Oryginalne i piękne buddyjskie świątynie w jaskiniach

Każda z religii ma swoje tajemnice i niepowtarzalny charakter i w każdej kryje się coś ciekawego. Dziś przedstawiamy sekrety religii buddyjskiej.

chiny
fot: commons.wikimedia.org

Buddyjscy mnisi od wieków szukali sposobu na wyciszenie i medytowali w miejscach oddalonych od zgiełku i ludzi. Nie stronili od gór, w których własnoręcznie budowali jaskinie. A w wykutych mozolnie jaskiniach gromadzili zbierane przez pokolenia posągi Buddy – tych bowiem, według wytycznych religii, nie wolno pod żadnym pozorem niszczyć. Jeśli więc przenoszono jakąś świątynie, jeśli jakiś wyznawca zmieniał lokum, albo po prostu, chciał się pozbyć zbieranych posągów, przynosił je mnichom. Ci zaś, gromadzili je w jednym miejscu, oddając im cześć przez kolejne lata.

Tak na świecie powstało wiele niesamowitych jaskiń, skrytych w wysokich, pozornie niedostępnych górach, których groty zdobią dziesiątki, setki lub tysiące posągów Buddy. Wszystkie z tych jaskiń można zwiedzać, a zobaczyć warto każdą z nich… Zabierzemy Was w niesamowitą podróż!

Zwiedzanie jaskiń wymaga trochę wysiłku, w zależności od miejsca, dostać się do nich można na przykład łodzią, albo trzeba się trochę powspinać, pokonać setki krętych schodów, ostatecznie zejść pod ziemię i nie bać się ciemności – finalnie jednak, każda z jaskiń zostawia niezatarte wspomnienia. Już sama świadomość, że wykute były wiele wieków temu, bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, samą pracą rąk zdeterminowanych mnichów – robi wrażenie. Zaczynamy zwiedzanie:

Chiny Yungang

Chińskie dzieło pamięta już V wiek n.e. Na obszarze kilometra znaleźć można 300 wnęk, wykutych płasko w skałach i ponad 40 głębokich jaskiń na różnych głębokościach. Niektóre z posągów wyrzeźbione zostały bezpośrednio w skałach wnęk, inne wstawiono do jaskiń. Ale zbiór wszystkich dzieł jest powalający – znajduje się ich tam niemal 50 tysięcy. Bogactwo kolekcji skutkuje również ogromnym zróżnicowaniem w ich wyglądzie – zdobione są farbami, żywicą, drewnem, złotem i rozmaitymi kamieniami.

 Laos Pak Ou

W niewielkim Luang Prabang turystów zachwycają nie tylko same jaskinie, ale także miejsce, w którym zostały ulokowane – strome ściany górskich zboczy, w których pieczołowicie wykuwano jaskinie, wpadają do rwącej rzeki. Do jaskiń dostać się można tylko łodzią. Bogactwo zbiorów zachwyca kolorytem i różnorodnością. Posągi są rozmaitych rozmiarów i z bardzo różnych materiałów, każdy zdobiony inaczej.
laos
fot: en.wikipedia.org

Sri Lanka Złota Świątynia

Tu na zwiedzających czeka 5 jaskiń, tworzących barwny kompleks – ale nie każde z wnętrz niestety jest dostępne dla turystów. Jaskinie w samym środku Sri Lanki słyną ze swojego wieku – budowę rozpoczęto w I wieku p.n.e, ale finał prac przypada dopiero na XVIII wiek. Idąc między jaskiniami można więc przyjrzeć się uważnie, jak ewoluował buddyzm przez wieki. Jednym z ciekawszych obiektów Złotej Świątyni jest wykuty z jednej bryły posąg Śpiącego Buddy, który czuwa nad ludzkością.
srilanka
fot: en.wikipedia.org

Indie Ajanta

Jedne z najstarszych tego typu dzieł na świecie – tutejsze jaskinie pamiętają jeszcze II wiek p.n.e. Jaskinie powstawały aż do VII wieku n.e. Stworzone z ogromnym zaangażowaniem w litej skale, zachwycają bogactwem, zaprezentowanym w 30 jaskiniach. Niektóre z nich są miejscami medytacji, inne stworzono właśnie po to, aby przechowywać w nich posągi Buddy. Wszystkie zostały pięknie ozdobione i dopracowane w drobnych detalach.

indie
fot: en.wikipedia.org

Birma Hpo Win Daung

Birma zachęca odwiedzających bogactwem swojej kolekcji. To tu, w Myanmar, możecie zobaczyć blisko 1000 jaskiń, wykutych na przestrzeni XIV – XVIII wieku. Groty tworzono w piaskowcu, każda z nich – oprócz pokaźnej kolekcji stojących posągów różnych rozmiarów – jest bogato zdobiona wewnątrz. Przepiękne ornamenty na ścianach i kolorowe malowidła w niesamowitych barwach, opowiadają o życiu Buddy i prezentują ciekawe historie z Jego życia.

Myanmar
fot: www.flickr.com

Malezja Świątynia Kek Lok Tong

Zwana także Świątynią Wielkiego Szczęścia, zachwyca bogato zdobionymi grotami, pełnymi posągów Buddy, ozdobnymi ornamentami, opowieściami w formie obrazów i malowideł oraz otoczeniem – między grotami przechodzi się przez baśniowy ogród, pełen kolorowych roślin, strumyków i sadzawek, pełnych ryb.

malezja
fot: commons.wikimedia.org

Tajlandia Khao Luang

Jaskinia Khao Luang to nie tylko bogactwo religijne, to także miejsce niesamowite geograficznie – świątynia powstała w skale, w której pozostawiono naturalne stalaktyty i stalagmity – ich towarzystwo stanowi doskonałe tło do prezentacji bogatego zbioru posągów Buddy i barwnych zdobień, wykonanych z nieziemską wręcz precyzją. W samym środku jaskini znajduje się sporych rozmiarów otwór, który wpuszcza do środka promienie słońca, odbijające się od złoconych rzeźb i posągów.

tajlandia
fot: commons.wikimedia.org

 

Źródło: http://www.centerfly.pl

Wpis znaleziono dzięki:

- Tajlandia Khao Luang

- Malezja Świątynia Kek Lok Tong

- Indie Ajanta