Pomagamy w wyborze desek podłogowych

Podłoga z desek jest niepowtarzalna, ociepla wnętrze, nadaje mu charakteru, znakomicie komponuje się z różnymi materiałami i kolorami. Rysunek słojów, piękne barwy, nawet drobne niedoskonałości nadające każdej desce niepowtarzalność decydują o urodzie tego materiału.

listwy-przypodlogowe
Pomagamy w wyborze desek podłogowych

Deski podłogowe są także przyjemne w dotyku i korzystnie wpływają na mikroklimat w pomieszczeniach. Występują w różnych wymiarach – jakie najlepiej wybrać?

Jakie są wymiary desek podłogowych

Wybierając deski, trzeba zwrócić uwagę na trzy wymiary: grubość, szerokość i długość. Ta ostatnia zazwyczaj jest zróżnicowana w ramach jednej partii i może wahać się od kilkudziesięciu centymetrów do 2,5 m. Typowe szerokości desek to od 7 do 18 cm, długości natomiast od 9 do 35 mm. Coraz popularniejsze ostatnio są deski cieńsze. Nadają się one do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Mniejszej grubości deska podłogowa jest standardem w przypadku drewna egzotycznego.

Wybór długości desek

Często dostępne są deski podłogowe różniące się długością. W ramach zamówienia dostać można deski o różnej długości. Mogą to być różnice niewielkie, jak i całkiem znaczące, pozwalające na montaż krótszych desek przy ścianach zamiast docinania pełnowymiarowych. Można również zamówić deski na indywidualny wymiar lub parkiet z desek o jednakowych długościach. Najbardziej uniwersalne w zastosowaniu długości desek to około 50-160 cm.

lista_przypodlogowa

Jeżeli chodzi o dobór długości desek do pomieszczenia, to nie ma tutaj sztywnych zasad – wiele zależeć może od sposobu ich ułożenia, a także od wykończenia powierzchni. Ogólnie mówiąc, na mniejszej przestrzeni lepiej sprawdzą się deski krótsze, natomiast w przestronnych i otwartych pomieszczeniach można pozwolić sobie nawet na długość powyżej 2,5 metra. W małym pokoju można położyć dłuższe i szersze deski, gdy nie ma w nim zbyt wielu sprzętów. Ciekawy efekt dać może także ukośne ułożenie. Wato zaznaczyć także, że w przypadku znacznych różnic w długościach ścian z reguły zalecane jest ułożenie desek wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia.

Podłoga z desek fabrycznie wykończonych

Podłoga z surowych desek po położeniu wymaga cyklinowania oraz wykończenia lakierem lub olejem. Deski fabrycznie wykończone natomiast nadają się od razu do użytkowania. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić czas, dlatego jest świetne, kiedy prowadzi się remont w mieszkaniu, w którego części przebywają domownicy. Fabrycznie wykończona deska podłogowa może być szczotkowana, postarzana, pokryta olejem lub olejowoskiem albo lakierowana. Wykończenie jeszcze przed montażem pozwala zastosować kilka warstw lakieru utwardzanego promieniami UV. Ma on znakomity wpływ na trwałość i odporność podłogi. Deski wykończone fabrycznie są też fazowane, aby gotowa powierzchnia była dobrze spasowana i równa. Dostępne są zarówno wykończone lite deski, jak i warstwowe.

Po ułożeniu desek należy jeszcze zamontować listwy przypodłogowe. To niezbędne dla estetycznego wykończenia wnętrza. Do podłóg z litego drewna znakomicie pasują cokoły drewniane lub listwy MDF.

Przeczytaj również: Podłoga drewniana do wnętrza w stylu skandynawskim

 

 

 

Artykuł sponsorowany