Przytul się do drzewa i ciesz się zdrowiem!

Drzewa to nieodłączny element otaczającej nas przyrody. Leśne kąpiele natomiast pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia, odporność czy kondycję psychiczną! Jakie zalety niesie ze sobą sylwoterapia?

Przytul się do drzewa i ciesz się zdrowiem! Foto. Trent Haaland

Drzewa stanowią nie tylko atrakcyjny element przyrody, ale co ważne dają nam tlen i cień w upalne dni. Są obecne w naszej kulturze od dawna. Już sam spacer pomiędzy drzewami pozwala odprężyć się, zrelaksować i odnaleźć ukojenie. Natura jednak chętnie dzieli się z nami swoimi leczniczymi właściwościami. Oprócz ziołolecznictwa czy olejków eterycznych pozyskiwanych za pomocą tych roślin, coraz popularniejszą formą medycyny naturalnej staje się sylwoterapia, a zwłaszcza przytulanie się do drzew.

Leśna kąpiel dla zdrowia

„Dyrektor Centrum Systemów Zdrowia i Projektowania Teksańskiego Uniwersytetu Rolniczo-Mechanicznego, Roger Ulrich przeprowadził badania, w których wykazał korelację widoku na zieleń ze zmianą stanu ducha i zdrowia u ludzi. Wykazał w nich, że np. trzyminutowy pobyt w zielonej przestrzeni pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka, obniżając poziom stresu i ciśnienie krwi.” – podaje portal Odkrywamy Zakryte. Co więcej, pacjenci, którzy mieli „zielony” widok za oknem w szpitalu, szybciej dochodzili do siebie po operacji. Z kolei niemiecki przyrodnik i badacz Manfred Himmel twierdzi, że dotykanie drzew dostarcza naszym organizmom dobroczynnego promieniowania, w którym wytwarzane przez drzewa jony ujemne usuwają niesprzyjające organizmowi jony dodatnie. Jony ujemnie korzystnie wpływają na zdrowie: przyspieszają proces leczenia, zmniejszają liczbę drobnoustrojów, poprawiają nastrój. „Przytulając się do drzewa, czerpiemy z niego energię, która pomaga zlikwidować wiele dolegliwości natury fizycznej oraz psychicznej.” – dodaje niezależny portal.

Jak przytulać się do drzewa?

Najpierw sprawdź, który gatunek drzewa odpowiada Twoim potrzebom, bowiem poszczególne gatunki mają różne właściwości. Następnie wybierz jak najzdrowszą roślinę – pozbawioną narośli i pasożytów, prostą i o grubym pniu. Z magicznych właściwości drzew możesz korzystać na trzy sposoby:

  • Na stojąco przodem – stanąć przodem do drzewa, objąć pień rękoma i przyłożyć do niego czoło.
  • Na stojąco tyłem – stanąć tyłem do drzewa, oprzeć plecy oraz tył głowy o korę i dotykać pnia rękami.
  • Na leżąco – położyć się pod drzewem i oprzeć bose stopy o pień.

Dodatkowo należy pamiętać o równomiernym i spokojnym oddechu. Skupienie na oddechu pomaga nam dodatkowo powrócić do obecności w tu i teraz, co jest bardzo ważne w terapii. Kontakt z drzewem staje się wówczas swoistą medytacją.

Lecznicze właściwości drzew

Poniżej opisane w kilku słowach magiczne właściwości wybranych drzew – szerszy opis spokojnie można znaleźć w sieci, bądź w takich książkach jak „Drzewa pomagają leczyć” czy „Energia drzew”. Do jakiego drzewa warto się przytulać?

Brzoza to jedno z najsilniejszych drzew – neutralizuje szkodliwe promieniowanie, działa oczyszczająco, odświeżająco, uspokajająco, wzmacniająco, a nawet odmładzająco. Wyciąg z kory brzozy (betulina) niszczy komórki nowotworowe i działa przeciwzapalnie.

Buk uspokaja, pomaga się skoncentrować i przezwyciężyć nieśmiałość, dodaje wiary w siebie, poprawia samopoczucie, pobudza też twórczo.

Czereśnia to drzewo polecane zwłaszcza kobietom – pomaga odnaleźć w sobie kobiecość, przywraca radość i poczucie lekkości.

Dąb ma bardzo silne działanie: pobudza, dodaje energii do działania, uodparnia, pomaga pozbyć się zmęczenia i zniechęcenia, działa jak ochronny kokon i przyspiesza leczenie. Istniało nawet ludowe zaklęcie: „dębie dębie, zabierz to co chore we mnie”. Podobno poprawia też potencję.

Grusza wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, dodaje optymizmu i spokoju.

Jabłoń – warto do niej przyjść z problemem – oczyszcza myśli, przynosi inspiracje, pozwala uzyskać dostęp do wewnętrznej mądrości.

Jarzębina pozwala skierować się do wewnątrz, pobudza intuicję, pomaga nawiązać kontakt z własną podświadomością i pozbyć się nałogów. Polecana dla osób z miłosnymi rozterkami.

Jesion ma podobne działanie do dębu: dodaje siły, zachęca do działania i aktywności, jednocześnie daje lepiej poznać siebie.

Jodła pomaga skoncentrować się, nabrać dystansu i pozytywnego spojrzenia na sprawy, szczególnie związane z uczuciami.

Kasztan poprawia nastrój, dodaje optymizmu i wiary, wzmacnia poczucie własnej wartości. Polecany zwłaszcza na kryzysowe chwile, pomaga podjąć decyzje.

Klon pomaga w wysławianiu się, wzmacnia poczucie własnej wartości, dodaje odwagi i poczucia bezpieczeństwa. Polecany dla osób, które chcą mieć otwarte i szczere relacje z innymi.

Leszczyna pomaga wyciszyć się, zastanowić nad potrzebnymi kwestiami, rozbudzić intuicję.

Modrzew ułatwia spojrzenie z dystansu na swoje sprawy, budzi altruizm, zachęca do działania i dodaje sił. Fizycznie – zmniejsza ból, pomaga przy chorym kręgosłupie czy stawach.

Lipa koi, odpręża, przywraca równowagę, przynosi inspiracje pomocne w pracy twórczej. Dobre drzewo dla rodzin – pomaga pracować nad poczuciem wspólnoty.

Orzech włoski wzmacnia poczucie wartości, dodaje siły i wytrzymałości zbyt wrażliwym osobom. Polecana do samotnych medytacji, kiedy mamy dość towarzystwa.

Sosna przywraca równowagę, łagodzi stresy, gniew, oczyszcza z emocji. Bardzo korzystnie działa też na drogi oddechowe, polecana jest osobom z chorymi oskrzelami, które wydzielają nadmiar śluzu.

Śliwa pomaga otworzyć się na zmiany, dokonać przełomu w życiu, oddzielić od przeszłości. Idealne drzewo dla osób wychodzących ze związków, zmieniających pracę, miejsce zamieszkania itd.

Świerk poprawia koncentracje, sprzyja równowadze, dodaje energii, ale jednocześnie uspokaja. Tak jak sosna działa korzystnie na drogi oddechowe.

Topola jest drzewem związanym z wrażliwością, więc polecana jest raczej dla zrównoważenia osób nadmiernie ‚twardych’, u wrażliwszych może powodować nostalgię i płaczliwość, hamować działanie, ale też sprzyjać twórczości.

Wiąz pomaga lepiej zrozumieć innych, wzmaga empatię, pozwala zapomnieć o starych urazach i przebaczyć.

Wierzba przyczynia się do lepszego poznania siebie, do refleksji o sobie samym, pomaga odkryć co naprawdę czujemy. Wzmacnia też nastrój z którym do niej przychodzimy, nie warto więc siadać pod nią smutnym.

Wiśnia to drzewo – seksuolog, związane z namiętnością, polecane parom i osobom z problemami w sferze seksualnej. Pobudza też chęć zabawy i spontaniczność.