Ozdoby z betonu które odmienią Twój dom

Czasy, kiedy beton był kojarzony wyłącznie z budynkami i pomieszczeniami w stanie surowym minęły bezpowrotnie. Już od kilku sezonów projektanci i architekci traktują go na równi z drewnem, szkłem, metalem czy innymi materiałami, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. To również niezwykle „wdzięczny” materiał do wykonania własnych dekoracji i domowych akcesoriów.

Fot. Baumit

Beton jest bardzo prosty „w obsłudze”, z którą poradzą sobie nawet najbardziej niedoświadczone ręce. Nie ma też specjalnych wymagań – wystarczy pojemnik, woda, nożyczki, mieszadło i pomieszczenie o dobrej wentylacji. Przydadzą się także rękawiczki.

Do „betonowego DYI” najlepiej wybrać gotową suchą mieszankę. Wystarczy zmieszać ją z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu i po kilku do maksymalnie kilkunastu minutach beton jest gotowy do użycia. Z pomocą tego produktu można stworzyć mnóstwo dekoracji do domu, które każdemu wnętrzu dodadzą nowoczesnego sznytu.

Świeczniki

Świeczniki to wyjątkowo wdzięczny „obiekt” do eksperymentowania z betonem. Najprostszy sposób, który idealnie sprawdzi się jako ozdoba stołu lub parapetu, to wersja stworzona z prostokątnego kartonu po mleku. Najpierw w równych odstępach w jednej ze ścianek wycinamy trzy lub cztery okrągłe otwory o średnicy odpowiadającej podłużnym świeczkom. Następnie przez jedną z dziurek wlewamy beton tak, by pomiędzy jego powierzchnią a ścianką kartonu z otworami zostało kilka milimetrów przestrzeni. Później w otworach umieszczamy świeczki i pozostawiamy całość do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest usunięcie kartonu – najlepiej z pomocą ostrego nożyka do papieru. Kiedy świeczki wypalą się do końca, wystarczy wymienić je na nowe.

– Wielbicieli nietypowych kształtów powinna zainteresować betonowa misa-świecznik, do której wykonania potrzebny jest zwykły, nadmuchany balon. Najpierw wkładamy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, który dla stabilizacji umieszczamy pomiędzy dwoma kamykami lub innymi ciężkimi i niewielkimi przedmiotami. Na czaszę balonu ręcznie (w rękawiczkach) nakładamy beton – nie musi być równo, chodzi o uzyskanie kształtu misy, ale też interesującej faktury. Kiedy wyschnie balon wystarczy przekłuć, a nasze dzieło pomalować od środka złotą farbą akrylową lub sprayem – będzie świetnie odbijać blask zapalonych świeczek umieszczonych w środku – opowiada Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Magnesy i uchwyty do szafek

Z ich wykonaniem poradzi sobie każdy. Wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia własnych, niepowtarzalnych ozdób na lodówkę to – oprócz betonu i małych okrągłych magnesów, – silikonowa foremka do lodu lub babeczek z przegródkami w dowolnym kształcie. Każdą z nich wystarczy zalać świeżym betonem i umieścić na środku magnesowy krążek. Po wyschnięciu są gotowe, choć można je również pomalować farbami, jeśli mamy taką ochotę.

Uchwyty do szafek robi się bardzo podobnie. Zamiast magnesów w foremkach umieszczamy po prostu wkręty o rozmiarze pasującym do otworów w meblach.

Mydelniczka

Okrągłą mydelniczkę z łatwością zrobimy zalewając świeżym betonem plastikową podstawkę pod doniczkę, a kubek w taki sam sposób, jak świecznik z koronkowym ornamentem. Wystarczy dobrać odpowiednio wysoką papierową formę – tak, by włożone do betonowego kubka szczoteczki nie wypadały.

Prawda, że proste?

Wpis znaleziono dzięki:

- Baumit Polska

- Zrób to sam

- Beton