Peeling – o tym należy pamiętać!

Codziennie zajmujemy się pielęgnacją naszego ciała, więc wydaje nam się to dziecinnie proste. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

Peeling – o tym należy pamiętać. Foto Instagram @hipmamasplace

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji należy stale o nią dbać. Część potrzebnych procesów organizm wykonuje za nas, takich jak choćby złuszczanie skóry, ale warto go wesprzeć poprzez regularne oczyszczanie, nawilżanie i oczywiście peelingowanie. Nie powinniśmy zostawiać skóry samej sobie, ponieważ nie poradzi sobie z usuwaniem ogromnej ilości zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Jak jednak właściwie wspomagać jej pracę? Oto kilka fundamentalnych zasad dotyczących wykonywania peelingu.

Złuszczanie to podstawa

Komórki naskórka cały czas ulegają regeneracji, część z nich obumiera, a na ich miejscu pojawiają się nowe, by tworzyć warstwę ochronną skóry i dostarczać niezbędnych składników. Martwe komórki ulegają złuszczeniu, a cały cykl odnowy trwa około miesiąca. Przez prowadzony tryb życia czas ten ulega wydłużeniu, więc jeśli chcemy temu zapobiec, musimy wkroczyć do akcji. Peeling ma za zadanie przede wszystkim wspomagać usuwanie zrogowaciałego naskórka, ale także likwidować zanieczyszczenia.
Bez odpowiedniej stymulacji złuszczania skóra szybciej się starzeje, jest szorstka i podatna na powstawanie niedoskonałości czy zaskórników. Peelingowanie nie tylko zapobiega negatywnym zmianom, ale także ma korzystny wpływ na wchłanianie kolejnych kroków pielęgnacji. Zabieg działa nie tylko na biologiczną kondycję skory, ale także na jej wygląd- na gładkiej cerze makijaż prezentuje się znacznie lepiej i nie odznaczają się na nim suche skórki. Dodatkowo ujędrnia skórę, wzmacnia jej napięcie, a także poprawia krążenie krwi.

Jak to robić?

Do wyboru mamy kilka rodzajów peelingów. Wśród nich można wyróżnić złuszczanie mechaniczne, enzymatyczne, chemiczne i zabiegi wymagające profesjonalnego sprzętu. 
Najpopularniejszy jest oczywiście peeling mechaniczny ze względu na powszechną dostępność. Mimo pozornej łatwości wykonywania w naszych głowach pojawia się kilka pytać dotyczących peelingu.

  • Pierwsze z nich brzmi: „Kiedy stosować?”.
    Otóż najlepiej wieczorem, pod koniec kąpieli, kiedy skóra jest już wstępnie oczyszczona. Dzięki temu ograniczymy ryzyko ewentualnych podrażnień, wynikających z ekspozycji słonecznej i skorzystamy ze wszystkich pozytywnych właściwości balsamu, który zazwyczaj nakładamy podczas wieczornej pielęgnacji. Przy okazji wykonujmy masaż ciała, aby poprawić krążenie krwi.
  • Drugie pytanie o treści: „Jak często?” pojawia się kilka dni po ostatnim peelingu. Według zaleceń większości producentów warto powtarzać zabieg dwa razy w tygodniu, jednak etykieta nie jest najlepszym źródłem informacji. Przy wyznaczaniu częstotliwości powinnyśmy przede wszystkim uważnie obserwować swoje ciało. Zaczerwienia, pieczenie lub świąd są oznaką, że przesadziłyśmy z peelingiem. Nadmierne złuszczenie skóry może mieć przykre konsekwencje w postaci podrażnień, nadwrażliwości na ból lub poparzeń słonecznych w zaawansowanych przypadkach.

Szczególnie ostrożne w tej kwestii powinny być osoby z problemami skórnymi. Jeśli jesteście pod opieką dermatologa, powinnyście skonsultować z nim częstotliwość i rodzaj peelingu, ponieważ niektóre leki podawane na skórę mają działanie silnie złuszczające i nie można ich łączyć z domowymi działaniami. Cera wrażliwa i atopowa nie lubi częstego i agresywnego złuszczania, dlatego starajcie się wybierać delikatniejsze, drobnoziarniste produkty, by nie narazić się na przykre dolegliwości.

Domowy peeling

Peeling – o tym należy pamiętać. Foto Instagram @joshita_jj

Dla miłośniczek kosmetyków naturalnych świetną alternatywą dla drogeryjnych propozycji jest własnoręcznie robiony peeling. Można do niego wykorzystać produkty, które każda z nas ma w domu, takie jak miód, płatki owsiane czy zielona herbata. Baza złuszczająca to zazwyczaj cukier, jednak można go zastąpić mieloną kawą. Oprócz pięknego zapachu ma również działanie ujędrniające i ściągające, peeling kawowy jest polecany w walce z cellulitem. Aby go wykonać potrzebujesz:

  • pół szklanki kawy mielonej
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • wodę
  • cynamon lub imbir

Kawę zaparz w specjalnym zaparzaczu z papierowym filtrem lub zalej wodą odrobinę powyżej fusów, a następnie odlej jej nadmiar. Dodaj oliwy z oliwek i trochę cynamonu lub imbiru. Zaczekaj aż peeling trochę ostygnie, nałóż na ciało i masuj skórę. Następnie spłucz ciepłą wodą.