Nosisz soczewki? Nie popełniaj tych błędów!

Pierwszy projekt soczewki został stworzony już w XVI wieku przez Leonardo da Vinci, a po raz pierwszy użyto tego wynalazku w XIX wieku. Od tego czasu rynek soczewek bardzo się rozwinął!

Nosisz soczewki? Nie popełniaj tych błędów!

Liczba osób wybierających tę metodę korekcji cały czas się zwiększa – obecnie aż 800 tysięcy Polaków używa ich na co dzień, ale czy wszyscy doceniają możliwości ich wykorzystywania i czy robią to prawidłowo?

Soczewki kontaktowe to bezpieczna metoda korekcji wad wzroku, preferowana między innymi przez osoby czynnie uprawiające sport. Warunkiem ich bezpiecznego stosowania jest zachowanie prawidłowej higieny oraz przestrzeganie prawidłowego aplikowania.

Błędy popełniane przy używaniu soczewek – czego unikać

Aby soczewki umożliwiały odpowiednie dotlenienie rogówki, konieczne jest ich wymienianie zgodnie z podanym przez producenta terminem. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby noszące soczewki jest noszenie ich dłużej, niż jest to zalecane czy nawet kładzenie się spać nie zdejmując ich. Może to z początku wywołać uciążliwe dolegliwości takie jak suchość i podrażnienie oczu oraz niewyraźne widzenie, a w dłuższym czasie poważne zaburzenia powierzchni narządu wzroku.

Niewskazane jest narażanie soczewek na kontakt z wodą. Pływanie, prysznic czy przechowywanie soczewek w wodzie, a nie w przeznaczonym do tego specjalnym płynie pielęgnacyjnym, stwarza ryzyko powstawania infekcji oczu. Może także doprowadzić do odkształcenia się soczewki i sprawić, że zacznie przyklejać się ona do powierzchni oka.

Kolejnym często popełnianym błędem jest mieszanie nowego płynu do pielęgnacji soczewek ze starym, co sprawia, że nie spełnia on swoich zadań, ponieważ jest częściowo pozbawiony swoich właściwości.

Czym są i jak działają soczewki?

Soczewki kontaktowe to cienkie, półokrągłe warstwy hydrożelu, które umieszczane są na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię rogówki. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z gałką oczną działają całościowo, zachowując odpowiednie pole widzenia. W zależności od wady wzroku soczewki mają różną moc optyczną. Mogą korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. W zależności od potrzeb posiadaczy soczewek różnią się one także pod względem częstotliwości wymiany – istnieją dzienne, dwutygodniowe oraz miesięczne.

– Przed zakupem nowych soczewek kontaktowych warto skonsultować się ze specjalistą, aby określić odpowiednie ich parametry i rodzaj. Istotne jest nie tylko samo dopasowanie soczewek do konkretnej wady wzroku, ale także dobranie odpowiedniego poziomu krzywizny i średnicy soczewki. Prawidłowy dobór soczewek kontaktowych zagwarantuje nie tylko satysfakcję z ich użytkowania, ale także odpowiednio zadba o bezpieczeństwo i komfort narządu wzroku – mówi Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Powody noszenia i rezygnacji z soczewek

Obecnie dużo osób decyduje się korygować wzrok za pomocą soczewek kontaktowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy są różne czynniki. Często jest to zalecenie lekarzy, czasami są to jedynie względy estetyczne czy też służące zwiększeniu komfortu. Jednak wiele osób wciąż rezygnuje z tej formy korekcji ze względu na krążące mity.

Mówi się, że zakładanie soczewek jest nieprzyjemne, boli, wiąże się z ryzykiem infekcji i wysuszaniem oczu, a ich działanie nie jest dość efektywne. Nic bardziej mylnego – wystarczy przełamać strach przy pierwszym kontakcie soczewki z okiem, a ich aplikowanie przestaje być problemem. Kwestie infekcji rozwiązuje odpowiednia pielęgnacja soczewek, a skuteczność jest czasami nawet większa niż w przypadku okularów. W końcu soczewka nie znajduje się w odległości 2 centymetrów od oka, a przylega bezpośrednio do powierzchni gałki ocznej często zapewniając jej dodatkową ochronę.