani przez Niemców.

Polacy w Niemczech pracują najczęściej na stanowiskach niechętnie zajmowanych przez Niemców. Pomoc w rolnictwie, robotnik budowlany, sprzątaczka, opiekunka osób starszych – to najważniejsze z nich.
Polacy w tych zawodach są najczęściej doceniani i opisywani przez niemiecką prasę. Są niezastąpieni w prostych zawodach wymagających wysiłku i cierpliwości.
Chociaż na wysokich stanowiskach nie brakuje naszych rodaków, to zatrudnieni na podstawowych etatach decydują o naszym wizerunku.

Rozmawiając z niemieckimi pracodawcami można szybko zorientować się, że Polak postrzegany jest jako oddany, wydajny i fachowy pracownik. I mimo, że nie jesteśmy już najtańszą siłą roboczą, to i tak chętniej zatrudniani są Polacy niż inne nacje. Okazuje się że niewielka grupa naszych rodaków traktujących Niemcy jako „eldorado dla nierobów” nie psuje całościowej opinii.

W Polsce powstało wiele firm, które zajmują się organizowaniem pracy w Niemczech w różnych specjalizacjach. Największy wzrost ofert pracy można zaobserwować w sektorze medycznym. Do Niemiec wyjeżdżają pielęgniarki, lekarze różnych specjalności oraz opiekunki dla seniorów. W ostatnim przypadku jest największe zapotrzebowanie
Olbrzymie zainteresowanie opiekunkami z Polski spowodowane jest wieloma względami. „Opiekunkami są głównie panie po 40-stce. Polki zdobyły ten rynek swoim dużym zaangażowaniem, cierpliwością w stosunku do podopiecznych oraz wyniesioną z tradycyjnych polskich domów serdecznością” – oceniła Marta Chrustowicz z Promedica24, firmy pośredniczącej w wyjazdach opiekunek do Niemiec. „Opiekunki wykonują często bardzo ciężką pracę przy chorych pacjentach. Do tego znajdują czas na zajęcie się domem, czy zrobienie zakupów. Jest to bardzo odpowiedzialna i wyczerpująca praca. Mimo tego wiele opiekunek twierdzi, że uśmiech, ciepłe słowa czy wdzięczność podopiecznych daje im siłę oraz olbrzymią satysfakcję z niesionej pomocy” – dodała Marta Chrustowicz.

Wyjazdy do pracy poza krajem stają się coraz powszechniejsze. Sprzyjają temu nie tylko względu ekonomiczne, ale też podnoszący się poziom znajomości języków obcych.

Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, wizerunek Polaka w Niemczech różni się od tego, do czego przyzwyczaiła nas prasa i telewizja. Miło wiedzieć, że słowo „Polak” u większości Niemców nie wywołuje złych skojarzeń. Często jest to obraz pani opiekującej się „Oma” i jej domem. Pomimo, że ludzie z zachodnich społeczeństw już dawno zwolnili się z obowiązku bezpośredniej opieki nad swoimi rodzicami, to sami nadal chcą, by na starość opiekował się nimi ktoś właściwy. Obraz Pani z Polski, która po 30 latach doświadczenia w opiece nad własnym domem i rodziną może zająć się nimi, to krzepiąca wizja przyszłości. Szczególnie dla tych, którym emerytura, ubezpieczenie lub pieniądze dzieci pozwalają na taki luksus.

Autor: Emilia Markowicz
Źródło: Promedica24.pl