Peeling dla osób o wrażliwej, delikatnej cerze – poradnik

Peeling to jeden z tych kosmetyków, jaki powinna posiadać każda kobieta. Pomaga usunąć martwy naskórek i zanieczyszczenia, a także aktywnie przeciwdziała procesowi szarzenia się cery. Już po jednym zastosowaniu produktu skóra staje się gładka i promienna. Jednak peelingi mają różne właściwości, a źle dobrane mogą spowodować nie tylko podrażnienia, ale także przyczynić się do wystąpienia przykrych reakcji uczuleniowych.

 

Beautiful Young Woman applying facial moisturizing cream

Szczególnie narażone na tego typu zmiany są właścicielki wrażliwej, delikatnej cery. Chociaż generalna zasada pielęgnacji wrażliwej cery ogranicza się do minimalnego stosowania różnego rodzaju kosmetyków, to jednak nie sposób nie korzystać z żadnego produktu oczyszczającego. Delikatny płyn micelarny, peeling enzymatyczny i łagodny balsam do ciała to absolutne minimum, takie powinna posiadać każda właścicielka delikatnej cery.

Cera wrażliwa a peeling

Pod pojęciem wrażliwej cery kryje się przynajmniej kilka typów cery: atopowa, naczynkowa, alergiczna lub skłonna do podrażnień. Każda z nich cechuje się tym, iż jej właścicielka musi borykać się z konkretnymi problemami dermatologicznymi (takimi jak zaczerwienienia, skłonność do pękania naczynek, występowanie pajączków, uczucie pieczenia i ściągania skóry), które często wymagają opieki lekarza oraz stosowania dobrej jakości kosmetyków. Jednak nie mogą być to tradycyjne, mechaniczne preparaty oczyszczające. W sklepach można znaleźć kilka rodzajów peelingów przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej:

  • Peeling enzymatyczny – to specjalny produkt, który posiada bardzo delikatne w działaniu kosmetyczne drobinki. W przeciwieństwie do tradycyjnych peelingów mechanicznych, których grube cząsteczki często powodują zaczerwienienia i podrażnienia, wersja enzymatyczna charakteryzuje się tym, iż bardzo dobrze nawilża cerę oraz lekko ją natłuszcza. To takie specyficzne połączenie maseczki z peelingiem, ponieważ kosmetyk nakłada się na twarz na 5 minut i następnie zmywa ciepłą wodą. Najlepiej stosować go 2-3 razy w tygodniu.
  • Peelingi ziołowe – powstają na bazie mieszanki glinki z wyciągami roślinnymi (prawoślaz, melisa, rumianek) i owocowymi (najczęściej wykorzystywane są owoce egzotyczne, takie jak papaja, ananas i cytryna). Nakłada się je 1-2 razy w tygodniu.
  • Peeling na bazie kwasów – są wykonywane przez kosmetologów lub w gabinetach lekarskich, ponieważ wymagają dobrania odpowiedniej ilości stężenia kwasu do stanu cery, np. peeling migdałowy delikatnie złuszcza i bardzo nawilża cerę.

    Bez względu na to, który produkt zostanie użyty, warto mieć na uwadze, iż po zastosowaniu peelingu należy sięgnąć po płyn micelarny dodatkowo łagodzący podrażnienia. Lepiej unikać zapychających toników i tłustych mleczek do twarzy, ponieważ często niwelują działanie peelingu i przyczyniają się do powstania różnego rodzaju niedoskonałości (zapychają pory i uniemożliwiają skórze swobodnie oddychanie). Do samego mycia twarzy powinno się używać delikatnych gąbeczek i myjek.

A co z peelingiem całego ciała?

Z reguły posiadaczki wrażliwej cery twarzy nie muszą borykać się z trudnościami w pielęgnacji pozostałych partii ciała, których skóra często jest normalna. Wybierając oczyszczający peeling, warto sięgnąć po taki, który ujędrni ciało i pomoże w walce z cellulitem (na przykład antycellulitowa kuracja marki Soraya). Pielęgnacja ciała nie powinna ograniczać się jedynie do usuwania martwego naskórka, ale także do nawilżania i odżywania skóry, dlatego powinno się dodatkowo stosować balsamy, oliwki i masła. Te pierwsze rekomendowane są dla pań, które lubią szybko wchłaniające się, intensywnie nawilżające kosmetyki (najpopularniejsze są balsamy marki Dove, które często można nabyć w drogeriach promocyjnych cenach). Masła charakteryzują się bardzo gęstą konsystencją, wygładzają skórę, posiadają przyjemny, owocowy zapach. Oleje oraz oliwki są polecane dla osób o bardzo suchej skórze i dla małych dzieci (np. oliwka Palmers, olejek kokosowy Nacomi i olejek arganowy Delawell dostępne w sieci Hebe). Regularne przeglądanie internetowych stron wiodących drogerii kosmetycznych (jak chociażby wspomniane już Hebe) i śledzenie ich promocji to znakomita okazja, by nabyć pożądany produkt w atrakcyjnej cenie.

Artykuł sponsorowany