Planeta albo plastik? Decyzja należy do Ciebie!

Plastikowe śmieci zanieczyszczają morza i oceany, stanowiąc śmiertelne zagrożenie między innymi dla zwierząt. Rosnąca produkcja plastiku to ogromny problem, który wymaga natychmiastowych działań. Globalna kampania "Planeta albo plastik?" to reakcja National Geographic, której celem jest zmniejszenie zużycia jednorazowych plastików.

Od 1950 roku na całym świecie wyprodukowano 9,2 miliardów ton plastiku. 6,9 miliarda ton trafiło na śmietnik, z czego aż 79% zanieczyściło środowisko naturalne. Plastik nie jest materiałem, który rozkłada się szybko – potrzeba na to co najmniej 450 lat, a może nawet całej wieczności. Aby nie obciążać ekosystemów, konieczna jest jak najszybsza redukcja zużywanego plastiku. Choć materiał ten zrewolucjonizował życie ludzi na Ziemi, wykonane z niego przedmioty jednorazowego użytku, takie jak butelki na wodę, patyczki do uszu czy słomki – to miliony ton śmieci, które trafiają do mórz i oceanów, niszcząc środowisko naturalne i powodując śmierć milionów morskich zwierząt rocznie. Dotyczy to zarówno zooplanktonu, jak i wielorybów czy wielu innych zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Dlatego właśnie National Geographic postanowił działać!

Zacznij od siebie

 „Zrezygnuj ze słomek, jednorazowych sztućców i naczyń”, „Zabierz własną torbę na zakupy”, „Do kawiarni idź z własnym kubkiem”, „Noś ze sobą butelkę na wodę” – głosi kampania „Planeta albo Plastik?”. Jeżeli chcemy zmieniać sytuację środowiska naturalnego, należy wprowadzić zmiany do naszych codziennych nawyków. Taka sytuacja nie może trwać dłużej, bo szybko przyniesie nieodwracalne straty. Dlatego właśnie National Geographic wziął sprawy w swoje ręce i w warszawskiej siedzibie kanału zrezygnował z zakupu butelkowanej wody, segreguje odpady i używa produktów wielokrotnego użytku. Ponadto, podczas działań w ramach globalnej inicjatywy zasadził ponad 3 000 drzewek! A wraz z Fundacją Nasza Ziemia zostało zebrane ponad 150 kg śmieci wzdłuż praskiego brzegu Wisły.

 Współpraca z ogrodami zoologicznymi

Aby zwrócić uwagę na problem miłośnikom zwierząt z różnych pokoleń, w pięciu ogrodach zoologicznych w Polsce stanęło pięć rzeźb zwierząt wykonanych z plastikowych odpadów. Prace, które odwzorowują przedstawione gatunki w skali 1:1, mają uświadamiać odwiedzającym ZOO, że jeśli nie zaczniemy redukować zużycia plastiku, wiele zwierząt zginie okrutną śmiercią.

Rzeźbę pelikana australijskiego, który stanął w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie, wykonała Maria Szydłowska – absolwentka Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Rzeźba foki pospolitej, którą oglądać można w ZOO w Poznaniu wykonana została z kolei przez Annę Stawowczyk – absolwentkę Wydziału Malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka na co dzień tworzy swoje rzeźby i instalacje z przedmiotów wcześniej wytworzonych przez człowieka, również plastiku z odpadów. Jan Sajdak przygotował natomiast rzeźbę rekina młota, która znajduje się w Akwarium Gdyńskim, a także przy współpracy z Ewą Dąbrowską stworzył rodzinę pingwinów przylądkowych – stojącą w ZOO we Wrocławiu oraz żółwia szylkretowego, którego oglądać można w ZOO w Warszawie. Rzeźby to jednak nie wszystko. W Akwarium Gdyńskim – dzięki specjalnym trójwymiarowym ekologicznym naklejkom, można zobaczyć, jak wygląda naturalne miejsce życia zwierząt, zanieczyszczone plastikowymi odpadami.

Działania w social mediach – dołącz i Ty!

Wszyscy, którym los naszej planety nie jest obcy i chcieliby zachęcić również swoich znajomych do rezygnacji albo ograniczenia użycia jednorazowych przedmiotów, wykonanych z plastiku, mogą złożyć takie zobowiązanie na stronie PlanetaAlboPlastik.pl, a następnie udostępnić je w swoich mediach społecznościowych – na Facebooku i Twitterze. Deklaracje dotyczą rezygnacji z używania toreb jednorazowego użytku, posiadania wielorazowej butelki na napoje, recyklingu plastikowych przedmiotów lub nawet rezygnacji z ich zakupu. Aby na bieżąco śledzić wszystkie proekologiczne aktywności kanału National Geographic warto dołączyć do wydarzenia „Planeta albo plastik? Zadecyduj już dziś!”. Można też pobrać specjalnie przygotowaną nakładkę „Wybieram planetę” i wykorzystać ją na facebookowym profilu, lub użyć hasztagu #PlanetaAlboPlastik. Dołącz do drużyny i stań się częścią światowej społeczności. Wybierz planetę!