Pedicure nie taki trudny jak go malują

Drogie panie lato w pełni zmusza nas do zadbania o nasze paznokcie! Pedicure to doskonała pielęgnacja i relaks dla stóp, które odsłonisz bez skrępowania po przeprowadzonym zabiegu...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pielęgnacja stóp

Pedikiur z łatwością można wykonać samodzielnie, pamiętając jednak o zachowaniu odpowiedniej kolejności postępowania. Pedikiur to zabieg kosmetyczny podobny do manikiuru, z tą różnicą, że wykonywany jest na paznokciach u stóp.Istnieją trzy rodzaje pedikiuru, a mianowicie kosmetyczny, leczniczy i biologiczny. Pedikiur kosmetyczny to zabieg upiększający, polegający głównie na zmyciu lakieru, opiłowaniu paznokci, usunięciu naskórka oraz nałożeniu nowego lakieru. Pedikiur leczniczy obejmuje czynności wykonywane przy pedikiurze kosmetycznym, lecz dodatkowo polega na usunięciu wszelkich nagniotków i wrastających paznokci, a zakończony jest masażem lub pomalowaniem paznokci. Z kolei pedicure biologiczny charakteryzuje brak stosowania jakichkolwiek narzędzi metalowych. Pedikiur ma szczególne znaczenie zwłaszcza latem kiedy klapki, sandały i inne letnie obuwie odsłaniają więcej stopy niż zwykle.Dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów, warto poświęcić stopom trochę więcej czasu i przeprowadzić pedikiur z zachowaniem wszystkich jego etapów.

Zabieg należy rozpocząć od zmiękczenia naskórka w ciepłej wodzie z mydłem lub ze specjalnym środkiem zmiękczającym naskórek i paznokcie. Do tak przygotowanej kąpieli dodać można jeszcze trochę soli oraz kilka kropli olejku aromatycznego.Dzięki czemu stopy nie tylko będą odpowiednio namoczone, ale i też zrelaksowane. Po kąpieli dobrze jest zastosować peeling w celu złuszczenia niepotrzebnego naskórka oraz pumeksu do usunięcia wszelkich powstałych zgrubień na piętach. Kolejny etap, szczególnie polecany dla stóp przesuszonych i zniszczonych to zastosowanie maseczki do stóp, Pomoże ona w odzyskaniu gładkiego i sprężystego naskórka. Po zmyciu maseczki należy wmasować nawilżający krem do stóp, wykonując przy tym delikatny masaż całej stopy i paznokci. Po tak przeprowadzonym zabiegu pielęgnacyjnym stóp należy zająć się paznokciami, ich obcięciem, usunięciem skórek i pomalowaniem na wybrany kolor. Paznokcie najlepiej obcinać lub piłować na prosto za pomocą ostrych nożyczek, ciążek, pilnika tekturowego lub też szklanego. Zbyt głębokie obcinanie paznokci po bokach może prowadzić do ich późniejszego bolesnego wrastania w skórę. Skórki najlepiej usunąć drewnianym patyczkiem, po wcześniejszym zastosowaniu specjalnego preparatu do ich usuwania, zaś cążki będą przydatne tylko wtedy, gdy skórki się zadzierają.

Malowanie paznokci jako ostatni etap pedikiuru warto rozpocząć od nałożenia odżywki, która wyrówna i wzmocni powierzchnię płytki, jak również zapobiegnie zabarwianiu paznokci pod wpływem barwników zawartych w lakierze. Przystępując do malowania dobrze jest zastosować specjalne separatory, które pomogą w rozdzieleniu palców, a tym samym zmniejszą ryzyko rozmazania lakieru. Paznokcie najlepiej pokryć dwoma warstwami, a po wyschnięciu lakieru zaleca się zastosować utwardzacz, który wzmocni paznokcie, zwłaszcza jeśli należą one do łamliwych lub narażonych na częste urazy.

Edyta Dyl