Poziom cholesterolu – wysoki czy niski? Od czego zależy?

Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: LDL i HDL. Im wyższe stężenie we krwi tej pierwszej, tym większe ryzyko rozwinięcia się chorób układu krążenia.


poziom cholesterolu

W jaki sposób kontrolować poziom cholesterolu w organizmie, by nie było go ani za mało, ani za dużo? Jakie czynniki mają wpływ na zmianę jego stężenia?


Niezbędny w organizmie, ale…

Cholesterol bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jego podział na dwie frakcje nie jest przypadkowy. Lipoproteiny o małej gęstości (LDL) transportują cholesterol z wątroby i dostarczają go do komórek, z kolei lipoproteiny HDL zbierają nadmiar cholesterolu z komórek i transportują go do wątroby, gdzie jest rozkładany.

Aby ten mechanizm działał sprawnie, w organizmie musi znajdować się odpowiednia ilość frakcji LDL i HDL. Jeżeli poziom cholesterolu LDL będzie wyższy niż HDL, komórki będą otrzymywać tego związku znacznie więcej, niż potrzebują. Nadmiar nie będzie odprowadzany, tylko gromadzony na ściankach w postaci blaszek miażdżycowych.

Poziom cholesterolu a dieta

Podstawowa zasada kontroli poziomu cholesterolu w organizmie ma związek z dietą. Ważne, by ograniczyć spożywanie tłuszczów nasyconych i włączyć do codziennego jadłospisu tzw. żywność funkcjonalną. Jest ona bogata w sterole roślinne, których cząsteczki przypominające cholesterol skutecznie walczą z nim w komórkach.
Jakie konkretnie pokarmy ograniczyć, a jakie wprowadzić do diety? Zmiany wcale nie muszą być radykalne. Przykładowo zamiast pełnego mleka należy sięgnąć po chude, ser żółty czy pleśniowy zastąpić chudym serem białym czy twarogiem, a smażone ryby – pieczonymi lub wędzonymi. Warto też włączyć do jadłospisu orzechy i zwiększyć ilość spożywanych warzyw.

Ćwicz i badaj się regularnie

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna powinna pomóc w zrzuceniu nadwagi, co przekłada się z kolei na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, u których stwierdzono nadwagę lub otyłość. Wysiłek fizyczny nie musi być męką, liczy się to, by uprawiać go regularnie.
Nie można też zapomnieć o badaniach. Do oceny poziomu cholesterolu we krwi służy badanie zwane lipidogramem. Jest ono obowiązkowe nie tylko dla osób, które są genetycznie obciążone chorobami układu krążenia. Specjaliści zalecają, by powtarzać je w 5-letnich odstępach.