Sposoby na zdrowe odżywianie dzieci

sposoby na zdrowe odzywianie

Dlatego, aby stworzyć fundamenty silnego, odpornego i zdrowego organizmu trzeba zadbać o dostarczanie mu najlepszych jakościowo i najbardziej zbilansowanych posiłków już od najmłodszych lat.
Bywa, że w pewnym wieku dzieci stają się bardzo kapryśne. Kręcą nosem na domowe jedzenie, a całodzienny jadłospis mogłyby oprzeć tylko i wyłącznie na owocach. Jeśli takie zachowanie zdarza się sporadycznie nie jest powodem do niepokoju. Znajdujący się w fazie intensywnego rozwoju młody organizm sam wybiera sobie składniki, na które ma największe zapotrzebowanie, a dziecko podświadomie wybiera tylko te produkty, które zawierają ich najwięcej. Jeśli taka sytuacja zaczyna się powtarzać częściej, raczej nie warto przymykać na nią oka, gdyż może zaowocować poważnymi skutkami w przyszłości. Rozsądnie skomponowana, dostarczająca organizmowi wszystkich wartości odżywczych dieta nie może być zastąpiona wybiórczym sposobem żywienia uzależnionym od humorów dziecka.
Codzienna dieta dla dzieci powinna być urozmaicona i atrakcyjna zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym. Wiosną i latem na talerzu może królować feeria barwnych warzyw i owoców, które fantazyjnie ułożone na pewno dodadzą odrobinę magii posiłkowi. Dzienna porcja pożywienia powinna zawierać witaminy i minerały dla dzieci, potrzebne do prawidłowego rozwoju psychofizycznego i wzrostu.

Kreatywne sposoby na małego niejadka

Problem wykrzywiania się przed talerzem zupy jest dość powszechny, dlatego nie warto się denerwować, tylko spokojnie sięgnąć po sprawdzone sposoby mogące zachęcić dziecko do konsumpcji.
Zaangażowanie – dzieci nie zdają sobie sprawy ile czasu potrzeba, by przygotować obiad, dlatego tak łatwo przychodzi im wybrzydzanie. Aby uświadomić im, że gotowanie jest długotrwałą czynnością warto, o ile pozwala na to już ich wiek, zaprosić je do kuchni i zachęcić do wspólnej zabawy w szefa kuchni. Ten łatwy sposób sprawi, że dziecko poczuje, że jest ważną osobą w procesie przyrządzania posiłku, a więc nabierze on dla niego większej wagi.
Eksperymentowanie – kuchnią może się także stać małym laboratorium, w którym powstają zupełnie nowe potrawy. Ciekawość i chęć odkrywania nowych smaków sprawią, że mały odkrywca z przyjemnością zje porcję swojego wynalazku!
Tworzenie dzieł sztuki – dzieci uwielbiają malować, rysować i generalnie tworzyć coś z niczego. Nadając zwyczajnym kanapkom formy kwiatków, pszczółek, czy niedźwiadków można w łatwy sposób zaangażować ich fantazję w tworzenie podczas śniadania niezwykle ciekawej historii.

Zdrowe słodycze, czy to możliwe?

Wiele dzieci wręcz przepada za słodyczami. Ich całkowite wyeliminowanie z diety najmłodszych wymaga ogromnej determinacji ze strony rodziców, której efekty i tak mogą się zakończyć wraz z początkiem roku szkolnego. Wtedy to bowiem zaczynają się wszelkiego rodzaju urodziny kolegów i koleżanek, których rodzice nie koniecznie muszą być tak samo uważni na to co jedzą ich dzieci. Niektórzy rodzice uważają również, że celebrowanie jakiejś ważnej uroczystości może, a nawet powinno wiązać się z niekoniecznie najzdrowszym tortem i innymi słodkimi przekąskami.
Aby jednak nie pozbawiać całkowicie dziecka słodkich przyjemności należy podawać mu tylko takie słodycze, które będą miały korzystny wpływ na jego zdrowie. Mogą to być np. owocowe żelki witaminowe dla dzieci, kształtem i kolorem niczym nieodbiegające od klasycznych łakoci mając nad nimi tę przewagę, że dostarczają dziecku mnóstwa niezbędnych substancji odżywczych takich jak: Witamina A, witaminy z grupy B, witamina C itp.
Tradycyjne cukierki, czy lizaki mogą również zastąpić lizaki z witaminami dla dzieci, które nie tylko wspaniale smakują, ale też wspierają układ immunologiczny dzięki wysokiej zawartości witaminy C, cynku i rutyny.
Wymagającym większego nakładu czasowego rozwiązaniem jest samodzielne pieczenie w domu batoników i ciasteczek z otrąb i bakalii dosładzanych miodem.

Rozbudowana dieta = dieta atrakcyjna smakowo

W trosce o prawidłowy rozwój dziecka warto również wzbogacić jego dietę o nasiona i orzechy będące źródłem wysokiej jakości nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania między innymi układu nerwowego.
Coraz większa ilość dietetyków dostrzega zbawienne wpływy kiszonych warzyw na nasze zdrowie. Dlatego warto podawać je także dzieciom, zwłaszcza jako składniki posiłków. Idealnym pomysłem na zimową surówkę może być więc kiszona kapusta (korzystnie wpływająca na układ odpornościowy) połączona ze startą marchewką.
Także kasze w ostatnim czasie zyskały sobie bardzo istotnej miejsce wśród zdrowych produktów spożywczych. Polecane jest zastępowanie nimi tradycyjnych ziemniaki, by uatrakcyjnić dania obiadowe. Miejsce klasycznego białego ryżu może natomiast zastąpić jego dużo zdrowszy odpowiednik – czyli naturalny ryż długoziarnisty.
Już od najmłodszych lat powinno się wpajać dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe, gdyż gdyby wybór między jabłkiem, a batonikiem był oczywisty już od wczesnego dzieciństwa, otyłość nie byłaby epidemią XXI wieku.

 

Artykuł sponsorowany