Pierś kurczaka – wartości odżywcze i niecodzienne sposoby przyrządzania

Mięso drobiowe plasuje się na 2. miejscu po wieprzowinie jako najczęściej konsumowany rodzaj mięsa w Polsce. Statystyczny Polak je potrawy z drobiu przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Konsumenci wybierają świeże mięso drobiowe ze względu na walory smakowe, wartości odżywcze, stosunkowo niską zawartość tłuszczu oraz szybkość i łatwość przygotowania potraw z tego rodzaju mięsa.

Pierś kurczaka – dlaczego warto jeść drób?

Standardowa pierś kurczaka bez skóry ważąca nieco ponad 100 g dostarcza ok. 122 kcal, z czego 31 kcal pochodzi z tłuszczy (pierś zawiera ich niecałe 3,5 g/100 g). Mniej niż 1 g to nasycone kwasy tłuszczowe, które w diecie powinniśmy ograniczać. Pierś z kurczaka zawiera też 73 mg cholesterolu, co stanowi 24% zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej. W porównaniu z wieprzowiną, np. z 100 g karkówki zawierającej ponad 260 kcal i aż 23 g tłuszczu, pierś kurczaka uchodzi za jedno z chudszych, a przez to i zdrowszych mięs. Poleca się je szczególnie osobom na dietach lekkostrawnych, ale również jako danie dla dzieci i sportowców. 100 g filetu dostarcza 22 g dobrze przyswajalnego białka. Mężczyzna potrzebuje dziennie średnio ok. 56 g białka, kobieta natomiast – 46 g. Pierś kurczaka zapewnia więc ponad 40% dziennego zapotrzebowania mężczyzn na ten makroskładnik i połowę zapotrzebowania kobiet.
Pierś z kurczaka stanowi również doskonałe źródło witamin i minerałów. W mięsie znajduje się duże stężenie witamin z grupy B, takich jak ryboflawina (B2) odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, niacyna (witamina PP)regulująca m.in. poziom cholesterolu we krwi, tiamina oraz witamina B12 uczestnicząca w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi. Filet z kurczaka o wadze 100 g dostarcza aż 66% dziennego zapotrzebowania na witaminę B6 biorącą udział w przemianie tłuszczów i węglowodanów, umożliwiającą magazynowanie energii, a także uczestniczącą w tworzeniu enzymów i hormonów. Witamina B6 odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, reguluje pracę serca i wpływa na ciśnienie krwi.
W piersi kurczaka znajdziemy też antyoksydanty wspierające układ odpornościowy i hormonalny, takie jak np. selen. Przeciętny filet kurczaka zawiera ok. 30 g tego pierwiastka, co pokrywa ponad połowę dziennego zapotrzebowania u osoby dorosłej. W mięsie kurczaka znajduje się również ponad 220 mg fosforu – mikroelementu niezbędnego do utrzymania zdrowych kości i niezakłóconej pracy serca oraz nerek.
Filet z kurczaka – niecodzienne sposoby na przyrządzenie drobiu Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobrej jakości pierś z kurczaka http://zagrodowy.pl/kurczak-zagrodowy-
z-podlasia/produkty/kurczak- zagrodowy-caly- 3/ zawiera wiele cennych składników odżywczych. Łatwo ją również przygotować, dlatego nawet niedoświadczony kucharz, któremu brakuje czasu na długie gotowanie, może wyczarować z filetu drobiowego przepyszne potrawy. Żeby pierś nabrała aromatu, a po ugrillowaniu na patelni bez tłuszczu smakowała wybornie, warto na kilka minut przed smażeniem ją zamarynować.
Wystarczy zmieszać oliwę z oliwek z ¼ szklanki soku z cytryny, ¼ szklanki octu winnego i 1 łyżką suszonej natki pietruszki i bazylii, dodać ½ łyżeczki suszonego oregano, czosnek w proszku, odrobinę soli i świeżo mielonego pieprzu oraz ząbek utartego czosnku, żeby przygotować aromatyczną włoską marynatę. Po 10 minutach marynowania mięsa można usmażyć je na patelni grillowej lub upiec w piekarniku (w 220°C przez ok. 15 min.).
Kolejny przepis na udane i proste danie z piersi kurczaka to nadziewane filety. Wydaje się, że potrawa wymaga długiego przygotowania, ale w rzeczywistości zajmuje tylko chwilę. Wystarczy rozbić pierś kurczaka, następnie spryskać ją oliwą z oliwek, świeżą bazylią i posypać odrobiną parmezanu i czosnku. Filet należy złożyć i „spiąć” go wykałaczkami, a następnie piec w 180°C przez 30 minut. Nadzienie kurczaka zależy tylko od gustu i pomysłowości. Do środka filetu można włożyć szpinak, brokuły, suszone pomidory, a nawet zmiksowane oliwki.
Małym urozmaiceniem w menu będą również kurczakowe szaszłyki. Wystarczy pokroić pierś w 1 cm kawałki, posmarować je oliwą z oliwek i przyprawić solą, pieprzem i ziołami. Następnie należy przygotować warzywa – paprykę, pieczarki, cukinię, mini kukurydzę, pokroić je i również obtoczyć w marynacie z oliwy.
Wszystkie składniki należy nałożyć na długą szaszłykową wykałaczkę i grillować w piekarniku lub na domowym grillu. Szaszłyki doskonale smakują z pieczonymi ziemniakami.
Smakosze egzotycznej kuchni zachwycą się smakiem delikatnie podpieczonej, ale nadal soczystej piersi kurczaka połączonej z warzywami i z dodatkiem sosu sojowego. Filet należy pokroić w kostkę i zamarynować go w oliwie z oliwek z dodatkiem sosu sojowego. Następnie na rozgrzanej patelni (najlepiej dużej i głębokiej) należy delikatnie podsmażyć mięso, dodać do niego cebulę pokrojoną w piórka, paprykę pociętą w paski, strąki grochu lub fasolkę szparagową (wcześniej zblanszowaną). Pod koniec smażenia należy dodać
posiekany szczypiorek.
Pierś kurczaka daje się przyrządzić na wiele sposobów i smakuje wyśmienicie również na zimno. Z usmażonego kawałka mięsa można przygotować pożywną sałatkę lub zrobić kanapkę na drugie śniadanie.
Źródła:
http://www.livestrong.com/article/496348-nutrition- of-a- chicken-fillet/
http://www.mensfitness.com/nutrition/what-to- eat/protein-power- ways-to- make-chicken/slideshow