Przeziębienie latem – przyczyny i leczenie

Myśląc o przeziębieniu, mamy na uwadze przeważnie okres jesienno-zimowy. Biorąc pod uwagę wirusy, które wywołują tego typu infekcje, pora roku nie ma jednak znaczenia - równie dobrze możemy chorować latem i bardzo często się to zdarza.

Przeziębienie latem – przyczyny i leczenie

Owszem, symptomy bywają wtedy łagodniejsze i mniej odczuwalne, ale niezmiennie należy poddać je leczeniu. Jak zatem zadbać o zdrowie podczas letniego przeziębienia?

Wirusy w natarciu

Przeziębieniem nazywamy łagodne infekcje wirusowe, które przeciętnej dorosłej osobie zdarzają się nawet kilka razy w ciągu roku. Trwają zazwyczaj około tygodnia, a ich leczenie nie wymaga antybiotykoterapii. Konieczne jest jednak wtedy łagodzenie objawów – nieżytu nosa, bólu i opuchlizny gardła, kaszlu, ogólnego osłabienia, bólu mięśni, podwyższonej temperatury.

Zimą rzeczywiście trudniej naszemu organizmowi odeprzeć atak wirusów, chociażby ze względu na częste przemarznięcia, co wiąże się z osłabieniem układu odpornościowego. Należy jednak pamiętać, że latem także jesteśmy na to narażeni. Po pierwsze, w okresie wakacji także zdarza nam się marznąć. Pogoda bywa zmienna, szczególnie w górach czy nad naszym polskim morzem. Zdarzają się też letnie burze, a co za tym idzie, przemoknięte ubranie. Marznąć możemy również pod wpływem nieodpowiednio ustawionej klimatyzacji, która wychładza nie tylko niską temperaturą, lecz także źle skierowanym nawiewem (nie powinno się ustawiać nawiewu wprost na głowę, co niestety szczególnie często robimy w samochodzie). Biorąc zaś pod uwagę nagłe zmiany temperatury, a to właśnie owa zmienność zwiększa ryzyko infekcji, w bardzo upalny dzień szkodliwe mogą okazać się zimne lody. Gardło może nie poradzić sobie z tego rodzaju ,,szokiem” termicznym i zareagować stanem zapalnym.

Po drugie, dużą rolę odgrywa stan psychiczny oraz poziom stresu. Jeśli jesteśmy przeciążeni, mamy obniżony nastrój i np. niezdrowe środowisko pracy, to niezależnie od okresu w ciągu roku, będziemy bardziej podatni na zachorowania.

Leczenie przeziębienia latem

To tylko niektóre z przyczyn stojących za letnimi infekcjami. Chociaż mogą być inne niż jesienne i zimowe zagrożenia dla naszego organizmu, to leczenie w obu przypadkach jest bardzo podobne. Plusem jest to, że rzeczywiście objawy przeziębienia latem często są łagodniejsze, a z przeziębienia wychodzi się szybciej.

Duży udział ma w tym łatwiejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, które dostarczają niezbędnych w tym czasie witamin i mikroelementów – pamiętajmy zatem o zdrowej diecie. Należy mieć na uwadze także regularne nawadnianie organizmu, co latem również zdaje się łatwiejsze niż zimą. Poza tym, niezależnie od pory roku, w trakcie walki z przeziębieniem należy zastosować takie metody, jak odpowiednie środki farmaceutyczne oraz domowe sposoby leczenia. Na co warto postawić?

Syrop z cebuli

To domowa metoda terapii infekcji, którą stosuje się od pokoleń. Ma działanie immunostymulujące oraz co ważne w przypadku kaszlu i zalegającej w gardle flegmy, posiada również właściwości wykrztuśne.

Sposób przygotowania: potrzebujemy tylko dwóch komponentów – cebuli oraz cukru. Warzywo kroimy w kostkę, umieszczamy w zamykanym naczyciu, posypujemy cukrem, a następnie całość mieszamy i odstawiamy pod przykryciem na kilka godzin. Po ich upływie cebula wypuści sok, który jest naszym syropem. Należy spożywać łyżeczkę specyfiku 3-4 razy dziennie.

Bez czarny

Suszone owoce oraz kwiaty bzu czarnego mają szereg walorów terapeutycznych. W przypadku infekcji szczególnie istotne są ich właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wykrztuśne. Mogą zadziałać także łagodząco na tkanki gardła oraz krtani, co wspomoże proces zdrowienia.

Bez czarny pod postacią suszu znajdziemy zarówno w sklepach spożywczych czy zielarskich, jak i aptekach. W czasie przeziębienia znakomicie sprawdzi się jako napój, płukanka do gardła (napar musi być odpowiednio ostudzony) czy też inhalacje (zadziała kojąco na zatoki).

Leki i suplementy z apteki

W przypadku leków sprawdzą się zarówno farmaceutyki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol, jak i środki mające jeszcze dodatkowe składniki. Są to preparaty przygotowane specjalnie z myślą o przeziębieniu i grypie, zawierające nie tylko wspomniany już paracetamol, lecz także fenylefrynę, która obkurcza obrzęk i zmniejsza przekrwienie błon śluzowych nosa, co znacznie ułatwia oddychanie podczas infekcji. Warto też zaopatrzyć swoją domową apteczkę w specyfiki przeznaczone do leczenia problemów gardłowych – pastylki do ssania, roztwór do płukania czy aerozol.

A co najważniejsze, działajmy przede wszystkim prewencyjnie. Nie narażajmy się na zbyt drastyczne zmiany temperatur – nawet jeśli zimno jest w tym czasie tak bardzo kuszące. Myjmy często ręce, wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy i ograniczmy alkohol oraz palenie papierosów. By wakacje kojarzyły nam się tylko z przyjemnością!

Artykuł partnerski