Przeziębienie czy grypa – co zaatakowało?

Szczególnie w tych porach roku, kiedy warunki klimatyczne bywają niesprzyjające, a natura zdaje się sprzysięgać przeciwko człowiekowi, czyli w miesiącach wiosennych, jesienią oraz zimą, bowiem właśnie wtedy w pogodzie zachodzą gwałtowne przemiany, nasilają się obecne u części ludzkości symptomy alergiczne, lecz przede wszystkim wiele osób narzeka na różnego rodzaju dolegliwości o charakterze wirusowym i bakteryjnym.

Przeziębienie czy grypa – co zaatakowało?

Wtedy też raptownie zwiększają się kolejki do lekarzy, którzy w większości przypadków, widząc wchodzącego do gabinetu pacjenta zadają sobie pytanie: „Grypa czy przeziębienie?”. Przyczyną tego faktu jest to, iż to właśnie te dwa schorzenia są najczęstszymi typami przypadłości, jakie dopadają nas w okresach pogodowych przesileń. Warto więc bliżej przyjrzeć się tym infekcjom, by w przyszłości potrafić rozpoznać, która z nich jest powodem objawów, które wykazujemy, a także jakimi metodami walczyć ze swoim problemem.

Grypa a przeziębienie – różnice

Dobrze jest wiedzieć, czy powodem naszych kłopotów jest relatywnie niegroźne przeziębienie czy też grypa – śmiertelna choroba dziesiątkująca ludzkość na przełomie kilku minionych epok. Te dwie choroby są od siebie odmienne pod wieloma względami. Pierwszy z nich to mechanizm ich powstawania. Za występowanie przeziębień znanych także jako zapalenia nosogardła lub górnych dróg oddechowych odpowiadają przenoszące się drogą kropelkową, a zatem w wyniku dowolnej interakcji z zakażonym organizmem rinowirusy, enterowi rusy, adenowirusy oraz metapneumowirusy i koronawirusy. Wszystkie te patogeny są powszechnie obecne w środowisku. Tak bardzo, że przeciętny człowiek zmaga się z przeziębieniem od kilku do kilkunastu razy w roku.
Grypa również jest dolegliwością wirusową, a drobnoustroje, które ją wywołują (notabene rozprzestrzeniające się w podobny sposób) znane są jako ortomyksowirusy. Dysonans pomiędzy opisywanymi schorzeniami wynik też z ich przebiegu oraz oznak, jakie dają. Te grypowe są o wiele cięższe. Można do nich zaklasyfikować wyższą niż w przypadku przeziębienia gorączkę, mocniej odczuwalne wrażenie zmęczenia, ucisk w klatce piersiowej, a także bóle głowy i kostno – stawowe. Dodatkowo przeziębienia rozwija się zdecydowanie wolniej, bo w przeciągu kilku dni, podczas gdy grypa postępuje w kilka godzin. Jednocześnie przeziębieniu towarzyszą raczej niezdarzające się w przypadku grypy: uczucie zatkania nosa, kichanie, swędzenie i łzawienie oczu oraz ból gardła. Współistniejący z grypą kaszel zwykle jest suchy i nie towarzyszy mu wykrztuszanie flegmy – odwrotnie aniżeli w przypadku przeziębienia, kiedy kaszel jest mokry.

Źródło: Tabela z głównymi objawami przeziębienia i grypy

Co na przeziębienie?

Po stwierdzeniu u siebie symptomów zwiastujących możliwość zachorowania na grypę, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by ten zaordynował nam odpowiednie antybiotyki, albowiem tak poważną chorobę rzadko udaje się wyleczyć samemu. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z przeziębieniem – dolegliwością o lżejszym charakterze. Z nim można walczyć na wiele sposobów – od domowych metod, aż po dostępne bez recepty leki zwalczające jego objawy. Koncentrując uwagę na pierwszej z wymienionych grup środków przeciwdziałających przeziębieniu, warto wdrożyć terapię ziołami – picie naparów z kwiatów lipy czy czarnego bzu sprzyja „wypacaniu” choroby i działa przeciwzapalnie. Oprócz ziół, możemy zastosować okłady z kapusty lub inne, znane od wieków przepisy. Jeśli jednak decydujemy się na farmakologię, pomocne mogą okazać się: wykrztuśne syropy, tabletki do ssania na ból gardła czy musujące preparaty hamujące zawroty głowy.
Jednym z leków na przeziębienie, po jakie warto sięgnąć, jest Aspiryna. Powinno się jednak mieć na uwadze, iż najefektywniejszym lekarstwem jest profilaktyka. By nie dopuścić do zarażenia jakimkolwiek wirusem, trzeba: dbać o higienę, wystrzegać się kontaktu z ich nosicielami, starać się nie dotykać będących ich „siedzibą” ust i nosa, przestrzegać oraz bogatej w składniki odżywcze diety, a także dokonywać szczepień i adaptować do swojego codziennego życia zdrowe przyzwyczajenia – regularnie zażywać ruchu, dużo pić i starać się egzystować w spokojnej atmosferze.
Grypa i przeziębienie rokrocznie zbierają swoje żniwo wśród nie tylko polskiej, ale również światowej populacji. W związku z tym, korzystnym jest dokładne poznanie tych chorób oraz praw nimi rządzących tak, aby kiedy już zaatakują nas organizm umieć się przed nimi skutecznie obronić.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!